با 10 دقیقه ورزش، خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهید

535320 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، نحوه مراقبت از سلامتی خود مطمئنا با افزایش سن تغییر می کند. اما بر خلاف مشکلات قلبی عروقی یا دیابت، هیچ برنامه اقدام مشخصی برای کاهش شانس ابتلا به آلزایمر وجود ندارد. بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، بیماری های عصبی عامل 60 تا 80 درصد موارد زوال عقل و ششمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است. اما یک مطالعه نشان داد که 10 دقیقه ورزش دو بار در هفته می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. در ادامه بخوانید تا ببینید چگونه می توانید به راحتی سلامت مغز خود را بهبود بخشید:

بیشتر بخوانید:

آخرین یافته‌ها از مطالعه‌ای است که در نوامبر 2021 منتشر شد. تیمی از محققان کره‌جنوبی سوابق 247149 شرکت‌کننده را که بین سال‌های 2005 تا 2009 با اختلالات شناختی خفیف (MCI) با میانگین سنی 64 تا 69 سال تشخیص داده شده بودند، آزمایش کردند تا ارزیابی کنند. احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر

توصیه می شود برای بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف ورزش منظم توصیه شود. نتایج نشان می دهد که حتی اگر فردی با اختلال شناختی خفیف قبل از تشخیص به طور منظم ورزش نکرده باشد، شروع ورزش منظم پس از تشخیص می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

محققان گفتند که احتمال ابتلا به بیماری‌های عصبی در افرادی که MCI تشخیص داده می‌شود، نسبت به افراد عادی ده برابر بیشتر است.
سپس وضعیت شرکت کنندگان در طول نظرسنجی دو بار تحت نظر قرار گرفت، از جمله پرسشنامه ای که از آنها می پرسید در هفته قبل چقدر آموزش دیده اند. نتایج نشان می‌دهد افرادی که به مدت 10 دقیقه یا بیشتر، دو بار در هفته ورزش می‌کنند، 18 درصد کمتر از افرادی که اصلاً ورزش نمی‌کنند، به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

  تا کی می خواهی دستت را در جیب ملت بگذاری؟

در حالی که دو جلسه کوتاه تعریق به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های عصبی را کاهش می دهد، ورزش بیشتر نتایج بهتری به همراه دارد. داده ها نشان می دهد افرادی که سه تا پنج بار در هفته به مدت 10 دقیقه ورزش می کنند، 15 درصد بیشتر از افرادی که هر هفته کمتر ورزش می کنند، به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. نتایج همچنین نشان داد که بیمارانی که به تازگی تمرینات ورزشی خود را آغاز کرده‌اند نیز مزایایی را مشاهده می‌کنند.
شرکت کنندگانی که پس از تشخیص MCI شروع به تمرین کردند، 11 درصد کاهش خطر ابتلا به این بیماری را داشتند. از سوی دیگر، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که پس از تشخیص، تمرین را متوقف کردند، به اندازه افرادی که قبلاً تمرین نکرده بودند، داشتند.

در پایان، تیم به این نتیجه رسید که ورزش منظم می تواند با افزایش تولید مولکول هایی که به رشد و بقای نورون ها کمک می کند و با افزایش جریان خون به مغز، از بیماری آلزایمر جلوگیری کند. آنها احتمالا از کاهش حجم مغز، که اغلب با زوال عقل همراه است، جلوگیری می کنند.

نتایج نشان می دهد که فعالیت بدنی منظم می تواند از تبدیل شدن اختلال شناختی خفیف به بیماری آلزایمر جلوگیری کند. توصیه می شود برای بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف ورزش منظم توصیه شود. نتایج نشان می دهد که حتی اگر فردی با اختلال شناختی خفیف قبل از تشخیص به طور منظم ورزش نکرده باشد، شروع ورزش منظم پس از تشخیص می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

  توافق دو بازیکن استقلال با پرسپولیس تا سال 2024

سایر مطالعات اخیر نشان می دهد که ورزش می تواند به پیشگیری از بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر کمک کند. برای درک بهتر اینکه چگونه جریان خون به مغز می‌تواند بر شروع زوال عقل تأثیر بگذارد، محققان 70 شرکت‌کننده بین 55 تا 80 ساله را پیدا کردند که با تشخیص از دست دادن حافظه تشخیص داده شد و آنها را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند. به شرکت کنندگان آموزش داده شد که سه تا پنج بار در هفته به مدت 30 تا 40 دقیقه تمرینات کششی انجام دهند، در حالی که گروه دیگر پیاده روی تند را سه تا پنج بار در هفته برای همان زمان انجام دادند.

یک سال بعد، عکس‌برداری با اشعه ایکس نشان داد که افرادی که در گروه ورزش‌های هوازی بودند، جریان خون در مغزشان افزایش یافته و شریان‌های گردنی کمتری داشتند. شرکت کنندگان در گروه کششی نتایج مشابهی نشان ندادند.
ما هنوز چیز زیادی در مورد تأثیر ورزش بر زوال شناختی آینده نمی دانیم. MCI (اختلال شناختی خفیف) و زوال عقل احتمالاً تحت تأثیر تعدادی از تعاملات پیچیده قرار می گیرند، و ما معتقدیم که ورزش یکی از آنها است، حداقل برای برخی افراد.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید