بلاتکلیفی وضعیت تحصیلی دانشجویان پزشکی پس از بازگشت از اوکراین/ وزارت بهداشت شرایط جدید را برای جابه جایی سریعتر دانشجویان در کشور اعلام کرد.

557227 خبر ناگهانی

چهار روز از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین می گذرد و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین جایی بین زمین و آسمان هستند. اما مسئولان قول داده اند که هر کاری که ممکن است برای بازگرداندن این دانش آموزان به کشور انجام دهند. صبح امروز منوچهر مرادی سفیر جمهوری اسلامی ایران از اعزام 100 دانش آموز ایرانی به شهرهای مرزی غرب اوکراین خبر داد.

دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های اوکراین در پناهگاه‌های دوران شوروی روزهای پر استرسی را تجربه کرده‌اند، به دلیل کمبود مواد غذایی از گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند و اکنون گروه گروه به مرزهای غربی اوکراین می‌میرند تا به وطن خود بازگردند. اما وضعیت تحصیلی این دانش آموزان در کشور نامشخص است و بسیاری از این دانش آموزان در بلاتکلیفی کامل به سر می برند و نمی دانند آینده تحصیلی آنها چگونه خواهد بود.

اوکراین به دلیل پایین بودن شهریه دانشگاه و هزینه های معقول زندگی انتخاب بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل محسوب می شود. تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین 1424 نفر برآورد شده است که از این تعداد 499 دانشجوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 925 دانشجوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

سازمان دانشجویی که زیرمجموعه وزارت علوم است، از پذیرش دانشجو در رشته های وزارت علوم در دانشگاه های کشور خبر داد. البته طبق مقررات و به شرط ارزیابی سند. این سازمان در خصوص وضعیت تحصیلی این دانشجویان گفت: با شرایط فعلی و بر اساس مقررات وزارت آموزش و پرورش اقدامات لازم را برای انتقال این دانشجویان از دانشگاه فعلی به همان مقطع در کشور انجام خواهد داد. مقررات وزارت آموزش و پرورش، مدارک تحصیلی دانشجویان در حال تحصیل در اوکراین در صورت وجود دو شرط ارزیابی می شود.

  چگونه می خواهید مشکل 30 سال را در 2 ماه حل کنید؟

تحصیل در دانشگاه های معتبر و دانشجوی ماندگار متقاضی تحصیل در دانشگاه های ایران برای مدت معین و بر اساس مدرک یکی از شرایط ارزیابی مدارک خود و دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین در صورت وجود دو شرط می باشد. مورد ارزیابی قرار گیرد. سازمان امور دانشجویان به دانشجویان این اطمینان را داد که در ارزیابی مدارک تحصیلی این دانشجویان، تمام تلاش خود را برای حمایت از شرایط خاص موجود در راستای حمایت و تامین آرامش خانواده به کار خواهند گرفت. در این راستا کلیه دانشجویانی که در اوکراین با ویزای تحصیلی تحصیل می کنند می توانند 4 ماه پس از بازگشت به کشور اقامت داشته باشند و در صورت ادامه شرایط فعلی این مدت تا 3 ماه قابل افزایش است.

وضعیت آموزشی دانشجویانی که در رشته های وزارت علوم تحصیل کرده و برای تحصیل به اوکراین رفته اند مشخص می شود و کافی است با مراجعه به سامانه سجاد درخواست خود را ثبت کنند اما پس از انتقال دانشجویان به خارج از کشور بعد از ژانویه 2019 می باشد. ممنوعیت پذیرش دانشجوی ایرانی پزشکی در دانشگاه های پزشکی اوکراین.

ظرفیت پذیرش محدود به رشته های پرطرفدار مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد و از آنجایی که اکثر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین در این سه رشته تحصیل کرده اند، پذیرش بر خلاف حکم دادگاه اداری است. البته دانشجویان اعزامی قبلی در صورت رعایت مقررات وزارت بهداشت می توانند برای تحصیل در داخل کشور اقدام کنند.

به گفته دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، دانشجویان ایرانی از دانشگاه ها و مراکز غیر معتبری که در لیست اعتباری وزارت بهداشت نیستند، منتقل نمی شوند، بنابراین تنها کاری که دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین دارند، انتقال به این کشور است. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل در کشورهای دیگر و پس از یادگیری ارزیابی مدارک خود در کشور و سپس می توانند از این مدرک در داخل کشور استفاده کنند و یا در صورت انتقال به کشور مدارک خود را به همراه داشته باشند و برای دریافت مدرک اقدام کنند. مدرک لیسانس تا وزارت بهداشت به پرونده آنها رسیدگی کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

دانشجویانی که در اوکراین تحصیل کرده اند جان خود را رها کرده اند و برای جان خود می جنگند و در شرایط فعلی احتمالا امکان تحصیل در سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد. با توجه به اعتراضات اخیر دانشجویان جابجایی و تمرکز نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر رسیدگی به وضعیت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، معاون آموزشی وزیر آموزش و پرورش قوانین جدیدی را ابلاغ کرد. . با توجه به وضعیت این دانشجویان به نظر می رسد وزارت بهداشت باید هر چه سریعتر شرایط جدیدی را برای انتقال دانشجویان به داخل تدوین و اعلام کند و وضعیت دانشجویان اوکراینی در این شرایط را در نظر بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید