این حیوانات می میرند و دوباره زنده می شوند! + عکس

به گزارش مستقل آنلاین؛ بسیاری از گونه ها روش های شگفت انگیزی برای خاموش کردن بدن خود دارند.

سال ها پیش، یک استاد دانشگاه قورباغه ای را نشان داد که هنوز زنده، اما جامد و یخ زده بود. سپس ناگهان آن را به دیوار پرتاب کرد و صدای شکستن آن کلاس را پر کرد و نفسش را در سینه حبس کرد. لحظاتی بعد او توضیح داد که در واقع قورباغه را پرتاب نکرده است. برای تأثیر بیشتر، او قورباغه را با یک تکه یخ جایگزین کرده بود. اما نکته نشان دادن یک نکته بود: اینکه قورباغه درختی برای زنده ماندن در زمستان در واقع به اندازه یخ منجمد می شود. سپس در بهار دوباره ذوب می شود.

قورباغه درختی یکی از حیوانات مورد مطالعه و یخ زده روی زمین است. در فصل پاییز که دما کاهش می یابد در برگ ها لانه می کند و سرما را در بدنش نفوذ می کند و سرما قلب، مغز و تمام قسمت های بدن را فرا می گیرد.

اما این تنها گونه ای نیست که اساسا می میرد و سپس زنده می شود. هزاران لارو حشره منجمد و ذوب می شوند و برخی هر روز بسته به آب و هوا این کار را تکرار می کنند. لاک‌پشت‌های جوان مانند قورباغه‌های درختی منجمد می‌شوند و پس از آن لاک پشت‌هایی وجود دارند که کاملاً آب می‌شوند و منتظر بهار هستند.

کنت استوری، پروفسور بیوشیمی در دانشگاه کارلتون در اتاوا، کانادا که در مورد تحمل یخبندان مطالعه می کند، می گوید: اگر بتوانید یخ بزنید، می توانید مکان بهتری در جهان به دست آورید.

  کشتن دختر جوان به دلیل جواب منفی ازدواج

این استاد بیوشیمی درباره نحوه عملکرد بدن این قورباغه گفت: پوست آن کمی یخ می زند و سپس یخ از طریق رگ ها و سرخرگ ها به قورباغه نفوذ می کند. چشمان قورباغه می درخشد، مغزش یخ می زند و یخ خون را به قلبش می فرستد. قبل از اینکه قلب قورباغه نیز در نهایت سخت شود، قورباغه را تصاحب می کند. این انتقال مستلزم تغییرات عمده ای در بیوشیمی است. مولکول های microRNA قورباغه سلول ها را دوباره سازماندهی می کنند تا از آسیب محافظت کنند. سپس یخ به آرامی اطراف اندام ها و سلول ها را می پوشاند. در همان زمان، کبد قورباغه اندام‌های حیاتی را با مقادیر باورنکردنی گلوکز تامین می‌کند که در همه جا از جمله داخل سلول‌ها نفوذ می‌کند تا از کوچک شدن و مرگ آنها جلوگیری کند.

سرعت انجماد آنها متفاوت است. قورباغه های درختی در آلاسکا تا منفی 5 درجه فارنهایت یخ خواهند زد. دمای سایر نقاط در کارولینای شمالی تا 8.6 درجه نیز کاهش یافت. اما مکانیسم ها یکسان است و این روند در سایر قورباغه ها از جمله قورباغه درختی قهوه ای جنوبی، قورباغه بهاره و قورباغه جیرجیرک و همچنین در بسیاری از حشرات و لاروها مشاهده شده است. اما این تنها راه منجمد کردن حیوانات نیست. بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در مجله Science of the Total Environment.

منبع: نشنال جئوگرافیک / خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید