بازی آمریکا و غرب با مذاکرات وین/ نتیجه مذاکرات به گام های موثر برای رفع تحریم ها بستگی دارد

637001658619459538 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز؛ به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی کشور، مذاکرات برای احیای برجام بر اساس دیدگاه ها و توافقات کارشناسی خواهد بود که نتیجه نهایی آن یک توافق خوب به نفع مردم خواهد بود. عصر روز جمعه ۱۵ بهمن، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که با اعمال برخی معافیت ها از تحریم هسته ای، شرایطی را برای همکاری شرکت های خارجی در پروژه های راکتورهای تحقیقاتی در بوشهر، اراک و تهران فراهم کرده است. رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران نیز در توئیتی اعلام کرد که مذاکرات در هفته های آینده پایان خواهد یافت. در حالی که امیر عبداللهیان پیش از این گفته بود که در مذاکرات ملاک عمل، رفتار آمریکاست و ما شاهد اتفاقات میدانی هستیم. برای ما مهم است که رفتار عملی آمریکایی ها در رفع تحریم ها را به صورت ملموس و عینی ببینیم. به گفته وی، آمریکایی ها اغلب از طریق برخی واسطه ها پیام می دهند و مدعی می شوند که آنها نیت خیر دارند. اما در روند مذاکرات کنونی شاهد ابتکار جدی و قابل توجهی از سوی آمریکایی ها نبودیم.

ادعای رابرت مالی مبنی بر به نتیجه رسیدن مذاکرات در هفته های آینده در حالی مطرح می شود که نتیجه مذاکرات وین با تصمیم گیری های سیاسی در ایالات متحده مرتبط است و کارشناسان بین المللی و هسته اصلی اقدام جدید واشنگتن بیشتر جنبه نمایشی دارند. در واقع تنها راه نشان دادن تمایل غرب برای دستیابی به توافق، برداشتن گام‌های موثر برای رفع تحریم‌ها است، در حالی که تصمیمات اخیر آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که مذاکرات بیشتر به سمت بازی‌های سیاسی پیش می‌رود که قبلاً توسط غرب انجام شده است. رفته و برایشان مفید نیست.

  علائم و پیامدهای منفی تغذیه نامناسب بر اندام های بدن

مقامات آمریکایی بارها به اشتباه استراتژیک خروج از توافق برجام پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و اعمال تحریم های شدید علیه مردم ایران اعتراف کرده اند. موضوع ورود مجدد آنها به مذاکرات برجام با اراده جمهوری اسلامی ایران پیوند خورده است. اگرچه تحریم های آمریکا پس از خروج از برجام مشکلات زیادی را برای ملت ایران ایجاد کرده است، اما عملا با سیاست های جدید جبران شده است. این مشکلی است که در وب سایت هیل به نقل از ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، مشخص شده است. پرایس در یک کنفرانس خبری در 26 فوریه گفت که کمپین دولت دونالد ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر تهران یک مانع جدی است، اگرچه سخنگوی کاخ سفید به سیاست‌های خشونت‌آمیز دولت بایدن در یک سال گذشته اشاره نکرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: واقعیت این است که دولت قبلی ایالات متحده فرصت های زیادی را برای ما به وجود آورد. مبارزات انتخاباتی با حداکثر فشار شکست بزرگی بود و برخلاف وعده‌ها محقق شد. ترامپ قول داد از این کمپین برای اعمال فشار حداکثری بر برنامه هسته ای ایران و متحد کردن جامعه بین المللی علیه ایران استفاده کند که این اتفاق نیفتاد. اگرچه مقامات آمریکایی به شکست پیش‌نویس تحریم‌ها و فشار حداکثری اذعان دارند، اما مسیر جدیدی را برای احیای برجام تعیین نکرده‌اند و تعلیق برخی تحریم‌های هسته‌ای تنها نمایش قدرت برای تنظیم افکار عمومی است. در صورت لغو تحریم ها و تحریم ها و راستی آزمایی ترامپ به میز مذاکره اعتماد ندارم. ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نمایندگان، لغو تحریم ها توسط دولت آمریکا را یک بازی جدید توصیف کرد.

  آخرین جزئیات آزمون های دانشگاهی اعلام شد

وی با اشاره به گزارش های علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان در وین، گفت: اروپا و آمریکا در عمل به خواسته های ایران پاسخ مثبت نداده اند. تیم مذاکره کننده هسته ای به صراحت اعلام کرده است که خواستار لغو کامل تحریم های هسته ای علیه مردم ایران است. این آزادی به معنای لغو کامل تحریم ها نیست. بنابراین بازی جدید آمریکا برای توقف برخی تحریم های فنی ثابت کرده است که اروپا و آمریکا در حال مذاکره جدی نیستند و همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند. به گفته این نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، او باید با مذاکره تکلیف خود را روشن کند و بداند که ایران از خواسته های خود کوتاه نخواهد آمد. اروپا و ایالات متحده چاره ای جز خروج از سردرگمی استراتژیک ندارند. استثناهایی که اعلام کردند در واقع آب نبات هایی است که آمریکا به ایران عرضه کرد و بهتر است این آب نبات های چوبی را به بایدن بدهید تا خوابش نبرد.

دیدگاهتان را بنویسید