با اصطلاح دیابت بی مزه آشنا شوید

575251 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز علی هادیان پور گفت: دیابت بی مزه اختلالی است که در آن حجم ادرار افزایش می یابد، به طور طبیعی روزانه بین یک تا سه لیتر ادرار تولید می شود که این میزان در دیابت بی مزه می تواند به 20 لیتر در روز برسد.

بیشتر بخوانید:

وی ادامه داد: در دیابت بی مزه سیستم تعادل آب بدن به درستی عمل نمی کند و منجر به افزایش حجم ادرار می شود، افراد مبتلا به دیابت بی مزه مجبورند مکرر ادرار کنند و مدام احساس تشنگی کنند.

هادیان پور با اشاره به اینکه دیابت بی مزه ناشی از اختلال در عملکرد هورمون وازوپرسین یا ADH است، گفت: این هورمون نقش مهمی در تنظیم سطح مایعات بدن دارد، هورمون وازوپرسین توسط غده هیپوتالاموس تولید و در غده هیپوفیز ذخیره می شود. .

این متخصص داخلی تصریح کرد: زمانی که بدن به هر دلیلی با کم آبی مواجه می شود، غده هیپوفیز هورمون وازوپرسین را در خون ترشح می کند تا از طریق غلظت ادرار، سطح آب بدن حفظ شود.

وی افزود: در دیابت بی مزه بدن قادر به تولید هورمون وازوپرسین نیست و در نتیجه تولید ادرار در کلیه ها افزایش می یابد و در برخی موارد نادر مقدار کافی وازوپرسین تولید می شود اما کلیه ها پاسخ نمی دهند. به درستی به این هورمون برسد.» این بیماری دیابت بی مزه نفروژنیک نامیده می شود.

هادیان پور به انواع مختلفی از دیابت بی مزه اشاره کرد و گفت: از انواع این بیماری می توان به دیابت بی مزه مرکزی اشاره کرد.

  چه موانعی باعث کاهش ازدواج شده است؟

این متخصص داخلی تصریح کرد: آسیب به غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس ناشی از جراحی، توده، ضربه به سر یا بیماری می تواند منجر به دیابت بی مزه مرکزی شود که در آن هورمون وازوپرسین به اندازه کافی تولید، ذخیره و ترشح نمی شود.

وی بیان کرد: نوع دیگر دیابت بی مزه دیابت نفروژنیک است که در آن بدن وازوپرسین ترشح می کند، اما کلیه ها به هورمون پاسخ مناسبی نمی دهند، بنابراین مایع اضافی از طریق ادرار دفع می شود.

هادیان پور بیان می کند: دیابت بی مزه بارداری یک بیماری نادر و موقتی است که در دوران بارداری رخ می دهد، این بیماری زمانی رخ می دهد که سلول های جفت مقدار زیادی آنزیم را آزاد می کند که وازوپرسین را تجزیه می کند.

این آگاه با اشاره به اینکه از مهم ترین علائم دیابت بی مزه می توان به افزایش حجم ادرار و تشنگی مداوم اشاره کرد، افزود: از دیگر علائم این بیماری می توان به تشنگی شدید، پر ادراری یا دفع بیش از سه لیتر ادرار در روز، ادرار بی رنگ اشاره کرد. ادرار شبانه، کاهش غلظت ادرار، میل به نوشیدنی های سرد، کم آبی بدن، درد و ضعف عضلانی، بیدار شدن در شب برای ادرار و خلق و خو.

وی با اشاره به عوارض دیابت بی مزه گفت: مهمترین عارضه دیابت بی مزه کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت در بدن است، افراد مبتلا به دیابت بی مزه برای جبران آب از دست رفته باید مایعات و آب فراوان بنوشند.

منبع: سلامت نیوز

انتهای پیام/

  شرط عجیب یک باریکان برای پرسپولیس شدن

دیدگاهتان را بنویسید