برجام زیر سوال است!

سیدجلال ساداتیان

تحلیلگر روابط بین الملل

الف- بالاخره انتخابات میان دوره ای کنگره ایالات متحده آمریکا به پایان رسید و علیرغم هشدارهای آقای بایدن و حزبش، حزب دموکرات، وی توانست اکثریت مجلس سنا را تنها با یک کرسی حفظ کند. . اما در مجلس نمایندگان با از دست دادن 9 کرسی، تعداد کرسی ها به 213 رسید، برخلاف جمهوری خواهان که 8 کرسی جدید به دست آوردند که به 220 کرسی رسید و قدرت کنگره را بین خود تقسیم کردند!

در مورد سرنوشت برجام، گمانه زنی های اخیر حاکی از آن است که دولت آمریکا و خود آقای بایدن و همکارانش در وزارت امور خارجه بیش از حد نسبت به انتخابات محتاط بوده اند و شاید اگر انعطاف بیشتری از خود نشان می دادند و در مورد برجام توافق می کردند، باید به آن دست می یافتند. نتایج بهتری می‌گرفتند، درحالی‌که اظهارات بایدن قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سرشار از امید به بازگشت به برجام بود، عملکرد این دو سال ریاست‌جمهوری او جز آنچه ترامپ و جمهوری‌خواهان انجام دادند، نتیجه‌ای نداشت!

ب- اتحادیه اروپا با ابتکار مسئول سیاست خارجی خود جناب آقای جوزف بورل و همکاری معاون ایشان تلاش زیادی برای میانجی گری بین ایران و آمریکا انجام داد و با ارائه برنامه ای مکتوب، آنها را به انجام رساند. مواضع کشورها را به یکدیگر نزدیک کرد و شرایط بازگشت آمریکا به برجام را آماده کرد. نتیجه رفت و برگشت و تبادل پیام از سوی اروپایی ها ناامیدکننده معرفی شد و سپس لحن آنها نسبت به ایران تغییر کرد. چون فکر می کردند با بازگشت آمریکا به برجام; اول اینکه گاز و نفت ایران را در آستانه فصل سرمای اروپا به دست می آورند و دوم اینکه با انعقاد برجام ایران را تا مرز پرهیز هسته ای محدود می کنند و سوم اینکه از نزدیک شدن ایران به آن جلوگیری می کنند. روسیه اعتماد بیشتری به اروپا آورد.

  واکنش پورتو مانع از پیوستن طارمی به چلسی شد

با شکست تلاش ها از یک سو و مواضع برخی مقامات اروپایی از جمله وزیر خارجه آلمان در حمایت از اعتراضات اخیر در ایران، مواضع اروپایی ها و لحن آنها نسبت به ایران تغییر کرد. خصوصاً به دلیل تحریم ها هیچ منفعت مادی برای آنها به همراه نداشت که نتیجه آن اقدامات آژانس و قطعنامه جدید شورای حکومتی علیه ایران علیرغم حضور هیئتی از سازمان انرژی اتمی ایران به ریاست آقای دکتر بود. بهروز کمالوندی.

مفهوم آن این بود که اروپا برای اعمال فشار بیشتر بر ایران و احتمالا همکاری بیشتر با آمریکا برای بازگرداندن ماشه (خروج سریع) و فعال کردن 6 قطعنامه خنثی شده شورای امنیت که 4 قطعنامه جنبه اجرایی دارد، حرکت کرد.

ج – جمهوری اسلامی ایران نیز در شرایط مناسبی قرار ندارد، در شرایطی که می‌تواند اجازه دهد برجام در پایان دولت دوازدهم تکمیل شود و دولت سیزدهم از مواهب اقتصادی آن استفاده کند. به نفع آنها باقی خواهد ماند و خودشان می توانند اعتبار اجرای برجام را بپذیرند، در واقع چه در داخل و چه در سطح بین المللی با مشکلات بیشتری مواجه شده اند. اعتراضات اخیر و مواضع تقریباً یکپارچه دنیای غرب اوضاع را پیچیده کرده است.

در نتیجه، هیچ امیدی به احیای برجام وجود ندارد، مگر اینکه تلاش برخی از میانجی‌ها مانند عمان (قطر در حال حاضر در جام جهانی فوتبال حضور دارد!) و برخی دیگر موثر واقع شود و موضوع برجام دوباره در دستور کار قرار گیرد و چاره‌اندیشی شود. . بنابراین آینده برجام نامشخص است.

دیدگاهتان را بنویسید