برج هایی که باغ گیاه شناسی را تهدید می کند

559157 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز; صبح امروز گلمعباس ترکی معاون دادستان در امور حقوقی و پیشگیری از وقوع جرم از مجموعه باغ گیاه شناسی ملی بازدید کرد. هدف از این بازدید آشنایی با ماموریت ها و برنامه های باغ گیاه شناسی و چالش های آن بود.

به گفته کارکنان باغ گیاه شناسی، ساخت برج های مرتفع در ضلع شمالی باغ در حال انجام است.

ترکی گفت: کاوش در ضلع شمالی باغ که در آن 22 برج بلند با چند هزار واحد مسکونی ساخته می شود، از نظر اقلیمی برای باغ مشکل ایجاد کرده و استانداردهای ملی و بین المللی را نقض می کند.

وی افزود: توضیحات را دریافت خواهیم کرد و بر اساس آن تصمیم خواهیم گرفت. اما واضح است که اجرای طرح را بدون رعایت استانداردهای لازم دادستانی ممنوع خواهیم کرد. اما این ممنوعیت زمانی ایجاد می شود که صحبت های طرفین باغ گیاه شناسی و بنیاد تعاونی های مسکن ساز برج ساز به گوش برسد و پس از آن تصمیم لازم را خواهیم گرفت.

جانشین رئیس دادستان ادامه داد: درخواست ما این است که اعضای شورای شهر و کارکنان شهرداری به موضوع ورود کنند و در جلسه ای با مدیران باغ گیاه شناسی و تعاونی مسکن سازنده برج ها به نتیجه مناسب برسند. به منظور حفظ حقوق اعضای تعاونی «نام اما در صورت عدم رعایت موازین در بحث اخذ مجوز، دادستان دستور توقف ساخت پروژه را صادر می کند.

باید بگویم؛ به گفته جلیلی رئیس باغ گیاه شناسی ملی که ضمن همراهی معاون دادستان کل کشور اطلاعاتی در مورد این باغ ارائه کرد، گیاه شناسی قدمتی 200 ساله در دنیا دارد و با جمع آوری گیاهان از کشورهای مختلف به حفاظت از گیاهان کمک می کند. باغ کیو در لندن اولین و مهم ترین باغ گیاه شناسی در جهان است. باغ گیاه شناسی ملی کشورمان در سال 1347 به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی و آموزش عمومی و با همکاری اندیشمندانی از ایران و خارج از کشور در 150 هکتار تأسیس شد. تا قبل از پیروزی انقلاب، علاوه بر ایجاد زیرساخت های لازم، تنها ۲ قسمت از ۲۵ قسمت این باغ ساخته شد.

  برنامه هسته ای ایران یک سلاح نیست

وظیفه باغ های گیاه شناسی مراقبت از گیاهان در حال انقراض و در معرض انقراض، مراقبت از گیاهانی است که بین کشورها مبادله می شود و از همه گیاهان محافظت می کند.

باغ گیاه شناسی ملی علاوه بر نقش آموزش و حفاظت از ذخایر ژنتیکی گیاهی، حفاظت از هوای تهران را در کنار پارک جنگلی چیتگر بر عهده دارد.

ناگفته نماند که این باغ در خاورمیانه بی نظیر و یکی از معروف ترین باغ های گیاه شناسی جهان است که دارای بانک ژن منابع طبیعی ایران است که 4300 گونه بذر را در خود جای داده است.

جلیلی رئیس باغ گیاه شناسی ملی در پاسخ به سوال معاون دادستان کل کشور در خصوص مهم ترین چالش های باغ گفت: چالش و تهدید اصلی وجود و عدم وجود باغ ترافیک در ضلع شمالی است. باغ. در قسمت های شمالی باغ برج هایی ساخته شده که تامین آب زیرزمینی مورد نیاز باغ را با مشکل مواجه می کند و ترافیک ناشی از ساخت بیش از 5000 واحد مسکونی باعث آلودگی هوای باغ می شود. باغ در معرض جمعیت انسانی است.

جلیلی همچنین گفت: طبق میراث فرهنگی، مساحت اقلام ثبت ملی 500 متر است و 22 برج باید در چند متری باغ ساخته شود. بر این اساس، کارکنان باغ گیاه شناسی رسما از معاون دادستان کل کشور خواستند تا محل ساخت این برج ها را جابجا کند و تا تصمیم گیری، کار ساخت و ساز متوقف شود.

غلامعباس ترکی پس از بازدید از محل باغ گیاه شناسی، در محل ساخت برج های مشرف به باغ ملی گیاه شناسی حضور یافت و از نزدیک روند ساخت این برج ها را زیر نظر گرفت.

  قیمت مرغ منجمد 45 هزار تومان بود

مجری طرح با حضور در سمینار در خصوص مسائل نماینده دادستانی اعلام کرد: این پروژه در مجموع 3774 واحد می باشد. در سال 91 که پروانه ساخت را دریافت کردیم، طبق برآورد برج 37 طبقه بود، اما برای حفظ مصونیت باغ، آن را به 24 واحد کاهش دادیم! پروانه های ساختمانی شهرداری گرفته شده است و در حال حاضر پروژه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و اطلاعیه ای از سوی شهرداری یا جاهای دیگر برای توقف پروژه نداشته ایم.

به هر حال باید منتظر ماند و دید نتیجه جلسات بعدی مسئولان قضایی با مدیریت شهری و مدیران تعاونی های مسکن ساز برج های مسکونی چه خواهد بود و آیا دغدغه های کارکنان باغ گیاه شناسی ملی برای حفظ این موضوع وجود دارد. مجتمع منحصر به فرد تصمیم گیری خواهد شد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید