بزرگان هم همینطور

بزرگان هم همینطور

«نجف دریابندری» را با ترجمه بی‌نظیر کیمیا می‌شناسند و دریای ادبیات او را دریایی از زبان گرم، پذیرا و صمیمی توصیف می‌کنند.

نجف دریابندری در سال 1309 به دنیا آمد و پس از سالها بیماری در پانزدهمین روز از اردیبهشت 1399 درگذشت. این مترجم، نویسنده و منتقد این دومین سالی است که مخاطب را با کتاب هایش تنها می گذارد.

به گفته محمد دهگانی، مترجم، نویسنده و استاد سابق دانشگاه تهران، دریابندری پیش از مترجم شدن، نویسنده ای پرکار بود و در ترجمه های خود بیش از یک مترجم بود، هرچند به اصل متن و کلیات آن وفادار بود. سبک و سیاق، در واقع متن را ترجمه نکرده، بلکه به فارسی بازنویسی کرده است. وی در نجف دریابندری از دیدگاه مینوی، نجف را مترجمی توانا و واقعی معرفی می کند و می نویسد:

به گفته دگانی، ترجمه های دریابندری اغلب به گونه ای است که گویی نویسنده به یکباره ایرانی شده و کتاب خود را به زیباترین شکل به فارسی بازنویسی کرده است.

او در این مقاله با اشاره به این موضوع گفت: «اگر همینگوی اصلاً ایرانی بود و می‌خواست «پیرمرد و دریا» را به فارسی بنویسد، شک دارم آنچه از قلم او بیرون آمده بهتر از ترجمه دریابندری باشد. پیرمرد و دریا همین اثر حاصل می شود.

ترجمه وی از کتاب طنزپرداز آمریکایی ویل کپی یکی از شاهکارهای طنز نوین فارسی است. این ترجمه آنقدر قدرتمند است که خیلی ها فکر می کردند اصلاً چنین نویسنده یا کتابی وجود ندارد و به اصطلاح دریابندری تمام تلاش خود را کرد که تحت سانسور ساواک کتابش را به سلامت تحویل دهد.

  عبور از پرسپولیس از خوان ذوب آهن

امروز می دانیم که این کتاب در واقع توسط نویسنده ای به نام ویلیام کپی نوشته شده است و عنوان اصلی انگلیسی آن این بود: The Decline and Fall of Pracically Everybody: Great Figures of History Humbedly Humbed. که چیزی شبیه به: زوال و سقوط ترجمه می شود. در واقع همه: قهرمانان بزرگ تاریخ که به طرز مضحکی مورد تمسخر قرار گرفته اند.

دریابندری با خوشحالی تمام ترجمه های فارسی خود را «بسیار عالی» نامید.

این کتاب به ظاهر ترجمه است. اما در واقع بازتولید متن انگلیسی در زبان و فرهنگ فارسی است. در عین حال، لحن نویسنده کاملاً مورد احترام است و در بسیاری از جاهای کتاب حتی با ترفندهای دلربا ناوگان تقویت شده است. می‌خواستم فرصتی داشته باشم و بتوانم بخش‌هایی از ترجمه دریابندری را با اصل انگلیسی کتاب مقایسه کنم و نشان دهم که چرا او را کیمیاگری ضروری در عرصه ترجمه می‌دانم.»

دیدگاهتان را بنویسید