بازده مثبت شاخص های بورس / خروج پول واقعی از بازار سهام

546668 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بازار سرمایه این روزها سیر صعودی دارد. شاخص های عملکرد بورس نشان می دهد که رونق به بورس بازگشته است و همین امر را می توان در ورود پول از سوی افراد حقیقی مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید:

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران برای پنجمین روز متوالی رشد کرد و روند صعودی شاخص عمومی همگن برای شانزدهمین روز کاری متوالی ادامه یافت.

برخی تحلیلگران بر این باورند که صعود یا کاهش شاخص برای 5 روز متوالی نشان دهنده شکل گیری روند است. دیروز شاخص چهارمین روند صعودی خود را ثبت کرد تا روند صعودی جدیدی را شکل دهد و روند صعودی بازار را نشان دهد.

* بازار سرمایه وارد فاز اصلاحات می شود؟

البته نشانه هایی از تعدیل جزئی در بورس دیده می شود. شاخص نزدیک به سطح یک میلیون و 560 هزار واحد است و اگر نتواند این مقاومت را قاطعانه رد کند، می توان گفت که سقوط و نزول خواهد داشت.

کارشناسان جدی ترین مقاومت در برابر شاخص کل را 1.6 میلیون واحد می دانند. به گفته اکثر کارشناسان، با توجه به روند معاملات، در صورت عبور شاخص کل از محدوده 1.6 میلیون واحدی، تعدیل هایی در این محدوده ایجاد می شود و احتمالا به محدوده 1.490 میلیون واحدی باز می گردد. از سوی دیگر ممکن است این بازده در محدوده فعلی رخ دهد و سپس شاخص به سمت پوشش محدوده 1.6 میلیون واحدی حرکت کند.

با توجه به روند قیمتی دلار در روزهای اخیر به نظر می رسد هیجان تورم در بازار در حال شکل گیری است و جهت گیری معاملات نیز تحت تاثیر همین موضوع است. به طور کلی با گسترش انتظارات تورمی، بازار نیز واکنش بهتری به مشکلات و روندهای تجاری نشان می دهد. در حال حاضر بازار در شرایطی قرار دارد که با توجه به انتظارات تورمی فعلی، قدرت در دست خریداران است و افزایش قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت نیز نویدبخش ادامه رشد صنایع آسیب دیده است.

  چند پیشنهاد و راهکار برای صرف بهتر پول

* بازده مثبت شاخص های سهام

شاخص کل بورس اوراق بهادار برای پنجمین روز متوالی رشد کرد و با 9 هزار و 150 واحد افزایش نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 552 هزار و 997 واحد رسید. بازده این شاخص مثبت 0.59 درصد بود.

شاخص کل همگن بورس اوراق بهادار نیز برای شانزدهمین روز کاری متوالی رشد کرد و با 2 هزار و 692 واحد افزایش به رقم 429 هزار و 11 واحد رسید. بازده این شاخص مثبت 0.63 درصد است. همچنین شاخص کل فرابورس با 131 واحد افزایش در سطح 21 هزار و 204 واحد قرار گرفت.

* پول واقعی از بازار سهام

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به بازار واقعی منفی شد و 37 میلیارد تن پول واقعی از بورس خارج شد. در معاملات امروز بیشترین ورود پول قانونی به بورس و فرابورس در سه گروه بیمه و صندوق های بازنشستگی، شرکت های چند رشته ای و فرآورده های نفتی و در حوزه کشاورزی و خدمات وابسته و فلزات اساسی بود. به نفع واقعی

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول واقعی به سهام شتران (شرکت پالایش نفت تهران)، البرز (بیمه البرز) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و نمادهای خساپا (سایپا)، زگلدشت (روستای گلدشت) تعلق گرفت. ) مزرعه و دام اصفهان) و فهوز (فولاد خوزستان) بیشترین ورودی پول واقعی را داشته اند.

* کاهش ارزش کل معاملات و معاملات خرده فروشی

ارزش کل معاملات امروز بازار سهام به 8 هزار و 644 میلیارد تن کاهش یافت که نسبت به روز گذشته 14 درصد کاهش نشان می دهد. ارزش معاملات اوراق در بازار دوم 201 میلیارد تن است که 2 درصد از کل ارزش معاملات بازار سرمایه را شامل می شود.

  مجری از تلویزیون خداحافظی کرد

ارزش معاملات سهام خرد با 5 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به 6 میلیارد و 125 میلیون تن رسید. سهم معاملات خرد از کل معاملات حدود 70 درصد است.

* کاهش ارزش خطوط انتهایی بازار

در پایان معاملات روز یکشنبه 349 نماد افزایش قیمت داشتند و 71 نماد در صف خرید قرار گرفتند. یعنی 57 درصد بازار افزایش قیمت داشت.

در جریان معاملات امروز ارزش صف های خرید نیز با 2 درصد کاهش نسبت به پایان روز کاری قبل به 970 میلیارد تن رسید.

امروز نمادهای شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز)، آسیاتک (شرکت انتقال داده های آسیاتک) و بافجار (شرکت انرژی فجر خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات روز یکشنبه 264 نماد کاهش قیمت داشتند و تنها یک نماد در صف فروش باقی ماند. یعنی 42 درصد بازار افت قیمت داشت.

در جریان معاملات امروز ارزش صف های پایانی فروش در بازار با 85 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به یک میلیارد تن تبدیل شد.

در پایان معاملات امروز اکثر صف های فروش جمع آوری شد و تنها نماد صباغ (شرکت شهرسازی و مسکن باغمیشه) صف فروش داشت.

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید