باید واقعیت گاز متان در تهران را بپذیریم

521965 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، داریوش گل علیزاده، رئیس مرکز ملی آب و هوا و تغییرات اقلیمی سازمان محیط زیست در گفت وگویی گفت: در هفته های اخیر شورای شهر تهران از ما خواسته است مستندات خود را از وجود متان ارائه کنیم. ابرها در آسمان جنوب تهران.” و ما نیز گزارش هایی مبنی بر تایید این مشکل را به شورای شهر ارائه کردیم. همچنین سازمان فضایی ایران وجود توده گاز متان بر فراز مجموعه آرادکوه را تایید کرد و معتقدیم انتشار گاز متان از این مجموعه در آنجا وجود دارد. زباله بیش از 60 سال دفن شد، کاملا طبیعی است.

وی افزود: بحث انتشار گاز متان از مجموعه آرادکوه مشکل جدیدی نیست و در سال های 1395 و 1396 مسئولان شهرداری تهران با یک شرکت کره ای پروژه استخراج متان از این مجتمع را انجام دادند و این پروژه حتی تا آستانه پیش رفت. اما به دلایل مختلف این معاهده امضا نشد، اگرچه می‌توانست منافع برد-برد را برای هر دو طرف به همراه داشته باشد. به همین دلیل شهردار سابق تهران در سال 1397 نامه ای به معاون اول رئیس جمهور وقت نوشت و از دولت خواست ضمانت هایی را به شرکت کره ای بدهد تا این شرکت بتواند با شهرداری قرارداد ببندد اما این اتفاق نیفتاد. امروز پروژه استخراج گاز متان از مجتمع آرادکوه هنوز محقق نشده است.

ادامه مطلب

شهرداری باید به دنبال انرژی از استخراج گاز متان باشد

گل علیزاده با تاکید بر اینکه متان منبع مناسبی برای تولید انرژی محسوب می شود، گفت: متان گاز شهری است که منبع اصلی گرمایش ساختمان های مسکونی و واحدهای تجاری و اداری است. بنابراین استخراج گاز متان از زباله قطعا می تواند سودآور باشد و شرکت کره ای نیز به دنبال همین مشکل بود. البته در حال حاضر که قرارداد با شرکت کره ای منعقد نشده است، همچنان به شهرداری تهران توصیه می کنیم که هم انتشار گازهای گلخانه ای در مجموعه آرادکوه را کاهش دهد و هم درآمدزایی و جلوگیری از هدررفت گاز متان با کمک از شرکت های دانش بنیان داخلی برای استخراج گاز متان از پسماندهای انباشته شده در مجتمع آرادکوه باید پیش رفت.

  امیدوارم در رویارویی با استقلال یک بارقه شانس به سمت ما روشن شود

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: گاز متان یک گاز گلخانه ای است که یکی از گازهای موثر در روند گرم شدن کره زمین و افزایش نرخ تغییرات اقلیمی و همه کشورهای جهان محسوب می شود. به تابش آن حساس است. البته این گاز نقش مستقیمی در آلودگی هوای شهرهای بزرگ ندارد و ماهیت آن با گازهایی مانند SOX، NOX و CO که همراه با ذرات معلق منبع اصلی آلودگی هوای شهرهای بزرگ هستند، متفاوت است. . بنابراین وجود گاز متان در آسمان به طور مستقیم برای سلامت انسان خطرناک نیست و توده گاز متان در آسمان جنوب تهران قابلیت اشتعال و انفجار را ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: اکنون برخی شرکت های دانش بنیان در بخش خصوصی کشور به فناوری استخراج متان از پسماند دست یافته اند و شهرداری تهران باید زمینه حضور بخش خصوصی را در این زمینه فراهم کند چرا که استخراج متان از زباله های انباشته شده در مجموعه آرادکوه می تواند منبع درآمدی برای شهرداری و شرکت های طرف قرارداد آن باشد و همچنین می تواند از انتشار این گازهای گلخانه ای مخرب در جنوب تهران بکاهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید