باز هم کاهش ارزش سهام عدالت

در پی انتشار سهام عدالت، دارندگان آن دسته از سهامی که روش مستقیم مدیریت سهام خود را انتخاب کرده اند، می توانند با مراجعه به سایت www.samanese.ir، ارزش واقعی سهام و مشخصات دارایی خود را مشاهده کنند. این مقدار یکسان نیست و به دلیل نوسانات بازار افزایش یا کاهش می یابد. به عنوان مثال ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه یک میلیون تومان در تاریخ 20 اسفند 1396 بالغ بر 18 میلیون و 780 هزار تومان برآورد شد که قیمت این سهام به 14 میلیون و 700 میلیون و 700 هزار تومان کاهش یافت. در 7 تیر 1395. سهمی که قیمت آن در اولین روزهای عرضه سهام عدالت بالای 20 میلیون تومان بود، یعنی. در اردیبهشت و خرداد 1399

در همین راستا ۲۰ مهرماه سال گذشته ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تن بالغ بر ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و در ۷ آبان حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود. اما روند نزولی در بازار سهام این ارزش را کاهش داد. بنابراین ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه 492 هزار تن در 30 بهمن سال گذشته 10 میلیون و 351 هزار تن برآورد شد.

اما در نهم فروردین سال جدید ارزش واقعی این سهام با ارزش اولیه 492 هزار تن 11 میلیون و 500 هزار تن بود که با توجه به رشد بازار در پایان فروردین این رقم به حدود 12 میلیون و 12 میلیون تن رسید. 275 هزار تن. ارزش سهام عدالت تا 18 اردیبهشت ماه به رشد خود ادامه داد و به 12 میلیون و 763 هزار تن رسید. اما باز هم روزهای پر نوسان بازار بر ارزش سهام عدالت و 19 خرداد بر ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه 492 هزار تن 12 میلیون و 580 هزار تن تاثیر گذاشت.

  بیشترین نرخ بیکاری در سال 1400 مربوط به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی بوده است

روند نزولی بازار سرمایه طی دو هفته گذشته منجر به کاهش ارزش واقعی این سهام شد و طبق آخرین آمار به حدود 12 میلیون و 489 هزار تن رسید.

هنوز امکان فروش وجود ندارد

البته هنوز امکان فروش این سهام به دست اندرکاران وجود ندارد و این افراد باید منتظر تصمیم مسئولان برای تعیین تکلیف سهام عادلانه باشند. بر همین اساس، مجید اشقی در آخرین اظهارنظر خود درباره سهام عدالت، نحوه فروش سهام عدالت در سال 1399 را با مشکلات جدی مواجه کرد. سهام عدالت را می فروشیم تا به مرحله نهایی برسیم. بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب در ابلاغیه اقدامات عادلانه، اصل بر این است که مردم ذخایر عدالت خود را به عنوان سرمایه های آتی حفظ کنند.

افرادی که سهام عدالت خود را در سال 1399 نفروختند و صاحب آن شدند سالانه سود خوبی کسب کرده اند که قطعا در سال 1401 این سود افزایش خواهد یافت و این مزایا در بلندمدت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. فراهم کردن شرایط لازم برای فروش فوری سهام عدالت توسط سهامداران، ضمن زیان دهی به مشمولان سهام عدالت، شور و هیجان زیادی را در بازار سرمایه ایجاد می کند. بنابراین تصمیم گرفته شد که راهی برای مردم در نظر گرفته شود تا آن را به عنوان دارایی نگه دارند و آن را نفروشند.

بر اساس تصمیم اتخاذ شده پس از تصویب هیات عالی بورس، فروش سهام عدالت به صورت مستقیم و غیرمستقیم گشایش می یابد، اما اکنون زمان دقیق شروع فروش سهام عدالت اعلام نمی شود./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید