بحران اقتصادی و پیامدهای آن

رکود در بریتانیا برای مهار تورم

مطالعات اروپایی می نویسد؛ بحران اقتصادی فزاینده در بریتانیا و بریتانیا، سیاستمداران بانک مرکزی انگلیس را بر آن داشته است تا برای مهار تورم، یک رکود برنامه ریزی شده را پیشنهاد کنند.

آدام پوسن، مدیر مؤسسه پترسون مستقر در واشنگتن، گفت که اگرچه بانک انگلستان نمی‌خواهد کارگران شغل خود را از دست بدهند، اکنون باید برای کاهش فشارهای تورمی که به دلیل محدودیت‌های تجاری و مهاجرتی تشدید شده‌اند، نرخ‌های بهره را افزایش دهد.

کمیته سیاست پولی (MPC) روز پنجشنبه تشکیل جلسه داد و انتظار می رود نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش دهد تا نرخ بهره کلیدی بانک مرکزی را به 1 درصد برساند که بالاترین سطح از اوایل سال 2009 است.

تورم در ماه مارس به 7 درصد رسید که بالاترین سطح در 30 سال گذشته بود که منجر به طرحی برای ایجاد رکود در بریتانیا شد.

بانک انگلستان

پوسن، که از سال 2009 تا 2012 عضو MPC بود، گفت که بانک مرکزی باید پس از کاهش عرضه نیروی کار در بریتانیا و محدود کردن انعطاف‌پذیری نیروی کار، اقدامات جدی‌تری انجام دهد.

وی افزود: بانک باید بدون تغییر سیاست دولت در قبال محدودیت های تجاری و سیاست مهاجرت، اقتصاد را کوچک کند.

وی گفت: «بانک مرکزی در شرایطی که طیف گسترده ای از قیمت ها با این سرعت در حال افزایش است، چاره ای جز رکود ندارد.

وی افزود: کار ما این است که تورم را پس از یک سال که بیش از 2 درصد بالاتر از سطح تمام وقت آن بود، کاهش دهیم.

  پرسپولیس خواستار رسیدگی به پرونده های بودیمیر و کالدرون شد

پوزنان گفت که دستمزدها به دلیل کمبود نیروی کار در حال افزایش است، که احتمالاً فشارهای تورمی را برای چندین سال افزایش می دهد، مگر اینکه افزایش بیشتر نرخ بهره اعمال شود.

وی گفت: اگر دستمزدها در بقیه سال با تورم هماهنگ نباشد، این نشان می دهد که قدرت چانه زنی کارگران ضعیف است و دلایل بیشتری برای توقف قیمت ها وجود دارد.

خطر تداوم تورم بدون اقدام بیشتر در بریتانیا بیشتر از سایر اقتصادهای بزرگ است. ایالات متحده در حال گذراندن دوره ای از تورم بالا است که سیاست های پولی پایان خواهد یافت.

کشورهای منطقه یورو به جز افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی ناشی از جنگ در اوکراین، تورم بالایی ندارند.

او گفت، از سوی دیگر، بریتانیا به دلیل ترجیحات خود، عرضه نیروی کار را در درازمدت محدود خواهد کرد و محدودیت های تجاری را حفظ خواهد کرد که قیمت ها را بالاتر از آنچه در غیر این صورت بود حفظ می کند.

دانشگاهیان و تحلیلگران در مورد گام های بعدی بانک مرکزی اختلاف نظر دارند و برخی از جمله پوزن در MPC، دنی بلانشفلور، اقتصاددان بازار کار، استدلال می کنند که نرخ بهره باید پایین نگه داشته شود تا از اقتصادی که در حال حاضر در مسیر رکود است محافظت شود.

بلانچ فلاور، استاد کالج دارتموث در دانشگاه آیوی لیگ، گفت چندین شاخص اخیر نشان می‌دهد که بریتانیا در حال حاضر در رکود بوده است و این غیرمسئولانه است که بانک انگلستان از آن پیروی کند.

اما کسانی که خواهان افزایش مداوم نرخ بهره در سال جاری هستند، می گویند رشد سریع دستمزدها و سطوح قوی تر پس انداز در میان گروه های با درآمد متوسط ​​و بالاتر به معنای تقاضای بیشتر پیش از عرضه و تورم بالاتر است.

  - سومین روز از نشست مسئولان و عوامل استانی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران

آنها می گویند که شرکت ها کارگران ماهر و مواد اولیه مورد نیاز برای پاسخگویی به تقاضا را ندارند و احتمالاً با افزایش بیشتر قیمت پاسخ خواهند داد.

کمبود نیروی کار در آخرین داده های بازار کار در سه ماه منتهی به فوریه به پایین ترین حد خود رسیده است.

پوسن گفت، صنایعی که بیشترین آسیب را متحمل شده اند – فناوری اطلاعات، تولید، ساخت و ساز و مهمان نوازی – صنایعی هستند که به شدت به کارگران خارجی، عمدتا از اتحادیه اروپا متکی هستند.

وی افزود که بریتانیا پیش از انتخابات 2016 برای تجارت و مهاجرت بسیار بازتر و برای سرمایه گذاری خارجی جذاب تر بود.

کن روج، استاد دانشگاه هاروارد و اقتصاددان ارشد سابق صندوق بین‌المللی پول، می‌گوید: «اگر جنگ در اوکراین تشدید شود، رکود در اروپا تقریباً اجتناب‌ناپذیر است و اقتصاد چین ممکن است در حال حاضر در رکود باشد».

او در وب‌سایت Project Syndicate نوشت: «قیمت‌های مصرف‌کننده در ایالات متحده اکنون با سریع‌ترین سرعت در ۴۰ سال اخیر در حال افزایش است.

هفته گذشته، وزیر فرصت، جاکوب ریس موگ، گفت که بریتانیا برای چهارمین بار بررسی های فیزیکی مواد غذایی تازه وارداتی از اتحادیه اروپا را به تعویق می اندازد زیرا ممکن است یک میلیارد تشریفات اداری برای شرکت های انگلیسی هزینه داشته باشد.

گزارشی که هفته گذشته توسط محققان مرکز عملکرد اقتصادی LSE منتشر شد، نشان داد که معرفی قوانین تجاری جدید پس از انتخابات سال گذشته یک “شوک بزرگ” برای تجارت در بریتانیا و اتحادیه اروپا بود.

  چه بهتر که این خوراکی خطرناک را نخورید!

این مطالعه نشان داد که واردات بریتانیا از اتحادیه اروپا در مقایسه با واردات از سایر کشورها در طول سال 202.25 درصد کاهش یافته است.

نویسندگان پیشنهاد می‌کنند که قوانین جدید همچنین کسب‌وکارهای کوچک‌تر را مجبور به قطع روابط با تامین‌کنندگان اتحادیه اروپا و کاهش صادرات به این بلوک 27 کشوری کرده است.

ترجمه تحقیقات اروپایی توسط گاردین

دیدگاهتان را بنویسید