برخی از مرگ‌های تاج و تخت قابل پیشگیری بودند / سیاستمداران سلامت مرتکب اشتباهات فاحشی شدند

543678 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، اولین همایش جامع کرونا با حضور کارکنان نظام پزشکی برگزار شد.

موید علویان; رئیس سازمان نظام پزشکی تهران درباره مدیریت سال‌های گذشته کرونا گفت: حاکمان و سیاستمداران ما بدتر از ولیعهد بودند و برخی مرتکب اشتباهات فاحش از جمله تاخیر در واکسیناسیون شدند. خسارت آنقدر زیاد است که کارکنان تامروز از رفع محدودیت ها می ترسند. اتفاقی که افتاد برای زندگی مردم و اقتصاد کشور تلخ بود.

وی افزود: «تاج ضعف ما را نشان داده است که دولت ها باید بیشتر بر سلامت تمرکز کنند. امنیت و سلامت ارکان حاکمیت هستند. در حوزه سلامت دنیا تعجب کردیم. این یک درس بزرگ برای ما بود. تاج آخرین تهدید برای سلامتی نیست. نظام سلامت نیاز به اصلاح دارد. پرونده سلامت باید برای هر فرد تکمیل شود و سیستم فناوری اطلاعات باید بر هر فرد نظارت داشته باشد تا برای حمله بعدی آماده شود. سازمان بهداشت جهانی نیز به تعویق افتاده و باید اصلاح شود.

علویان گفت: خانواده ها از ما می پرسند که آیا عزیزمان نمی تواند بمیرد؟ در پاسخ، برخی از این مرگ‌ها قابل پیشگیری بودند. حمایت از واکسن های محلی و عدم ورود به مطالعات واکسن خارجی دیر اتفاق افتاد. اینکه بگوییم موش آزمایشگاهی ایرانی نمی سازیم تبعات قانونی دارد و کسانی که این حرف را زدند باید پاسخگو باشند.

وی گفت: ما یک اتاق فکر برای تاج و تخت داریم. جامعه پزشکی باید همیشه آموزش دیده باشد و هیچ ترس اضافی نداشته باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان تهران افزود: رد تعارض منافع کشور را متضرر کرده است. ما باید برای همه گیری های بعدی آماده باشیم و باید سیستم بهداشت و درمان را اصلاح کنیم.

  تصمیم گیری برای انتخاب مدیران پروژه های تحقیقاتی اتخاذ شده است

همه گیری در حال کاهش است

یادگاری نیا، دبیر علمی کنفرانس گفت: باید برای همه گیری های بعدی آماده باشیم. همه گیری در حال کاهش است و ممکن است به واکسیناسیون سالانه نیاز داشته باشیم.

دستور رهبری واردات واکسن را ممنوع نکرده است

کناتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ما نگاه درمان محوری داشتیم و ما نیز تحت تاثیر این مشکل قرار گرفتیم. امروز به این نتیجه رسیدیم که سطوح کمترین تأثیر را در انتقال ویروس دارند. ما در بحران ها پایگاه علمی قوی نداریم و بر اساس تجربه کار کرده ایم، اما اشتباهاتی در همه جای دنیا رخ داده است.

وی افزود: بلافاصله برای درمان رفتیم، 700 میلیون دلار از کشور صرف داروهایی شد که تاثیری در بحران نداشت و اگر زودتر به فکر واکسن بودند این اتفاقات نمی افتاد. پنج درصد از مقالات تاج در مورد ایران است، اما بیشتر مقالات در مورد دارو و درمان است.

کناتی گفت: دستور رهبر مبنی بر ممنوعیت واکسن حتی فایزر را تحریک نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید