برجام می تواند اروپا را از کمبود انرژی نجات دهد

خدمات سیاسی

گمانه زنی ها سرانجام به حقیقت پیوست و صبح روز جمعه، نیروهای روسی به دستور پوتین پیشروی خود را در خاک اوکراین آغاز کردند. برخلاف تصور برخی از تحلیلگران آمریکایی، او از حضور مستقیم در نبرد اجتناب کرد، اما در همان شب شورای امنیت تلاش هایی را برای تصویب قطعنامه ای علیه مسکو آغاز کرد که با وتوی روسیه ناکام ماند.

اما این اقدام پوتین تنش های جدیدی را در سراسر جهان ایجاد کرده و بازارهای مالی جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.

این موضوع باعث شده است که بسیاری نگران ادامه این تنش باشند. بر همین اساس برای بررسی این موضوع با سیف الرضا شهابی، تحلیلگر و فعال سیاسی گفت و گو کرده ایم که مشروح آن را می خوانید:

تنش در اوکراین چه تاثیری بر مذاکرات وین خواهد داشت؟

ظاهراً یک مقام آمریکایی گفته است: «با وجود تنش حداکثری بین روسیه و کشورهای غربی بر سر اوکراین، مذاکرات در وین ادامه خواهد داشت، اما از سوی دیگر، آمریکایی ها مهلتی دو یا سه روزه برای تکمیل تعیین کرده اند. به نظر می رسد موضوع مذاکرات پرتنش هسته ای با اوکراین دو موضوع مجزا باشد، اما نمی تواند بی تاثیر باشد. در این شرایط ممکن است غربی ها بخواهند برجام را پایان دهند تا انرژی اروپا تمام نشود. اروپا اکنون بیش از هر چیز دیگری نگران انرژی است و روسیه احتمالاً عرضه گاز را مسدود خواهد کرد و شاید اروپا احساس کند که چرا زودتر برجام را نهایی نکردند و اگر به توافق برسند، نفت و گاز ایران به ویژه به سمت ایران جریان می یابد. اروپا، ممکن است جایگزینی برای انتقال انرژی از روسیه باشد.

  خانه رئیس جمهور قزاقستان به آتش کشیده شد

تناقضات یا توافقات قدرت های بزرگ منشأ بسیاری از حوادث سیاسی در تاریخ ایران است، آیا با توافق وین اتفاق مهمی در سیاست ایران رخ خواهد داد؟

البته هنوز توافقی صورت نگرفته و مشخص نیست طرفین به توافق برسند یا خیر. با اظهارات آقای سید محمود نبویان نماینده مجلس شورای اسلامی می توان به توافق رسید.

اما شما پرسیدید آیا اتفاق مهمی در سیاست ایران می افتد؟ اگر سیاست خارجی و نگاه به آمریکا را مد نظر داشته باشید، باید بگویم که توافق وین ممکن است چندان موثر نباشد. همانطور که قبلا در دوره اوباما توافق شده بود، هیچ اتفاق خاصی در ایالات متحده رخ نداد.

با این حال، ایران تجربه قبلی دارد و نمی‌خواهد در آینده دوباره با مخالفت افرادی مانند ترامپ مواجه شود. احتمالاً روابط تجاری محدود می شود تا مخالفان برجام در آمریکا مقاومتی را تحریک نکنند، اما همه چیز به نتیجه درگیری در اوکراین بستگی دارد.

اگر روسیه در این حمله شکست بخورد، ممکن است در نگاه به شرق جمهوری اسلامی تردید وجود داشته باشد و اگر مسکو موفق شود به اهداف خود در اوکراین دست یابد، نگاه به شرق تهران تشدید خواهد شد.

آیا می توان شاهد تقویت ناتو بود یا این جنگ منجر به تجزیه ناتو خواهد شد؟

تقویت یا تجزیه ناتو تا حدی به درگیری در اوکراین بستگی دارد. اگر روسیه بر اوکراین مسلط شود و دولت محبوب خود را به قدرت برساند و مقاومت اوکراین در برابر روسیه شکسته شود، ناتو دست به دست هم داده و تماشا خواهد کرد که قطعا ناتو را تضعیف خواهد کرد. ناتو را می توان به انفعال و مصونیت از مجازات متهم کرد، اگرچه رهبران ناتو ممکن است استدلال کنند که عدم مداخله آنها به دلیل عضویت اوکراین در ناتو است.

  رضاخان و پسرش به عنوان مزدور کشور را به دست گرفتند تا همه چیز را در کشور نابود کنند.

با توجه به انفعال اروپا در این تنش و خروج انگلیس از اتحادیه دو سال پیش، آیا اکنون با این اتفاقات سرنوشت اتحادیه اروپا را پیش بینی می کنید یا تقویت می کنید؟

سرنوشت اتحادیه اروپا نیز به موفقیت جناح راست در انتخابات کشورهای عضو بستگی دارد. اگر در کشوری مانند فرانسه، راست‌ها در انتخابات بعدی پیروز شوند، می‌توانند اتحادیه اروپا را ترک کنند. خروج از کشوری مانند فرانسه در ارکان اتحادیه اروپا دچار زلزله می شود و احتمال تجزیه آن وجود دارد و البته موضع اروپا در مقابل اوکراین در موفقیت یا شکست جناح راست تاثیرگذار خواهد بود. عملکرد ضعیف اتحادیه اروپا باعث تقویت جناح راست خواهد شد.

به نظر شما طرح پوتین در نهایت احیای اتحاد جماهیر شوروی است یا اهداف کوچکتری دارد؟

ویژگی های ملی گرایانه در افکار و اقدامات پوتین مشهود است. پوتین در سه دهه گذشته از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از یک سو و تحقیر روسیه از سوی دیگر غمگین بوده و سال ها روسیه را به عنوان یک ابرقدرت و تاثیرگذار در معادلات جهانی می بیند. اگر در اوکراین موفق شود، بعید است که گام های بعدی را برای اتحاد جماهیر شوروی بردارد و اگر در اوکراین شکست بخورد، ممکن است محبوبیت و محبوبیت خود را در روسیه از دست بدهد و حتی در داخل دوما با مخالفت های جدی مواجه شود. مخالفان حتی استعفا داده اند که البته پایان کار است.

دیدگاهتان را بنویسید