با افزایش حقوق به 7 میلیون تومان باید شاهد افزایش جرم و فساد باشیم

امان الله کرایی مقدم جامعه شناس در واکنش به حقوق ۷ میلیون تومانی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به رویداد۲۴ گفت: با توجه به لایحه بودجه ارائه شده به مجلس و حداقل دستمزد ۷ میلیون تومانی در این لایحه، باید شاهد افزایش جرم و فساد در این لایحه باشیم. سطح جامعه البته جرم یک پدیده چند عاملی است. از خانواده و اعتقادات گرفته تا مهمترین مسئله که محل زندگی و اقتصاد جامعه است.

وی می گوید: مهم ترین عاملی که در وقوع جرم مؤثر است، مسئله اقتصادی و تأمین معیشت است که در احادیث دینی هم داریم که «از دری که فقر وارد می شود، ایمان از در دیگر خارج می شود». یعنی وقتی درآمد پایینی دارید و زیر خط فقر هستید، با این قیمت بالا، تورم و فشار، مسلما مهمترین عامل در گسترش جرم و جنایت در جامعه و آسیب های دیگر مانند سپس افزایش زندان ها، طلاق، از هم پاشیدگی خانواده ها، زوال و ترس از ازدواج و غیره خواهد بود. قرایی مقدم می گوید: طبق آمار منتشر شده سرقت شایع ترین جرم در 5 سال اخیر بوده است. البته این را هم بگویم که سرقت همیشه از روی ضرورت نیست و شرایط مختلفی دارد. من در اتاق فکر “FATB” (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ) حضور دارم و از نزدیک شاهد تمام سرقت ها هستم. اما حتما باید بدانید که ادامه این روند و مشکلات مالی موجود باعث افزایش آمار سرقت ها می شود چرا که اکثر افراد برای امرار معاش دست به سرقت، سرقت خودرو، جیب بری و سرقت منزل می زنند چرا که اصل بر اقتصاد است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

استاد جامعه شناسی دانشگاه می گوید: برای تبیین نقش مهم اقتصاد می توانم مثالی بزنم. فرض کنید روی یک میز فلزی با براده های آهنی نشسته اید. این بریده ها فساد، فحشا، دزدی، طلاق و … هستند. و زیر این میز یک آهنربای بزرگ قرار دارد. این آهنربا مصداق اقتصاد است که هر جا بچرخد براده های آهن هم به همان سمت می روند. اقتصاد پایه است و تا اقتصاد درست نشود هیچ چیز در این کشور درست نمی شود.

قرایی مقدم می گوید: با افزایش تورم و این میزان حقوق که با خط فقر بسیار فاصله دارد، باید منتظر افزایش مبلغ باشیم. در آینده به دلیل وضعیت بد اقتصادی شاهد افزایش دزدی، چاقوکشی، دعوا، طلاق، جیب بری و سایر تخلفات خواهیم بود. همچنین با توجه به شرایط اقتصادی به خصوص در سال آینده شاهد افزایش طلاق، کاهش ازدواج و زاد و ولد، فحشا، تامین پول دختران، خوابیدن در جعبه های مقوایی و انواع آسیب ها خواهیم بود، زیرا وقتی زیربنا می لرزد، ارتقا را از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید