این قیمت واقعی ارز نخواهد بود

547208 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، یحیی آل اسحاق، اقتصاددان و رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره دلایل نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: طبق قانون عرضه و تقاضا باید به هر دو نگاه کنیم. طرف عرضه و تقاضا به منظور ایجاد تعادل حاصل می شود. این قانون که قانون آهنین اقتصاد نامیده می شود، برای همه چیز در اقتصاد از جمله ارز صادق است. باید میزان عرضه و تقاضا را مشخص کنیم و بر اساس اخبار روانشناختی و شرایط خاص بدانیم که چه مقدار از تقاضا واقعی و چه مقدار از آن جعلی است. نوع آن نیز باید مشخص شود، زیرا استفاده تجاری با جستجوی اسکناس و موارد دیگر متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: تامین ارز در ایران از طریق ارز دریافتی از صادرات، فروش نفت، خدمات، سرمایه گذاری خارجی و موارد دیگر تامین می شود و عمده تامین ارز توسط بانک مرکزی تامین و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. هزینه های ارزی کشور در تجارت، مسافرت، دانشجو و سایر مناسبت ها در ده سال گذشته هرگز به طور متوسط ​​بیش از 60 میلیارد دلار نبوده است. این چیزها کل جستجو نیستند، اما بخش دیگری از جستجو وجود دارد. از این جمله می توان به تقاضای ارز برای خروج سرمایه، سفته بازی، تقاضای حفظ ارزش دارایی ها و تقاضا با توجه به جنبه روانی بازار اشاره کرد.

اسحاق همچنین به خبرنگار ایبِنا گفت: حدود 400 رسانه در دنیا علیه کشور ما فعالیت می کنند و علاوه بر این، ذینفعان بازار ارز، دلالان و افراد سودجو هستند که آثار روانی بر بازار ارز کشور ایجاد می کنند. و آثار این اقدامات مغرضانه منجر به ایجاد تقاضای بسیار بالاتر از نیاز واقعی کشور به ارز می شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در خصوص نیاز واقعی کشور و بازار به ارز با مشکل مواجه نیست، گفت: در این زمینه حتی عرضه بیش از تقاضا است. اما برای سایر الزامات مشکلاتی وجود دارد که با توجه به جو روانی بازار، در هر صورت عده ای به دنبال سفته بازی، برخی به دنبال حفظ ارزش دارایی ها و برای مقاصد دیگر نیاز به ارز دارند، دلیل این امر این است. تقاضا بیشتر مربوط به نوع مدیریت مجموعه مدیریتی است و تعطیل است، این اجرای بانک مرکزی نیست. اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به دولت و تصور آنها از آینده باید به گونه ای باشد که از افزایش تقاضای دلار جلوگیری کند.

  خبرنگار ورزشی در بازی ایران و لبنان جان باخت + علت فوت و عکس

اسحاق با اشاره به اینکه مشکل ارزی کشور در همه زمینه ها مشکل اساسی است، گفت: در حال حاضر فضای کشور به گونه ای شده است که عوامل داخلی و خارجی که به دنبال ضربه زدن به کشور هستند با هر وسیله ای برای آرامش کشور تماس گرفته اند. بازار ارز کشور مختل شد. انتظار همه از بانک مرکزی این است که اگر بانک مرکزی بتواند نیاز واقعی ارز را تامین کند، اوضاع را کنترل کند و برای حل این مشکل، همه دستگاه های حاکمیتی باید هماهنگ عمل کنند و فضا را به گونه ای ایجاد کنند که مردم احساس ثبات کنند.

وی با بیان اینکه قیمت واقعی ارز از نظر من کمتر از 25 هزار تومان است، گفت: نمونه آن ارز نیمایی است که عرضه آن حتی بیشتر از تقاضای آن است و نوسانات فعلی بازار ارز در واقع نتیجه عوامل غیراقتصادی، روانی و سوداگرانه است. بنابراین سایر مسئولان نباید در چنین مواردی بانک مرکزی را تنها بگذارند زیرا بانک مرکزی نباید تمام مسائل سیاسی، اجتماعی، امنیتی و روانی را به تنهایی حل کند.

اسحاق با تاکید بر اینکه تا به امروز اقدامات خوبی از سوی بانک مرکزی انجام شده است، تصریح کرد: اقداماتی مانند سکه و سهمیه 2000 دلاری و سایر سیاست ها اقدامات موثر و خوبی است اما آنچه برای آرامش بازار لازم است این است که همه بازی کنند. به نوبه خود و از سوی دیگر در حوزه تقاضا، بانک مرکزی نباید فکر کند که برای مدیریت ارز باید تمام ارز در صندوق بانک مرکزی جمع شود و سپس تقسیم شود. اگر سیاست ها به گونه ای باشد که مردم به تنهایی و بر اساس سیاست های بانک مرکزی عرضه و تقاضا را انجام دهند، مشکلات کاهش می یابد. مانند همان اقداماتی که در حوزه ارز مورد مذاکره انجام می شود.

  فیش حقوقی مستمری بگیران از شهریور ماه با افزایش دستمزد

وی افزود: سیاست هایی مانند واردات برای صادرات، ارز توافقی، نقل و انتقال ارز و سیاست هایی که بانک مرکزی برای مدیریت آن نیازی به اسکناس فیزیکی ندارد می تواند موثر باشد. متأسفانه برخی اقدامات در گذشته نیز باعث از بین رفتن اعتماد شده است. در برخی موارد در گذشته سابقه ای وجود دارد که افراد ارز خود را به بانک مرکزی تحویل داده و نتوانسته اند آن را دریافت کنند یا با تاخیر زمانی مواجه شده اند.

اسحاق با پیشنهاد به بانک مرکزی برای سیاست گذاری گفت: بر اساس پیشنهاد من، بانک مرکزی باید سیاست هایی را دنبال کند که بازار ارز را در درون مردم، توسط خود مردم و بر اساس سیاست های بانک مرکزی مدیریت کند. بانک. شکی نیست که باید با سوء استفاده کنندگان برخورد شود، اما تجربه نشان می دهد که گرفتن و قفل کردن و اقدامات مشابه در این زمینه چندان مؤثر نیست. در نتیجه باید فضای سبز و قانونی برای فعالان بازار فراهم شود و شرایط لازم برای این امر فراهم شود.

تصمیم برای بازپرداخت تسهیلات ارزی NFR

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: در خصوص احیای سازوکار ارزی صندوق توسعه ملی اتاق بازرگانی که بسیاری از این اقدامات انجام شده است، اما بخشی از آن از سوی مردم درخواست شده است. دریافت تسهیلات ریالی پرداخت کرد: این موضوع سالهاست که مطرح شده و نباید یک طرفه قضاوت کرد. در مورد پرداخت این تسهیلات ابتدا باید دید این تسهیلات برای چه اهدافی و با چه هدفی پرداخت شده است. مثلاً تجهیزاتی که برای نیاز داخلی کشور تولید می شود و نه صادراتی، به قیمت داخلی نیز فروخته می شود. بنابراین، تولیدکنندگان داخلی برخلاف واحدهای صادراتی که مشکل پرداخت ارزی ندارند، با مشکل نداشتن دلار مواجه هستند.

  دو زیر مجموعه Omicron وارد شد

وی با اشاره به اینکه مفهوم تسهیلات گیرنده و ارائه دهنده تسهیلات به تولیدکننده داخلی، ثبات نرخ ارز بود، گفت: اما می بینیم که در این سال ها نوسانات ارزی داشته ایم که تقصیر آن نیست. تولیدکننده ای که تسهیلات دریافت کرده است و نه باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرد

اسحاق افزود: با در نظر گرفتن اصل عدالت می توان چاره اندیشی کرد. در این راستا پیشنهاداتی مانند مشارکت سهام عدالت NFR در این شرکت ها ارائه شده است، اما به نظر من هر موردی باید مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین نمی توان در این راستا تصمیم کلی گرفت و باید به صورت پروژه ای در نظر گرفته شود. بر اساس پروژه و با توجه به شرایط تسهیلات به گیرنده اتصال تصمیم به پرداخت آن گرفت.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در پایان گفت: نکته قابل بررسی دیگر این است که صندوق توسعه ملی ارتباط مستقیمی با دریافت کنندگان تسهیلات ندارد، اما بانک توسعه صادرات با دریافت کنندگان تسهیلات قرارداد منعقد کرده است. تسهیلات به عنوان واسطه ای برای این امر. بنابراین، نقش بانک متصدی نیز باید در این میان بررسی شود و مطالعه موردی نیز باید نقش بانک و نحوه پرداخت این تسهیلات را مورد بررسی قرار دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید