بادمجان 27 هزار تومانی رکورد قیمت

قیمت بادمجان در این مدت از 3.8 به 6 برابر افزایش یافت و وزیر جهاد کشاورزی در ابتدای کار، توان غذایی را هدف اصلی این وزارتخانه دانست.

اما اکنون بعد از گوشت، برنج، مرغ، گوجه، سیب زمینی و… شاهد رکورددار شدن قیمت بادمجان در بازار هستیم. از نظر بازدهی قیمت، حتی طلا و دلار هم به این فرهنگ نرسیده است. به نظر می رسد تمرکز بر صادرات منجر به کمبود و در نتیجه بالا بودن قیمت بادمجان در دولت سیزدهم شده است.

حدود 80 درصد بادمجان صادر می شود

رئیس اتحادیه بارفروشان در خصوص علت افزایش قیمت بادمجان به تجارت نیوز گفت: 80 درصد بادمجان به گلخانه ها صادر می شود. خریداران اصلی این محصول کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه، عمان، فطر و ارمنستان هستند. قبل از جنگ روسیه و اوکراین، آذربایجان یکی دیگر از خریداران بادمجان گلخانه ای ایران بود. دلیل کمبود و گرانی بادمجان گلخانه ای به این سوال برمی گردد.

قیمت بادمجان چنده؟

مصطفی دری نژاد درباره قیمت بادمجان در بازار نیز گفت: در حال حاضر بین 4 تا 6 هزار بادمجان بندری در میادین اصلی میوه و تره بار موجود است که خریدار زیادی ندارد. بادمجانی که معمولا مصرف کنندگان از آن خرید می کنند بادمجان گلخانه ای است که در میدان ترحبر نیز با قیمت حدود 17 هزار تن به خریداران عرضه می شود.

وی افزود: در سطح فروشگاه ها شاهد افزایش بی رویه قیمت ها هستیم و بررسی ها نشان می دهد که درصد ۲۵ هزار تن به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: این محصول از ورامین، یزد و گاهی از اصفهان به میادین میوه و تره بار می رسد. نوع دیگری از بادمجان که کسری نام دارد و اغلب در دسفول کشت می شود نیز از 8000 تا 11000 تن در کیلوگرم به دست ارسال کنندگان می رسد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

این فعال صنفی ادامه داد: اکنون زمینه کشت بادمجان کم گلخانه است. با این حال، فعالان بازار شروع به توسعه این نوع پرورش کردند. همچنین با گلخانه‌دارانی که می‌خواهند بادمجان و پیاز صادراتی بیشتری کشت کنند، صحبت کردیم.

قیمت بادمجان کاهش می یابد؟

وی افزود: با وجود اینکه شاهد افزایش قیمت بادمجان در فروشگاه ها هستیم اما این محصول در گلخانه 15 هزار تن و در عمده فروشی ها بین 17 تا 18 هزار تن به فروش می رسد.

خاصیت این نژاد در نهایت یادآور شد: تا دو هفته دیگر توزیع بادمجان در گلخانه ها افزایش می یابد و احتمالاً قیمت آن به 12 هزار تن در میادین طرحبر کاهش می یابد./تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید