به افرادی که کبد چرب آنها ارثی است نباید مصرف شود

552276 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، کبد یکی از مهمترین ارکان بدن است که وظیفه سم زدایی و دفع مواد زائد، تولید عوامل انعقادی و تنظیم متابولیسم قند و چربی را بر عهده دارد. بیماری کبد چرب التهاب بدن است که در آن چربی در کبد تجمع می یابد. این بیماری به دلیل تخریب سلول های کبدی است و در صورت عدم تشخیص می تواند منجر به سیروز پیشرفته شود. هیچ درمان یا جراحی برای کبد چرب وجود ندارد، اما برخی از روش های ذکر شده در زیر ممکن است به جلوگیری از آسیب کمک کند.

بیشتر بخوانید:

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری کبد چرب

برای پیشگیری از بیماری کبد چرب، پزشکان روش های زیر را توصیه می کنند:

کاهش وزن.
تری گلیسیرید خود را از طریق رژیم غذایی، دارو یا هر دو کاهش دهید.
اگر دیابت دارید آن را کنترل کنید.
یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.
فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
به طور منظم با پزشک کبد خود مشورت کنید.
نیمی از بشقاب شما در طول وعده غذایی باید میوه و سبزیجات باشد.
نیمی از غلات مصرفی باید غلات کامل باشد.
منابع پروتئینی خود را تغییر دهید
شیر بدون چربی یا کم چرب (یا ماست غنی شده با لاکتوز) بخورید.
غذاها و نوشیدنی های کم قند، چربی اشباع و سدیم را انتخاب کنید.

برای پیشگیری از بیماری های کبدی نباید رژیمی باشد

یکی از مهم ترین قسمت های برنامه پیشگیری از بیماری های کبدی به ویژه ارثی، رعایت رژیم غذایی مناسب است که نباید با هم بخوانیم.

  سومین درخواست سلتیک برای برتری

نان قندی

قند زیاد نه تنها برای دندان ها بلکه برای کبد نیز مضر است و می تواند به کبد آسیب برساند. این اندام از نوعی قند به نام فروکتوز برای تولید چربی استفاده می کند. مصرف بیش از حد شکر تصفیه شده و شربت ذرت با فروکتوز بالا باعث تجمع چربی می شود که می تواند منجر به بیماری کبدی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که قند می تواند به اندازه الکل برای کبد مضر باشد، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید، این دلیل دیگری برای محدود کردن غذاهای حاوی قند اضافی مانند نوشابه ها، شیرینی ها و شیرینی ها است.

مصرف بیش از حد ویتامین A.

بدن شما به ویتامین A نیاز دارد. خوردن میوه ها و سبزیجات تازه، به خصوص آنهایی که قرمز، نارنجی و زرد هستند، برای سلامتی شما مفید است، اما اگر مکمل هایی مصرف کنید که حاوی دوزهای بالای ویتامین A هستند، می تواند مشکلاتی برای کبد ایجاد کند. با پزشک خود در مورد ویتامین A اضافی صحبت کنید، ممکن است به آن نیاز نداشته باشید.

استامینوفن

اگر کمردرد، سردرد یا سرماخوردگی دارید و به دنبال مسکن هستید، حتما مقدار مناسبی از دارو مصرف کنید. اگر به طور تصادفی بیش از حد استامینوفن مصرف کردید، مثلاً یک قرص سردرد و دیگری برای سرماخوردگی، هر دو حاوی استامینوفن هستند و می توانند به کبد شما آسیب بزنند. دوز روزانه استامینوفن خود را کنترل کنید و به این محدودیت ها پایبند باشید.

چربی ترانس

چربی های ترانس چربی های مصنوعی هستند که در برخی از غذاهای بسته بندی شده و غذاهای پخته یافت می شوند، بنابراین رژیم غذایی سرشار از چربی های ترانس شانس افزایش وزن شما را افزایش می دهد که اصلا برای کبد شما مفید نیست.

  هدف از سهمیه بندی بنزین چیست؟

منبع: نمناک

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید