بحران سیب زمینی در راه ایران!

رئیس کانون وکلای استان تهران گفت: امسال مسئولیت ها و اختیارات بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و در صورت عدم نظارت جدی، قیمت سیب زمینی در اسفندماه به بالای 20 هزار تن می رسد، بنابراین نظارت بر انبارها باید انجام شود. اکنون شروع کنید

مصطفی دارایی نژاد با اشاره به نقد انتقادی از میزان عرضه سیب زمینی گفت: در آبان ماه امسال که سیب زمینی به 5 تا 6 هزار تن در کیلوگرم رسید، به مسئولان هشدار دادم که در صورت عدم کنترل، قیمت این محصول به بیش از 12 خواهد رسید. هزار گوجه فرنگی که متاسفانه به دلیل عدم نظارت قیمت سیب زمینی به بالای 12 هزار تن رسید.

وی با بیان اینکه قیمت سیب زمینی در شهرستان به بالای 20 هزار تن در کیلوگرم رسیده است، گفت: بیشتر سیب زمینی در انبارهای همدان نگهداری می شود. 5.5 میلیون تن سیب زمینی در سال جاری تولید شده است. این محصول از ابتدای برداشت سیب زمینی به کشورهای عراق، روسیه، اوکراین و عمان صادر شده است.

به گفته این فعال اقتصادی، سیل اخیر به محصول جنوب از جمله شوشتر خسارت وارد کرده است و شرایط به گونه ای است که تا پایان سال با مشکل جدی تامین سیب زمینی مواجه خواهیم شد. اما این بدان معنا نیست که محصولی وجود ندارد و سیب زمینی در انبارها موجود است، بلکه عرضه چند صد قطره برای کنترل بازار باعث این وضعیت شده است.

وی با اشاره به ورود دولت و تحویل 10 هزار تن سیب زمینی به ازای هر کیلوگرم، تصریح کرد: دولت نباید اجازه می داد شرایط به اینجا برسد و سپس تحویل 10 هزار تنی سیب زمینی به ازای هر کیلوگرم به میادین میوه و تره بار ادامه دهد. قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی 6 تا 7 هزار تنی متعادل و مناسب برای کشاورزان بود.

  ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل آلومینیوم اراک

دری نژاد ادامه داد: امسال مسئولیت ها و اختیارات بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و اگر کنترل جدی نشود قیمت سیب زمینی در اسفندماه به بالای 20 هزار تن می رسد، بنابراین نظارت بر انبارها باید از هم اکنون آغاز شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: در صورتی که وزارت کشاورزی برای ایجاد تعادل در بازار اقدام نکند، اتحادیه بارفروشان 20 هزار تن سیب زمینی از پاکستان وارد و قیمت سیب زمینی را به 3 تا 4 هزار تن در هر کیلوگرم افزایش می دهد. زیرا نه، ما می خواهیم بازار توسط چند صد نفر کنترل شود.

مردم تمایلی به خرید میوه ندارند

همچنین در همین راستا اکبر یاوری یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه میوه فروشان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، خبر تحویل 10 هزار تن سیب زمینی به ازای هر کیلوگرم در مناطق عرضه میوه و تره بار را تایید کرد. در شهر گفت: و کامیونی در شهر راه اندازی کرد تا این محصول را کیلویی 10000 تن عرضه کنند.

وی ادامه داد: این اقدامات مسکن موقت است، کاهش قیمت سیب زمینی در سال گذشته انگیزه رشد کشاورزان را در سال جاری از بین برد و سیب زمینی کاری حدود 40 درصد کاهش یافته است. کاهش بارندگی در پاییز و سیلاب های اخیر در جنوب نیز باعث کاهش محصول شده است.

جاوری با بیان اینکه تا مرداد سال آینده سیب زمینی به میزان 20 هزار تن عرضه می شود، گفت: بعید است بتوان این بازار را کنترل کرد زیرا کشاورزان نمی توانند 10 هزار کیلوگرم سیب زمینی بذری خریداری کنند.

  مهدی کوشکی نان آور شد

به گفته وی، با وجود قیمت متعادل میوه، بسیاری از مردم علاقه چندانی به خرید میوه ندارند و اکثر نیازهای خود را در زمینه سیب زمینی، پیاز، بادمجان و گوجه فرنگی تامین می کنند. در حال حاضر پیاز زرد و قرمز کیلویی 5 هزار تن، سیر کیلویی 6 تا 7 هزار تن، گوجه فرنگی 9 تا 12 هزار تن، خیار گلخانه ای 6 تا 7 هزار تن و بادمجان کیلویی 5 هزار تن به فروش می رسد. .

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان گفت: هر کیلوگرم پرتقال 8 تا 11 هزار تن، سیب متوسط ​​14 تا 15 هزار تن، سیب دماوند 10 تا 12 هزار تن و 15 هزار تن هزار تن در هر کیلوگرم سیب قرمز . همچنین قیمت شلغم کاهش یافت و از 25 هزار تن در کیلوگرم به 15 هزار تن رسید./ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید