باید زمان داد

565296 خبر ناگهانی

به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز، تیم ملی والیبال ایران که با بازیکنان جوان به برزیل سفر کرده بود، هفته اول لیگ ملت ها را با دو برد و دو باخت به پایان رساند. انتقادات زیادی در خصوص پوست اندازی تیم ملی و انتخاب سرمربی خانگی تیم ملی والیبال ایران وجود دارد. با مصطفی شجاعی دستیار سابق ولاسکو در خصوص شرایط تیم ملی والیبال گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

درباره انتخاب سرمربی ایرانی انتقادات زیادی وجود دارد، چه چیزی را بین مربیان خارجی و ایرانی ترجیح می دهید؟
بیش از یک دهه است که تیم ملی والیبال ایران تقریباً توسط تمامی مربیان خارجی در سطح جهانی هدایت می شود. قرعه کشی بهروز عطایی انجام شد که پس از موفقیت های خوبش در رقابت های باشگاهی ایران، توانست تیم ملی جوانان ایران را به جام جهانی برساند. حالا پس از خداحافظی غیرمنتظره با ستاره ای چون سعید معروف، قرار بر این شده که این تیم با پوست اندازی راهی مسابقات VNL شود. به نظر من املای سرمربی جدید ایرانی هنوز نوشته نشده است و باید از ارزیابی های زودهنگام و احساسی کادر فنی خودداری کنیم و اجازه دهیم آنها با آرامش به افکار خود پی ببرند چرا که همیشه وقت کافی را با مربیان خارجی سپری کرده اند. حتی ولاسکوز معروف نیز در ابتدای کار خود ناکام ماند و المپیک لندن را به استرالیا واگذار کرد، اما رفته رفته به هم ریخت و تیم والیبال ایران موفق شد از سد راه برود و وارد سطح اول والیبال شود. دنیا اعلام می کند. به شخصه معتقدم اگر به بهروز عطایی زمان و آرامش کافی برای تحقق افکار آنها داده شود، گزینه خوبی برای هدایت والیبال ایران خواهد بود.

  50 هزار میلیارد تن به حساب یک میلیون معلم کشور واریز می شود

نظرت در مورد پوست اندازی تیم ملی چیست؟
نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد این است که انتخاب معاونان باید با دقت و وسواس بیشتری انجام شود و اگر هدف تغییر و جوانی است باید بازیکنانی در تیم متحول شوند که واقعاً افق روشن و آینده روشنی دارند نه اینکه بازیکنانی که امتحان را پس نداده اند رشد آنها به اوج خود رسیده است و حتی اگر منجر به شکست در تمام مسابقات لیگ ملت ها شود ارزش افزوده ای نخواهند داشت. در حال حاضر تیم هایی مثل ایتالیا با تیم امید و بازیکنان زیر 22 سال آنها در لیگ ملت ها حضور دارند، خبری از بازیکنان سرشناس آنها در تیم لهستان نیست و همچنین از آمریکایی هایی که تاکنون با همین نفرات کار درخشانی کرده اند. الگوی ما باید تیم هایی مانند موارد ذکر شده در بالا باشد که بعد از المپیک که زمان خوبی است، بدون ترس برمی گردند و قطعا ثواب آن را خواهند گرفت. البته باید از این تغییرات حمایت کرد تا مربی اعتماد به نفس و آزمون و خطای لازم را داشته باشد.اولیه کم کم به تعادل برسد و به اهداف نزدیک شود.

عملکرد ایران در هفته اول چگونه بود؟
در هفته اول لیگ ملت ها که با قرعه ای نسبتا آسان و مناسب برای تیم متحول شده ایران همراه بود، با دو برد و دو شکست همراه بود که در ظاهر نتیجه بدی نبود اما منتقدان خود را داشت. البته انتقادها به باخت یا برد نبود، بلکه بیشتر به نوع انگیزه و سیستم بازی به خصوص مقابل تیم ملی والیبال ژاپن بود.

  نفت همچنان در حال افزایش است

نظر شما در مورد هفته دوم مسابقات چیست؟
هفته دوم را با نبرد با بلغارستان میزبان آغاز می کنیم که آن هم با تیمی نسبتا جوان شروع کرد و در هفته اول ناکام ماند و سپس مقابل آمریکای پیشرو برزیل بزرگ که تاکنون قهرمانانه عمل کرده است. خیر و حتی 3 بر صفر به تیم چین باختند و کانادا که ما را از صعود به مرحله دوم بازی های المپیک محروم کرده بود صف آرایی می کند. قطعا کادر فنی با انجام 12 بازی در لیگ ملت ها به هر آنچه لازم است برای اعزام تیمی آماده به جام جهانی بعدی دست خواهد یافت. بنابراین از فدراسیون والیبال گرفته تا رسانه ها، کارشناسان و مردم می خواهیم در کنار مربی ایرانی و بازیکنان جوان باشیم و نشان دهیم که نمی توانیم با کشمش خوب و گرم خنک شویم.

آینده تیم ملی والیبال را چگونه پیش بینی می کنید؟
آینده والیبال ایران مستلزم نتایج مناسب از دل باشگاه‌های والیبال شهرستان‌ها و استان‌های سراسر کشورمان است که با نظارت دقیق و کارشناسانه از طریق هیئت‌ها و کارشناسان در مکان‌هایی که استعداد و سرمایه پرورش می‌یابد، برای یک فدراسیون محترم والیبال حیاتی است. برای اینکه در گلخانه دور ریخته و هدر نرود.

باشگاه‌های حاضر در لیگ‌های بزرگ و دسته اول ما ملزم به داشتن تیم‌های نوجوانان هستند، اما باید از نظر کیفی به‌دقت رصد شوند تا فقط رقابت نکنند و بدون جریمه و کسر مسابقه ندهند و هدف نهایی آنها معرفی نخبگان باشد. چون سعید معروف، امیر غفور، محمد موسوی و دیگران.

علیرضا آذربرزین

  آرد شپش در نانوایی های خوزستان!

دیدگاهتان را بنویسید