برای نوبت چهارم از چه واکسنی استفاده کنیم؟

آزاد، یکی از اعضای دانشکده علوم پزشکی تهران، گفت: تأثیر واکسن‌های سینوفارم و پلتفرم ویروسی غیرفعال کمتر از واکسن‌های نوترکیب است و تزریق دوز چهارم این واکسن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نمی‌شود. اسپوتنیک، پاستو کوک، اسپایکوژن ، رازی یا نورا برای نوبت چهارم.

مصطفی نوری زاده با اشاره به آغاز نوبت چهارم واکسن کراون در کشورمان و سایر کشورها گفت: برای دریافت واکسن چهارم.

وی انتخاب دوز چهارم واکسن کراون را بسیار مهم دانست و گفت: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت بهتر است واکسن چهارم مانند سه نوبت قبلی باشد در حالی که در کشور ما اکثر افراد بالای 60 سال سه دوز دریافت کرده اند. Sinofarm. “ما می دانیم که مطالعات Sinofarm برای افراد زیر 60 سال است، اما مطالعات دیگر در مورد واکسن های پلت فرم غیرفعال نشان می دهد که واکسن های غیرفعال در افراد مسن کمتر از واکسن های نوترکیب موثر هستند، بنابراین تزریق واکسن نوترکیب در این زمینه وجود دارد. مردم واکسینه خواهند شد.

آزاد عضو دانشکده علوم پزشکی تهران ادامه داد: مطالعه ای که توسط شرکت واکسن سینوفارم منتشر شد نشان داد که تزریق دوز چهارم در افرادی که سه نوبت سینوفارم مصرف کرده اند، ایمنی را تقویت نمی کند. دوز چهارم این نوع واکسن مفید بود.

وی همچنین به مطالعات انجام شده بر روی واکسن های مخلوط اشاره کرد و گفت: همه این بررسی ها نشان می دهد که واکسن مخلوط در تقویت ایمنی بسیار موثر است، بنابراین در این شرایط بهتر است نوع واکسن برای این افراد انتخاب شود که اکثرا سن و سال بیشتری دارند. بیماری های اساسی باید مراقب باشند و حساسیت لازم را داشته باشند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نوری زاده بیان کرد: تاثیر سینوفارم و واکسن های دارای پلت فرم ویروسی غیرفعال کمتر از واکسن های نوترکیب است و تزریق دوز چهارم این واکسن باعث تحریک سیستم ایمنی بدن نمی شود، بنابراین به افرادی که سه دوز سینوفارم دریافت کرده اند توصیه می کنم. دوز چهارم توسط واکسن نوترکیب مانند Astraznka، Sputnik، Pasto Kook، Spicogen، Razi یا Nora داده می شود، زیرا واکسن های مخلوط باعث تحریک بیشتر سیستم ایمنی می شوند. در سراسر دنیا مطالعاتی در این زمینه وجود دارد و همه این مطالعات نتایج یکسانی دارند.

وی همچنین درباره افرادی که دو نوبت واکسن سینوفارم تزریق کردند و نوبت سوم واکسن نوترکیب را دریافت کردند، گفت: نوبت چهارم این افراد باید همان واکسنی باشد که در نوبت سوم دریافت کردند. علاوه بر این، برخی افراد سه دوز آسترازنکا یا سه دوز اسپوتنیک دریافت کردند که به این افراد توصیه می کنم از واکسن های پروتئینی به عنوان نوبت چهارم استفاده کنند.

آزاد استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ابراز امیدواری کرد: با تزریق نوبت چهارم واکسن کراون برای سالمندان و انتخاب نوع واکسن، خطر ابتلا و مرگ در این افراد تقریبا به صفر برسد.

وی همچنین به افرادی که نوبت سوم واکسن کراون را دریافت نکرده اند، توصیه کرد که در اسرع وقت نوبت سوم واکسن کراون را وارد کنند و افزود: نوبت سوم واکسن کراون برای افراد 12 تا 18 ساله بسیار مهم است، در حالی که ما دوز تزریقی بوستر را داریم. برای این گروه سنی هنوز تایید نشده است.

نوری زاده در خاتمه خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد زیر 18 سال در کشورمان بیش از 6 ماه پیش نوبت دوم واکسن خود را دریافت کردند و اکنون بهتر است با تزریق نوبت سوم ایمنی این عزیزان را تکمیل کنیم.

  خطر مرگ سه رقمی از تاج تا پایان بهمن

دیدگاهتان را بنویسید