بازی های رایانه ای باعث ایجاد خشونت در بزرگسالی می شود

بازی و سرگرمی برای رشد خلاقیت و اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان موثر است. طوفان فکری و بازی های استراتژی بخش های مختلف مغز را درگیر می کند و این به تقویت هوش هیجانی کودک کمک می کند. یکی دیگر از مزایای بازی و سرگرمی در دوران کودکی و نوجوانی، یادگیری کار تیمی است. در گذشته بیشتر بازی ها به صورت عمومی و گروهی انجام می شد، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی شرایط متفاوت شده است.

کودکان و نوجوانان دیگر به صورت گروهی بازی نمی کنند. آنها بیشتر وقت خود را در فضای مجازی و اینترنت می گذرانند و درگیر بازی های رایانه ای و موبایلی هستند.

این هم جنبه های مثبت و هم منفی دارد. این بازی ها در صورت استفاده صحیح و در حدی که هستند مشکلی برای کودک ایجاد نمی کنند، اما در صورت تغییر جهت به صورت افراطی می توانند خطرناک باشند. البته نقش والدین در این زمینه انکارناپذیر است; یعنی اگر والدین مراقبت های لازم را انجام دهند، آسیب ها و مشکلات تا حد زیادی قابل پیشگیری است، بنابراین با چند متخصص مختلف صحبت کردیم.

تاثیر منفی بازی های رایانه ای بر ضمیر ناخودآگاه کودک

محمدحسین شاه آبادی کارشناس بازی های رایانه ای درباره تاثیرات منفی بازی های رایانه ای بر کودکان گفت: نگاه مثبت و منفی نسبت به بازی های رایانه ای وجود دارد که باید مورد توجه خانواده قرار گیرد تا از تخلف جلوگیری شود.

شاه آبادی با بیان اینکه تاثیرات منفی بازی های رایانه ای را می توان ناشی از آسیب های روحی و روانی کودک دانست، افزود: زمانی که بازی وارد ذهن کودک شود و او را به تصور وادار کند، فرد دچار استرس و وحشت می شود که قطعا آسیب های روحی شدیدی به کودک وارد می کند. .

این کارشناس بازی های رایانه ای با اشاره به اینکه این بازی ها تاثیر زیادی بر ضمیر ناخودآگاه افراد خواهند داشت، تصریح کرد: زمانی که کودکان و نوجوانان تاثیرات منفی بازی را بر ضمیر ناخودآگاه خود احساس می کنند، نگاه آنها به جوامع و محیط اطرافشان تغییر می کند که این عامل مهمی است. تأثیر منفی زیادی بر مردم دارد.

وی با بیان اینکه این بازی علاوه بر تمام مشکلاتی که برای روح و روان ایجاد می کند، تاثیرات منفی زیادی نیز بر بدن انسان دارد، تصریح کرد: ادامه این فعالیت باعث می شود که فرد دچار مشکلات بینایی فراوان و یا به دلیل نشستن زیاد به دلیل آسیب دیدگی شود. به شدت وارد اندام ها و مهره های بدن او شود.

  قیمت جهانی شکر در حال افزایش است / هشدار از بحران بازار

مقادیر هدف در بازی های رایانه ای دشمن

شاه آبادی با اشاره به اینکه علاوه بر همه آثار این بازی ها، عارضه منفی دیگری نیز در افکار و باورهای کودکان ایجاد می شود، گفت: بازی های زیادی وجود دارد که علیه ایران ساخته می شود و با هدف اعتقاد به یک آزادی است. صحنه ها به برج حمله می کنند یا فرماندهان ما در بازی هدایت می شوند وقتی جوانی از این بازی استفاده می کند دیگر مسائل ملی و میهنی برایش ارزشی نخواهد داشت.

این کارشناس بازی های رایانه ای با بیان اینکه یکی از مواردی که در بازی به افکار و عقاید آسیب می زند بحث حجاب است، بیان کرد: جوان می داند در جامعه ما برهنگی در مسائل دینی کار درستی نیست اما وقتی این اتفاق می افتد. کلمه برای بازی با توجه به اینکه این بازی ذهن مخاطب را درگیر می کند دیگر به این مسائل توجهی نمی کند و دشمن با این کار به اهداف خود می رسد.

وی با اشاره به اینکه تاثیراتی که این بازی ها بر افراد می گذارد نگرش و سبک زندگی افراد جامعه را تغییر می دهد، خاطرنشان کرد: گیمرها به دلیل اثرات هویتی که توسط این بازی ها برای آنها ایجاد می شود، دچار کار مضاعف با افراد دیگر در جامعه می شوند. و خانواده می شوند و دیگر نمی توانند در شرایط عادی جامعه حضور داشته باشند.

شاه آبادی با بیان اینکه در بحث سواد رسانه ای در آموزش و پرورش اتفاقات خوبی افتاده است، گفت: کتاب های تهیه شده برای سال دهم خوب بود اما برای آن اقدام دیر شده بود و باید از مقاطع پایین تر شروع شود، اما نسبت در گذشته شرایط مساعدی وجود داشت که باید در آموزش رسانه با دقت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

بر افکار کودکان شرکت های بازی های رایانه ای تمرکز کنید

صبا اجادی کارشناس ارشد مشاوره خانواده در گفتگو با مرآت با بیان اینکه بازی های رایانه ای جزء لاینفک زندگی کودکان شده است، گفت: ذهن در شرایط سنی کنونی اثرات جبران ناپذیری بر کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

  دشمن می خواهد دختران ما مانند دختران غربی شوند

عسجدی با اشاره به اینکه برخی از شرکت های بازی های رایانه ای محتوایی با اهداف مشخص تولید خواهند کرد، خاطرنشان کرد: برخی از شرکت های بزرگ بازی های رایانه ای که محتوای خاص با تاثیرات منفی تولید می کنند که در دراز مدت می تواند نسل های مختلف ما را تحت تاثیر قرار دهد.

یک کارشناس ارشد روانشناسی خاطرنشان کرد: قابل توجه است که تقسیم بندی گروه های سنی در بازی های رایانه ای که در بین افراد در حال تشدید است.

وی با بیان اینکه علاوه بر معایب فراوان بازی های رایانه ای، ویژگی های مثبت و مفیدی با استفاده از این بازی ها به دست می آید، گفت: این بازی ها به دلیل صحنه ای بودن، قدرت شکست و راه یابی را دارند. به چالش کشیدن راه حل های مختلف برای رسیدن به مراحل بعدی به طوری که فرد مجبور است چندین بار برای رسیدن به هدف تلاش کند.

رشد تفکر و تلاش کودک در بازی های رایانه ای

اجادی با اشاره به اینکه بازی های رایانه ای می تواند مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت کند، افزود: زمانی که کودک تلاش می کند به مرحله بعدی برسد، به همه راه حل های مختلف برای تکمیل این مرحله فکر می کند. این باعث می شود کودک بیشتر تلاش کند و فکر کند.

این کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی استفاده بیش از حد از بازی های رایانه ای را نوعی اعتیاد معرفی کرده است، گفت: هر چیزی که انسان را به حدی معتاد کند که از فعالیت های دیگر خودداری کند، نوعی اعتیاد است.

وی گفت: افرادی که به این بازی ها معتاد هستند علائم متفاوتی پیدا می کنند. اختلالات خواب و مشکلات اجتماعی بروز می کند و فرد نسبت به چیزها و زمان بی علاقه خواهد بود.

اسجدی با بیان اینکه بدون شک برنامه ریزی و برخورد قاطعانه با والدین و محیط کودک تاثیرات مفیدی خواهد داشت، افزود: اعمال محدودیت ها و محرومیت ها بر اساس سن و تفاوت های فردی، مهارت ها و چارچوب ها برای کودکان و نوجوانان و ایجاد الگو توسط والدین نیز در واکنش کودکان به این امر بسیار موثر خواهند بود.

  خرید یک میلیاردی پرسپولیس روز جمعه انجام می شود

عدم تعادل روانی در معتادان به بازی های رایانه ای

سحر محرابی روانشناس در گفتگو با مرآت از عدم کنترل ذهنی در نوجوانان معتاد به بازی های رایانه ای می گوید که این کار را انجام می دهند و با خانواده مخالفت می کنند.

محرابی با بیان اینکه خانواده باید مستقیماً درگیر شوند، گفت: خانواده باید بر کار کودک نظارت داشته باشند و سعی کنند برای کودک برنامه ریزی کنند تا دائماً بازی نکند تا آسیب جدی ببیند.

این روانشناس با اشاره به اینکه بازی های رایانه ای باعث افزایش هیجان کودکان می شود، گفت: این بازی ها به جای ایجاد هیجان در کودکان و نوجوانان، بیشتر تحت تاثیر احساسات کاذب قرار می گیرند که البته بسته به نوع بازی ها می توان این نوع بازی ها را تغییر داد. اما اگر کودک با خانواده و دوستان هم سن خود بازی کند تا به درستی احساسات را در کودکان تخلیه کند.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر در بحث بازی های رایانه ای رشد زیادی داشته است، افزود: متاسفانه با این همه رشد، نه خانواده و نه کودک آموزش های مناسبی برای استفاده درست ندیده اند. فرزندانشان با برنامه ریزی بهتری از این وسایل و بازی ها استفاده می کردند و به دور از خشونت بودند.

محرابی با بیان اینکه همه گروه‌ها برای ارائه آموزش‌های لازم به خانواده‌ها و کودکان نیاز به کمک به یکدیگر دارند، افزود: هرچه بتوانیم بازی‌های مناسب‌تری به کودکان ارائه دهیم، اعتماد به نفس و تمرکز آنها افزایش می‌یابد. بالاتر لذت ببر

تغییر سبک زندگی یکی از عوامل گرایش کودکان به بازی های رایانه ای است

این روانشناس با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در خانواده یکی از عواملی است که کودکان را به سمت بازی های رایانه ای سوق می دهد، خاطرنشان کرد: این امر باعث می شود کودک برای تفریح ​​به سراغ این بازی ها برود که آثار منفی زیادی نیز دارد.

وی گفت: بازی های رایانه ای به درمان بیماری ها کمک کرده است. وی افزود: در بسیاری از موارد می توان از بازی های رایانه ای برای درمان های مختلف مانند بیش فعالی، عدم تمرکز و سایر اختلالات استفاده کرد و به افزایش تمرکز کودکان کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید