این خفاش های قهوه ای زندگی شگفت انگیزی دارند!

خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که می توانند پرواز کنند. اگرچه در بسیاری از فرهنگ‌ها خفاش‌ها با داستان‌های ترسناک مرتبط هستند، اما واقعاً چقدر درباره خفاش‌ها می‌دانیم؟

خفاش تنها پستانداری است که بال دارد و می تواند پرواز کند. خفاش متعلق به راسته Chiroptera است و نام آن به معنای “خوشه های بال مانند” است. بال‌های خفاش با سایر پرندگان متفاوت است و به‌طور متفاوتی ساخته می‌شوند، اما در عوض پوست بال‌های خفاش مانند چرم است و خاصیت ارتجاعی دارد که باعث می‌شود بال‌های آن در امتداد استخوان‌هایی که دست و انگشتان خفاش را حرکت می‌دهند کشیده شوند.

به گفته سازمان حفاظت محیط زیست، کوچکترین خفاش و یکی از کوچکترین پستانداران، خفاش خوک بچه گربه تایلندی است و ارتفاع آن 2.5 سانتی متر برابر با قد زنبور است و وزن این خفاش 2 گرم است. .

دو گروه رایج از خفاش ها وجود دارد. گروه بزرگتر خفاش حشره خواری است که شب ها برای غذا شکار می کند و دسته دوم خفاش میوه خواری است که از بینایی و بوی خود برای یافتن میوه و شیره درختان استفاده می کند. خفاش های میوه خوار صبح زود و اواخر شب میوه می خورند.

خفاش ها حیوانات اجتماعی هستند و شب های بزرگی را در غارها یا درختان می گذرانند. خفاش هایی که در شب پرواز می کنند با ارسال امواج صوتی و دریافت انعکاس آن مسیر و محل دقیق شکار خود را پیدا می کنند و به این ترتیب تصویری صوتی از مانع مقابل خود و محیط اطراف خود ترسیم می کنند تا محیط اطراف را به خوبی ببینند. با استفاده از این سیستم، خفاش ها می توانند اجسام متحرک مانند حشرات و اجسام ثابت مانند درختان را تشخیص دهند. صدای خفاش از طریق بینی با فرکانس بالا و شدت کم از انقباض ماهیچه های گلو تولید می شود و پس از برخورد امواج صوتی به تله بازتاب می شود که از گوشه های خفاش منعکس می شود.

  قوانین رتبه بندی معلمان همه را پوشش نمی دهد

بیش از 1000 گونه خفاش در جهان وجود دارد که در تمام نقاط جهان به جز قطب جنوب و شمال یافت می شود. تقریباً هیچ چیز نمی تواند از خفاش ها فرار کند، زوایای بزرگ آنها می تواند بازتاب های منعکس شده را به خوبی جذب کند. خفاش ها حتی می توانند اشیایی را که به نازکی مو هستند تشخیص دهند. این حیوانات در تاریک ترین شب ها حواس خود را فعال می کنند.

تنها در آمریکای شمالی 44 گونه خفاش وجود دارد و بسیاری از جانورشناسان بر مزایای این پستانداران برای زندگی انسان تاکید می کنند زیرا آنها از تعداد زیادی انگل تغذیه می کنند. حشراتی که سالانه میلیاردها دلار به کشاورزان و جنگل بانان خسارت وارد می کنند.

خفاش ها همچنین در گرده افشانی گیاهان و تکثیر دانه ها نقش دارند، این نقش به ویژه در جنگل های استوایی در میان گیاهان وحشی مختلف مانند موز، انبه، بادام هندی، خرما و انجیر مشهود است. جداسازی زباله از خفاش ها همچنین نقش مهمی در تنظیم اکوسیستم دارد، زیرا حاوی باکتری هایی است که می توانند مواد سمی را از زباله ها و مواد شوینده حذف کنند.

سه گونه از خفاش های خون آشام در سراسر جهان خون می خورند. اگر به آمریکای مرکزی یا جنوبی سفر کنید، خفاشی را می بینید که گاو را گاز می گیرد و زخم آن را می لیسد، متابولیسم خفاش ها بسیار ایده آل است و می توانند موز، انبه و توت را در حدود 20 دقیقه هضم کنند. در 50 سال گذشته کمتر از 10 نفر از خفاش های آمریکای شمالی به هاری مبتلا شده اند.

  بن بست مدیریتی در تهران نداریم/ مسکن رویا شده است

خفاش ها یک چهارم از کل جمعیت پستانداران را تشکیل می دهند و بیش از 50 درصد از کل گونه های خفاش در ایالات متحده در معرض خطر یا در معرض خطر قرار دارند و صنایع بزرگ، جنگل زدایی، آلودگی و کشتار وحشیانه تهدیدهای اصلی هستند.

خفاش ها در سال فقط یک بچه به دنیا می آورند و میانگین طول عمر خفاش ها متفاوت است، اما برخی از گونه های خفاش های قهوه ای می توانند تا 30 سال عمر کنند. با این حال، این پستانداران کوچک معمولا دو تا سه سال عمر می کنند.

در نقاط مختلف ایران خفاش های مختلفی مانند میوه خواران، خفاش های دم کوچک، خفاش های بزرگ با دم موش، آرامگاه های معمولی، نعل های کوهی و خفاش های برگدار ایرانی یافت می شوند./ خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید