بحران غذا و قحطی در راه است

سازمان ملل اعلام کرد که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین به بالاترین حد خود رسید.

بر اساس شاخص ماهانه قیمت مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی ایران که در روز جمعه منتشر شد، روغن، حبوبات و گوشت به بالاترین سطح خود رسیده است، یعنی قیمت مواد غذایی نسبت به مدت مشابه سال قبل یک سوم افزایش یافته است.

جنگ روسیه و اوکراین صادرات کالاهای حیاتی دریای سیاه را از منطقه ای که بیش از یک چهارم صادرات گندم جهان را تولید می کند، مختل کرده است.

این جنگ با بستن بندری که صادرات گندم و ذرت از اوکراین را محدود می‌کند، به افزایش ۱۷ درصدی قیمت غلات در ماه گذشته کمک کرد. صادرات روسیه نیز به دلیل مشکلات مالی و حمل و نقل متوقف شده است.

قیمت جهانی گندم در ماه مارس 19.7 درصد افزایش یافت، در حالی که قیمت ذرت 19.1 درصد در ماه افزایش یافت و برای جو و سورگوم به بالاترین حد خود رسید.

فائو اعلام کرد که مشکلات احتمالاً ادامه خواهند داشت که منجر به افزایش قیمت ها، کاهش ذخایر و عدم اطمینان در بازار گندم در آینده خواهد شد.

یکی از سخنگویان فائو گفت که قیمت ها برای کشورهای کم درآمد پایین تر است، به ویژه برای کشورهایی که در حال حاضر با بحران های دیگری از جمله درگیری، بلایای طبیعی، شرایط اقتصادی یا، همانطور که اغلب اتفاق می افتد، ترکیبی از این بحران ها دست و پنجه نرم می کنند. آنها می گویند که این وضعیت نگران کننده ای است و کمبود مواد غذایی می تواند پرداخت قیمت های بالاتر را دشوار کند.

  وضعیت جاده / ترافیک سنگین در بزرگراه پردیس - تهران

وی هشدار داد: در کشورهایی که بیشترین سهم از درآمدهای غذایی را دارند، افزایش قیمت قابل توجه است. در این موارد، آسیب‌پذیرترین افراد به احتمال زیاد بسیاری از وعده‌های غذایی را از دست می‌دهند، غذاهای کم‌مغذی می‌خرند یا از دیگر راهکارهای مقابله‌ای استفاده می‌کنند که پیامدهای مخرب بلندمدتی برای سلامت و رفاه آنها خواهد داشت.

جوزف گلوبر، محقق ارشد موسسه بین المللی تحقیقات سیاست غذایی، قبل از جنگ گفت که قیمت ها به دلیل عرضه محدود جهانی به اوج خود نزدیک می شوند.

او گفت: «سطح ذخایر پیش‌بینی‌شده قبلاً کمتر از سال‌های اخیر بود، که به این معنی است که جایگزین‌های کمی برای محدود کردن اثرات کاهش صادرات دریای سیاه وجود دارد».

IFPRI تخمین می زند که اوکراین و روسیه 12 درصد از کالری مبادله شده جهان را تشکیل می دهند.

گلوبر گفت که نوسانات قیمت مواد غذایی در همه جا احساس می شود. کشورهایی که به شدت به گندم روسیه و اوکراین متکی هستند ممکن است نیاز به سفر به اتحادیه اروپا، ایالات متحده، استرالیا، کانادا و آرژانتین برای خرید گندم داشته باشند.

وی گفت: بسیاری از این کشورها در شمال آفریقا و خاورمیانه هستند که گندم اغلب 35 درصد از کل کالری آنها را تشکیل می دهد و بیشتر گندم وارداتی آنها از دریای سیاه تامین می شود.

منطقه دریای سیاه همچنین منبع مهم روغن آفتابگردان است و محدودیت های صادراتی به این معناست که قیمت روغن نباتی از فوریه تا کنون تقریباً 25 درصد افزایش یافته است. قیمت روغن نخل، سویا و کلزا نیز به دلیل افزایش تقاضا افزایش یافت.

  اسد در آستانه فسخ یک طرفه با پرسپولیس!

در اوایل این هفته، برنامه جهانی غذا اعلام کرد که تأثیر صادرات مسدود شده بر چندین کشور در شرق آفریقا از جمله کنیا، اتیوپی، سومالی و سودان جنوبی تأثیر خواهد گذاشت، کشورهایی که قبلاً خشکسالی و درگیری شدید را تجربه کرده اند.

WFP اعلام کرد که قیمت غذاهای محلی از سال گذشته به طور متوسط ​​یک چهارم افزایش یافته است، اما در سودان به 92 درصد افزایش یافته است.

این سازمان همچنین هشدار داد که کشورهای شرق آفریقا وابستگی شدیدی به واردات کودهایی دارند که منابع اصلی آن اوکراین و روسیه هستند و این اختلال می‌تواند بر تولید محلی تأثیر بگذارد و قیمت مواد غذایی را بیشتر افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید