برای کمیسیون دستمزد خیلی دیر شده است

571720 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، در پایان جلسه روز گذشته شورای عالی کار، نمایندگان کارگری موفق شدند دولت را متقاعد کنند که در جلسه بعدی دستمزدها موضوع اول باشد و کمیسیون حقوق و دستمزد تشکیل شود.

علی هدی (عضو ارشد شورای عالی کار) با بیان اینکه برای تشکیل کمیته دستمزد و شروع مذاکرات دستمزد دیر شده است، می گوید: وی می گوید: دولت این روزها لایحه بودجه را می بندد و در آن لایحه میزان حقوق نیروهای تحت پوشش خود از جمله کارگران نهادهای دولتی را پیشنهاد می کند. این پیش بینی معمولا فشاری بر دوش گروه کارگری در شورای عالی کار است.

وی می افزاید: شماره لایحه بودجه همواره یکی از محل های اختلاف دولت و اصناف بوده است. در مذاکرات دستمزد، هر ساله دولت ها رقم افزایش دستمزد را در لایحه بودجه به جلسه می آورند و بر آن پافشاری می کنند. مشکل این است که دولت بودجه را می بندد و برای زیرمجموعه های خود عدد تعیین می کند، سپس جلسات شورای عالی کار تشکیل می شود و در نتیجه با اصرار دولت بر تصویب همین رقم مواجه می شویم. هرچند باید تاکید کنیم که عدد مورد نظر دولت برای افزایش دستمزد کارگران در سال های اخیر هیچ گاه مورد تایید شورای عالی کار قرار نگرفته است، اما همواره محل چالش های جدی بوده است.

هودی تاکید کرد: دولت قبل از بستن بودجه باید نظرات نمایندگان کارگری را بشنود. وی ادامه می دهد: دولت بهتر است قبل از نهایی شدن بودجه نظرات نمایندگان کارگری را بشنود و بر اساس آن افزایش دستمزد را تعیین کند، در غیر این صورت اعداد دولت در لایحه بودجه ملاک تصمیم گیری در شورای عالی کار نخواهد بود.

  تاکید رئیس قوه قضاییه بر تکمیل طرح کاداستر

به گفته وی، ملاک تعیین دستمزد کارگران، هنر است. 41 قانون کار و تورم و سبد معیشت و اتحادیه اصرار دارد که موضوع دستمزد هر چه سریعتر وارد شود.

این نماینده کارگران ادامه می دهد: محاسبات سبد معیشت باید هر چه سریعتر آغاز شود و این سبد در کمیته دستمزد شورای عالی کار ارزیابی شود. تعیین میزان سبد معیشت از وظایف شورای عالی کار و شرط بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار است. از سال 1395 مصوبه شورای عالی کار داریم، سبد معیشت باید هر سال قبل از تعیین جدی مزد محاسبه و ارزیابی شود.

خدایی با بیان اینکه «سبد معیشت باید محاسبه شود»، می افزاید: تاکید می کنیم دستمزد باید تابعی از سبد معیشت باشد و تکیه صرف بر نرخ تورم به هیچ وجه قانونی و مناسب نیست. طبق قانون، افزایش دستمزد باید تابعی از دستمزد معیشت یا دستمزد معیشتی باشد.

در نهایت می گوید: مقرر شد در جلسه بعدی بحث دستمزد اولین دستور جلسه باشد. اما معتقدیم دیر شده است و قبل از آن و قبل از اینکه دولت لایحه بودجه را تدوین و نهایی کند، موضوع دستمزد باید در شورای عالی کار مطرح می شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید