بازار خودرو کدام پنجم است؟

545450 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، این در حالی بود که وعده های فاطمی امین وزیر صمت فعلی همچون ماه های پایانی سال گذشته حول محور ساماندهی بازار خودرو، لغو قرعه کشی و خصوصی سازی این صنعت مهم می چرخید. در سال 1401 از لغو قرعه کشی خبر داد.

اما ناگهان ورق برگشت زیرا پس از گذشت یک ماه از سال جدید نه تنها خبری از مقدمات خصوصی سازی نبود، بلکه خبر رسید وزیر صمت با ابلاغ بخشنامه ای به رئیس سازمان دفاع، سامانه یکپارچه فروش را راه اندازی کرد. نیاز خودروسازان دولتی و حتی خصوصی از سامانه قرعه کشی مبتنی بر این سامانه صحبت کردند و معتقدند رعایت این بخشنامه از 7 اردیبهشت برای تمامی خودروسازان الزامی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

ایجاد یک سیستم فروش یکپارچه شامل واریز پرداخت‌های مشتریان به سیستم و سپس انتقال آنها به خودروسازان است که پایبندی به آن جریان نقدی را مختل می‌کند. در صورتی که پرداخت مستقیم وجوه به حساب خودروساز امکان برنامه ریزی برای فروش آتی را فراهم می کند.

تبعات این تصمیم از همان ابتدا گریبان یکی از خصوصی سازان کشور را گرفت.

بر اساس برنامه ریزی انجام شده، فروش Fidelity Prime محصول جدید گروه خودروسازی بهمن موتور که مجوز فروش آن از سوی وزارت صمت در تاریخ 14 اردیبهشت ماه صادر شده بود، به دلیل عید سعید فطر به روز شنبه 15 اردیبهشت ماه موکول شد. . اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود، زیرا در همان لحظه عملیات فروش، زمانی که تعداد زیادی از داوطلبان در صف انتظار شروع مراحل ثبت نام بودند، با توجه به اینکه مجوز فروش از وزارت صمت گرفته شده بود، وزارت صمت بدون توجه . طی تماس تلفنی و با ارسال نامه درخواست توقف فروش یک روز زودتر از مهلت مقرر بخشنامه صادر شد و انصراف فروش معمولا در روزهای قبل از مهلت اعلام می شود.

  راه حل خیابانی برای برگزاری مسابقات جهانی: مردان در ایران ، زنان در کشوری دیگر!

اگرچه وزارت صمت حق تعیین نحوه فروش بخش خصوصی را ندارد، اما وزیر صمت بر خلاف اظهارات قبلی با اصرار بر ادامه روند قرعه کشی و دخالت در فروش خودروسازان خصوصی، فروش این بخش را نیز در چارچوب قانون اعلام کرد. بنر قرعه کشی اما تاکنون عرضه مناسب این دسته از خودروسازان نقش موثر خود را در ایجاد تعادل در بازار خودرو نشان داده است.

کارشناسان انتظار دارند پس از اجرای این دستور نه تنها افزایش تیراژ و بهبود کیفیت ایجاد نشود، بلکه کاهش عرضه و گرانی خودرو دوباره بازار خودرو و سردرگمی بیشتر این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: اخبار خودرو

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید