با چرخاندن ساعت بیولوژیکی روی سلول ها پوست انسان را جوان کنید

سلول‌های اصلاح‌شده مشابه سلول‌های 30 سال جوان‌تر عمل می‌کنند، در حالی که می‌توانند عملکردهای تخصصی را انجام دهند که در طول زمان توانسته‌اند انجام دهند. این نشان دهنده پیشرفت چشمگیر در این زمینه است.

در سال 2012، شینیا یاماناکا، محقق ژاپنی، جایزه نوبل پزشکی را برای کارش در برنامه ریزی مجدد سلولی دریافت کرد. این سلول ها به عنوان سلول های بالغ شروع به عملکرد می کنند و سپس در معرض چهار مولکول به نام عوامل یاماناکا قرار می گیرند که آنها را به نابالغی باز می گرداند. از این نقطه به بعد، سلول های بنیادی از نظر تئوری می توانند به هر سلولی در بدن تبدیل شوند.

دانشمندان از این پتانسیل به روش‌های جالب بسیاری استفاده کرده‌اند، از جمله کاشت این سلول‌ها در خرگوش‌ها برای بازگرداندن بینایی، از بین بردن کمبود دوپامین در مدل‌های حیوانی بیماری پارکینسون، و ترمیم عضله قلب آسیب‌دیده خوک. فرآیند برنامه ریزی مجدد سلول ها شامل قرار گرفتن سلول ها در معرض عوامل یاماناکا برای حدود 50 روز است، اما اکنون دانشمندان مؤسسه بابراهام دریافته اند که کوتاه کردن زمان فرآیند می تواند مزایای قابل توجهی داشته باشد.

هنگامی که سلول ها تحت برنامه ریزی مجدد قرار می گیرند، برخی از توانایی های تخصصی را که در دوران بلوغ به دست آورده اند از دست می دهند. در مورد سلول های پوست، این گزینه ها شامل تولید کلاژن برای استفاده در تاندون ها، رباط ها، استخوان ها و ترمیم زخم است. دانشمندان می خواستند این سلول ها را به دوران جوانی بازگردانند تا زمانی که هویت آنها کاملاً از بین برود.

  عوارض استفاده از حشره کش ها و آفت کش ها

روش جدید این تیم “برنامه ریزی مجدد گذرا مرحله بلوغ” نام دارد که در آن سلول ها تنها به مدت 13 روز در معرض عوامل یاماناکا قرار می گیرند. مشخص شده است که این فرآیند فقط به طور موقت تغییرات مرتبط با افزایش سن را معکوس می کند و چون این سلول های جوان شده در شرایط عادی رشد می کنند، ویژگی های سلول های پوست را بازیابی می کنند.

این یکی از مشکلات این حوزه تحقیقاتی را حل می کند. از آنجایی که سلول های بنیادی از نظر تئوری می توانند به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند، ایجاد یک محیط قابل اعتماد که در آن سلول های بنیادی بتوانند به سلول خاص مورد نظر تبدیل شوند، دشوار بود.

محققان با مطالعه نشانگرهای شیمیایی تشکیل دهنده ساعت بیولوژیکی و مولکول های بیان شده توسط سلول، تأیید کردند که سلول های برنامه ریزی شده 30 سال جوان تر بودند. این سلول ها کلاژن بیشتری تولید می کنند و در ترمیم زخم موثرتر عمل می کنند.

دکتر دیلدیت گیل، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «نتایج ما یک گام بزرگ رو به جلو در درک برنامه ریزی مجدد سلولی است. ما نشان داده‌ایم که سلول‌ها را می‌توان بدون از دست دادن عملکردشان جوان‌سازی کرد و به نظر می‌رسد این فرآیند بخشی از عملکرد از دست رفته سلول‌های قدیمی را بازیابی می‌کند.

محققان همچنین دریافتند که این روش اثر ضد پیری بر ژن های مرتبط با بیماری آلزایمر و آب مروارید دارد.

این مطالعه در مجله eLife./ISNA منتشر شد

دیدگاهتان را بنویسید