به روحانی گفتند بعد از انتخابات برجام را ترک کن!

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود می نویسد: اقشار مختلف از رسانه ها گرفته تا افرادی با فعالیت های سیاسی، تقنینی و عملیاتی در دو سه سال اخیر تلاش کرده اند تا برجام احیا نشود.

زمانی که ماجرای شکم کاترین فاش شد، حجاب بسیاری از چهره های دخیل در گذاشتن جسد در همان لایه ها برداشته شد. دیگر بر کسی پوشیده نیست که مخالفت های داخلی و خارجی شورای امنیت سازمان ملل متحد ابتکار مشترک تندروهای داخلی و خارجی بود که با امکاناتی که در اختیار داشتند از ادامه اجرای این توافقنامه بین المللی جلوگیری کردند. دامنه عملیات تندروها بسیار فراتر از برجام است، اما برجام یک شاخص است.

اجرای طرح براندازی برجام با اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا که رهبری تندروهای بین المللی را بر عهده داشت و همه تندروها از حزب جمهوری خواه، جهان عرب، صهیونیست ها و تندروهای داخلی که از تحریم ها و «تحریم ها» تغذیه می کنند، آغاز شد. با افتخار او را همراهی کنید پیش از خروج ترامپ از برجام، اقتصاد ایران نه تنها کند شد بلکه بهبود یافت و تورم دو رقمی به ارث رسیده از تحریم ها تک رقمی شد. تشدید بحران اقتصادی در کشورمان در اواخر دهه 90 نتیجه خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم هاست، پدیده ای که تندروهای داخلی در سطوح مختلف در آشپزی و البته مشارکت داشتند. ، از تجارت تحریم سود می برد.

ترامپ همان مردی است که ساعتی پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی با افتخار اعلام کرد: من دستور ترور قاسم سلیمانی را صادر کردم. اگرچه تندروهای محلی در سوگ شهید سلیمانی پیراهن‌های سیاه پوشیده و سر و سینه خود را پوشانده بودند، اما برای بازگرداندن ترامپ به ریاست جمهوری تلاش زیادی کردند زیرا معتقد بودند اگر حزب دمکرات آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود، با ترامپ تبانی خواهند کرد. برجام روی آب خواهد بود. ترامپ شکست خورد و بازرگانان ناشی از تحریم ها در رکود سیاسی فرو رفتند.

  پرسپولیس فقط با بازیکنان مذاکره می کند

با پیروزی بایدن، شانس خوبی برای احیای برجام وجود داشت، اما تندروهای داخلی پس از ماه ها نفس کشیدن دوباره فعال شدند و کارشکنی ها را در سطوح مختلف علیه تلاش های تیم مذاکره کننده برجام از سر گرفتند. دولت دوازدهم به صراحت اعلام کرده است که اگر چند ساعت وقت بگذارید، برجام را احیا می کنیم، اما پاسخ این بود که بگذارید برای بعد از انتخابات ریاست جمهوری.

در دولت جدید باید مذاکرات برجام به سرعت و با قدرت ادامه پیدا می کرد و بدون ربط دادن زندگی مردم به مذاکرات، برجام احیا می شد و همه چیز به نفع کشور و مردم می شد.

نزدیک به یک سال از این وعده های شیرین می گذرد اما برجام نه تنها احیا نشده که زندگی مردم بدجوری گره خورده است. این گره برای مردها فرقی نمی کند که کجا و هر چه به آنها نسبت می دهند، زیرا هر روز که می گذرد قوی تر و ناگسستنی تر می شود. لبخند زدن به سرگئی لاوروف و لقب “عالیجناب” گرهی از کار را نمی گشاید. البته لبخند آمریکا گرهی را باز نمی کند، زیرا مشکل را نباید در مسکو، پکن، واشنگتن و لندن جست و جو کرد، مشکل اینجاست، یعنی فاصله گرفتن از سیاست تعادل بین المللی.

مردم ایران که انقلاب کردند با انقلاب اسلامی به این واقعیت پی بردند که نه غرب قابل اعتماد است و نه شرق. این در حالی است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی بر اساس قانون اساسی این نظام مبتنی بر برقراری ارتباط با کشورهای مورد علاقه ملی است و اکنون نیز باید چنین باشد که تنها با سرنگونی جریان تندرو محقق خواهد شد.

  ترویج تاب آوری و گفتمان سازنده در فضاهای باز

اکنون که ماجرای شکم کاترین پس از یک عمل جراحی بزرگ فاش شده است، فرصت خوبی است تا در نحوه برخورد با مسائل جهانی از جمله برجام تجدید نظر کنیم. جراحی در سطح افراطی باید ادامه یابد و بدبینی، دوگانگی و تفرقه جای خود را به اتحاد و همدلی همه نیروها برای حفظ منافع ملی و حل مشکلات مردم بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید