برنامه ریزان برای ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی به دنبال توجیه ظرفیت سازی هستند

530657 خبر ناگهانی

محسن شاه آبادی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، با اشاره به طرح ادغام آموزش عالی و پزشکی گفت: هدف از اجرای این طرح برقراری عدالت آموزشی است.

وی افزود: عدالت یعنی توزیع عادلانه منابع. اما قصد مسئولان برای تعیین هدف عدالت در این زمینه مشخص نیست.

دبير جامعه اسلامي دانشجويان پزشكي اراك با بيان اينكه اين طرح بسيار سطحي است، گفت: در لايحه تقديم شده به مجلس شوراي اسلامي جنبه هاي مختلف از جمله فرصت ها و تهديدات اين يكپارچگي وجود ندارد.

وی در خصوص ابعاد سطحی طرح ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی گفت: در این ادغام به ارتقای کیفی حوزه علوم پزشکی توجهی نشده است. به عنوان مثال، بیمارستان ها و کلینیک ها محیط های پزشکی هستند. اما نویسندگان به تصمیمات ارائه آنها اشاره ای نمی کنند.

شاه آبادی ادامه داد: در این طرح آمده است که تمامی پذیرفته شدگان کنکور سراسری که از آموزش رایگان در دانشگاه های علوم پزشکی استفاده کرده اند باید در بخش دولتی خدمت کنند. البته اکثر دانشجویان این کار را نمی پسندند و در واقع اصلا امکان درخواست وجود ندارد، زیرا ظرفیت اجاره بیمارستان یا مراکز درمانی دولتی چقدر است.

این دانشجوی پزشکی با اشاره به سخنان ذوالفیکول وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وی دلایل جداسازی رشته های علمی پایه مانند شیمی و فیزیک را از رشته های پزشکی می داند زیرا معتقد است برخی رشته های پزشکی آسیب جدی دیده اند. “

وی ادامه داد: جداسازی علوم پزشکی از حوزه درمان با توجه به زیرساخت های فعلی غیر منطقی و عملیاتی نیست.

  رئیس جمهور از اختیارات لازم برخوردار است

شاه آبادی با تاکید بر اینکه وزارت علوم در سال های اخیر عملکرد خوبی نداشته است، گفت: در نتیجه قرار گرفتن آموزش پزشکی زیر مجموعه این وزارتخانه چشم انداز روشنی وجود ندارد. علاوه بر این وزارت بهداشت در حوزه آموزشی هیچ کمبودی ندارد که بتوان از طریق این ادغام آن را برطرف کرد.

برنامه ریزی برای ادغام آموزش عالی و پزشکی به منظور افزایش ظرفیت

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان پزشکی دانشگاه اراک با اشاره به افزایش ظرفیت رشته های پزشکی گفت: به نظر می رسد تدوین کنندگان طرح ادغام آموزش عالی و پزشکی به دنبال توجیه یا ارائه راهکار هستند.

وی گفت: زیرساخت های آموزشی به افزایش یا کاهش ظرفیت ارجحیت دارد. در حال حاضر فضای درمان محدود است و گاهی 20 دانشجوی پزشکی در اتاق کوچکی روی تخت بیمار حضور دارند.» وزارت علوم نمی تواند تعداد بیمارستان های دانشجویی را افزایش دهد. در نتیجه افزایش بی منطقی منطقی نیست.

شاه آبادی با اشاره به مهاجرت روزافزون کادر پزشکی گفت: مسئولان به جای لایحه یا طرح بیهوده چاره ای برای بازداشت نیروهای متخصص بیاندیشند. طبق آمار روزانه حدود 5 پرستار از کشور مهاجرت می کنند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید