برندسازی دانشگاهی به تصمیمات مدیریتی بستگی دارد / تأثیر فعالیت های فرهنگی بر دارایی دانش آموزان

636880713877623071 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه آزاد اسلامی در اوایل انقلاب اسلامی در 30 اردیبهشت 1361 با هدف گسترش دسترسی آسان به تحصیلات تکمیلی در اقصی نقاط کشور و تأسیس شعبه در تهران تأسیس شد. این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه پاره وقت در جهان شناخته می شود. در سال های اخیر دانشگاه با تغییر ریل تحول کمی و کیفی را در تمامی حوزه های فعالیت خود آغاز کرده است. یکی از اقدامات مهم در این حوزه، تدوین و افشای سند 5 ساله تحول دانشگاه و اجرای گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس آن است. تبدیل از دانشگاه آموزش محور به مرکز کارآفرینی و فناوری یکی از مهمترین موضوعات در سند است.

ابوالفضل یداللهی اصلان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، در خصوص کارنامه 40 ساله دانشگاه آزاد اظهار داشت: پیشرفت این دانشگاه برای جامعه آشکار است. از جمله دانشگاه‌های معتبر جهان و همچنین آموزش مؤثر نیروی کار بود. اما به نظر می رسد مسیر دانشگاه می توانست بهتر و مطلوبتر باشد تا در اواخر دهه چهل با مشکلات مالی شدید و کمبود نقدینگی مواجه نشود.

جلوگیری از خروج دانشگاه آزاد از کشور

وی افزود: یکی از برجسته ترین نقاط قوت دانشگاه آزاد در سال های آغاز به کار می تواند موارد بسیاری از جمله توسعه کمی و کیفی و ایجاد شبکه ای منسجم و موثر در آموزش عالی و ارائه این آموزش در مناطق ضعیف باشد. وی گفت: با تربیت دانش آموختگان مورد نیاز جامعه، برداشتن بار آموزشی داوطلبان آموزش عالی از دوش نظام آموزش عالی کشور، تربیت بیش از نیمی از نیروهای متخصص و تحصیلکرده مورد نیاز برای داوطلبان رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین حمایت از اقتصاد کشور با جلوگیری از نشت ارز این موارد میسر شده است.با ایجاد زمینه آموزشی برای داوطلبان برای شما تحصیلات.

  بازپرداخت وام مسکن روستایی مشروط شد

یداللهی گفت: طبیعتاً دانشگاه آزاد مانند هر مجموعه بزرگ و با سابقه دیگری در عملکرد طولانی چهل ساله خود با ضعف هایی مواجه است. مثلاً در برخی ادوار گذشته تحت تأثیر گرایشات سیاسی بود که با رسالت یک مرکز آموزشی فاصله زیادی داشت. عدم انجام آینده پژوهی در مورد نیازهای جامعه و سرمایه گذاری ناکافی منابع درآمدی آموزش و پرورش در دهه 80 و اوایل دهه 90 برای تأمین مالی آینده، تأثیر محدود بر سیاست های آموزش عالی کشور از دیگر مشکلات پیش روی این دانشگاه است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه جهان است و بیش از نیمی از جامعه علمی کشور را در اختیار دارد، می تواند به عنوان یک نهاد فعال علمی و فرهنگی نقش مهمی در توسعه تمدن نوین اسلامی ایفا کند. در جامعه. دانشگاه در گام دوم خود باید به سمت دانشگاهی مشکل گشا حرکت کند و نقش خود را در رابطه با نظام مشکلات مبتنی بر اکوسیستم های منطقه ای و ملی در حوزه های مختلف ایفا کند.

لزوم پرهیز دانشگاه از سمت گرفتن در حوزه فرهنگ

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان گفت: جامعه دانشگاهی معلمان و دانشجویان قشر فرهیخته جامعه هستند و برنامه فرهنگی مناسب برای این بخش باید مشخص و با محتوای مبتنی بر مبانی علمی و منطقی باشد. به گونه ای که قابل قبول و مطابق با نیازهای این جامعه نخبه باشد. اما نکته مهم این است که فعالیت‌های فرهنگی زمانی مؤثر است که دانش‌آموزان را به حرکت درآورد و دانش‌آموزان برنامه‌ریز و برگزارکننده فعالیت‌ها باشند. به نظر من پرهیز مدیریت دانشگاه از حضور در برنامه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و تغییر رویکرد از مجری به تسهیل گری، تاثیر مطلوب برنامه ها را خواهد داشت.

  پیش بینی قیمت سکه + امروز 6 مهر 1401

برندسازی واحدها منوط به اقدامات مدیریتی است

یداللهی اصلان خاطرنشان کرد: نمایه سازی و برندسازی یک واحد دانشگاهی در یک رشته یا برنامه پژوهشی با سرمایه گذاری بلندمدت و مرحله ای در فعالیت های علمی، پژوهشی، آموزشی و کیفی برنامه های اجرایی در این زمینه و توجه به نیازهای جامعه همراه است. بخش مدیریت این واحد دانشگاهی با این مقدمه به نظر می رسد دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان این ظرفیت را دارد که در رشته های فنی و مهندسی مانند معماری و محیط زیست به شهرت برسد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان در رشته معماری با توجه به سابقه خوب این منطقه در مرکز استان و مقاطع تحصیلات تکمیلی، تعدد اساتید با عناوین ممتاز و تخصصی و مجرب، وجود مناطق همسان نقاشی، گرافیک و شهرسازی، تأثیر معلمان و دانش آموزان در این رشته در استان و از همه مهمتر تاریخ تاریخی و باستانی شهر باستانی همدان، زمینه را برای برجسته سازی دستاوردهای علمی، پژوهشی و هنری این رشته فراهم کرده است. رشته.

رئیس دانشگاه آزاد همدان در پایان تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با تعامل و هم افزایی با نهادهای دولتی و غیردولتی و ارتباط با جامعه در زمینه های علمی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی تحول خود را آغاز کرده و به دنبال شناسایی نیازهای جامعه و ظرفیت علمی و سرمایه اجتماعی خود برای ارائه راهکارهای دانش بنیان برای حل نظام مشکلات جامعه و حرکت در جهت تحقق مشکل گشایی دانشگاه.

خبرنگار: حسن دانش

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید