باشگاه های ایرانی فقط به پول و خرید بازیکن طلا فکر می کنند

563085 خبر ناگهانی

به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز، سید صلاح الدین نقشبندی، عضو هیئت علمی گروه مدیریت ورزشی دانشگاه علوم و تحقیقات درباره مشکل اصلی فوتبال ایران گفت: اینطور نیست. ما باشگاه هایی را می بینیم که پول می دهند و مشکلی در پرداخت پول بازیکن ندارند و چند سال دیگر ممکن است جرقه بزنند و حتی مدعی شوند، اما واقعیت این است که فقط با پول زیاد نمی توان یک باشگاه حرفه ای شد. در سال‌های اخیر، در سطوح بالاتر، باشگاه‌هایی مانند پاری سن ژرمن یا منچسترسیتی فقط برای قهرمانی در لیگ قهرمانان چقدر پول خرج می‌کنند؟ ارزش خرید بازیکن را ندارند.

یا مثلاً در کشورهای آسیایی، لیگ چین در سال‌های اخیر هزینه زیادی برای خرید بازیکنان بزرگی مانند اسکار، هالک و جکسون مارتینز و مربیان موفقی مانند لیپی و کاناوارو که تیم‌هایشان می‌توانند در آسیا حضور داشته باشند، خرج کرده است، اما آنها این کار را کردند. من موفق نمی شوم. از سوی دیگر تیم های ژاپنی را می بینیم که سیاست های متفاوتی را دنبال می کنند و اصلا هزینه چندانی نمی کنند اما با استراتژی درست، تیم های باشگاهی آنها همیشه جزو مدعیان اصلی لیگ قهرمانان آسیا هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه باشگاه های ایرانی تنها راه خرید بازیکنان نخبه از تیم های دیگر را می شناسند و حاضرند برای این ارقام نجومی هزینه کنند و این باعث می شود قیمت بازیکن به صورت غیرمنطقی افزایش پیدا کند به طوری که گاهی بازیکنان با مبالغ بسیار زیاد به تیمی می روند. که می داند آینده فوتبالی اش در خطر است. ما می‌توانیم به موضوع صرفه‌جویی مالی به عنوان یکی از ابزارهایی نگاه کنیم که می‌تواند به ما در مسیر حرفه‌ای بودن کمک کند و نه همه چیزهایی که نیاز داریم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

به نظر من در ورزش کشورمان مخصوصا فوتبال اگر بخواهیم حرفه ای شویم باید بدانیم که سرآغاز تفکر حرفه ای در تمام صنایع دنیا به خصوص ورزش این است که بتوانیم در انسان حرفه ای باشیم. منابع و اگر بخواهیم انجام دهیم باشگاه ما حرفه ای است. به جای اینکه بخواهیم بازیکنان خارجی نخبه بخریم، ممکن است نیاز به جذب مدیران موفق خارجی داشته باشیم و شفافیت را در کار خود لحاظ کنیم. فوتبال ما قبل از اینکه به یک فوتبالیست و مربی حرفه ای نیاز داشته باشد به یک مدیر نیاز دارد، مدیری که استراتژی داشته باشد و صادق باشد، اینها حلقه های مفقوده فوتبال ما هستند.

نقشبندی یادآور شد: باشگاه های ایرانی به ویژه استقلال و پرسپولیس برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا باید برنامه 5 ساله ای را طراحی کنند و اگر باشگاه کوچکتر سرخابی بخواهد در آن سطح قهرمان شود باید برنامه دور از ذهن باشد. انطباق بیشتر ممکن است تا 10 سال طول بکشد. بودجه نامحدود و پول زیاد نمی تواند خلأ استراتژی منطقی را با اصالت برای باشگاه پر کند و این عنصر به مرور زمان اثربخشی خود را نشان خواهد داد. اصالت به سادگی با جذب چند ستاره و بازیکنان نخبه امکان پذیر نیست. فوتبال ما نیاز مبرمی به تربیت مدیران و دعوت از معلمان درجه یک خارجی از باشگاه های مطرح دنیا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید