اینکه پروتئین های گیاهی چاق کننده هستند یا نه

545840 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، پروتئین های گیاهی بر خلاف پروتئین های حیوانی وزن اضافه نمی کنند. با یک رژیم غذایی متعادل و کافی، هر ماده مغذی باید متناسب با کالری مورد نیاز عمل کند. به عنوان مثال کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی برای فعالیت های روزانه و متابولیسم هستند همچنین چربی ها انرژی تولید کرده و ترکیبات لازم را در بدن تشکیل می دهند. هنگامی که کربوهیدرات ها کاهش می یابد، این چربی ها ذخیره شده و به عنوان منبع کالری مورد استفاده قرار می گیرند و پروتئین ها عملکرد ترمیمی دارند.

بیشتر بخوانید:

اگر نه تنها پروتئین، بلکه کربوهیدرات و چربی بیش از حد مصرف کنید، وزن اضافه خواهید کرد. به همین دلیل، مهم است که عملکرد هر یک از مواد مغذی در رژیم غذایی خود را بدانید.

برخی از پروتئین های گیاهی که به صورت پودر فروخته می شوند می توانند به رشد عضلات بدون چربی کمک کنند، این زمانی اتفاق می افتد که این پروتئین ها همراه با تمرینات قدرتی برای کمک به تقویت عضلات مصرف شوند.

افزایش وزن به دلیل افزایش فیبرهای عضلانی اضافه وزن در نظر گرفته نمی شود، برعکس، کاهش وزن زمانی امکان پذیر است که مقادیر زیادی پروتئین گیاهی یا حیوانی در رژیم غذایی گنجانده شود.

ارتباط پروتئین های گیاهی با کاهش وزن

واضح است که پروتئین گیاهی چاق نمی شود، برعکس، برخی مطالعات نشان می دهد که افزایش دریافت این درشت مغذی می تواند تاثیر مثبتی بر کاهش وزن داشته باشد.

پروتئین طولانی تر جذب می شود، بنابراین باعث می شود بدن احساس سیری بیشتری نسبت به کربوهیدرات ها داشته باشد. یعنی سطح هورمون گرلین یا گرسنگی را کاهش می دهند. بنابراین، هنگامی که یک رژیم غذایی کم کالری دارید، آنها به کاهش گرسنگی کمک می کنند.

  کدام کالاها از ارز دولتی حذف می شوند؟

از آنجایی که جذب پروتئین کندتر است، متابولیسم برای مدت طولانی تری فعال می ماند و منجر به سوزاندن کالری بیشتری در طول هضم می شود. نرخ متابولیک جذب پروتئین در مقایسه با افزایش 5 تا 15 درصدی چربی ها و کربوهیدرات ها 20 تا 35 درصد افزایش می یابد. با مصرف آنها و داشتن برنامه ورزشی شاهد کاهش وزن خواهید بود.

مصرف زیاد پروتئین برای کاهش وزن از کاهش عضله جلوگیری می کند. در مواجهه با محدودیت کالری، بدن از بافت تمیز به عنوان منبع انرژی استفاده می کند و از طرفی دریافت پروتئین بالا به ساخت فیبرهای عضلانی کمک می کند.

منابع اصلی پروتئین گیاهی

همه سبزیجات پروتئین گیاهی ندارند و منبع اصلی آنها غلات و غلات و همچنین مشتقات آنها است. مهمترین منابع پروتئین گیاهی عبارتند از:

لوبیا

آنها یکی از غلیظ ترین منابع پروتئین در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، یک لیوان عدس آب پز حدود 18 گرم پروتئین فراهم می کند.

اسپیرولینا

اسپیرولینا سرشار از پروتئین است و تنها 2 قاشق غذاخوری 8 گرمی دارد. همچنین حاوی آهن و مس و سایر مواد معدنی و ویتامین ها است.

شیر سویا

این شیر جایگزین شیر گاو می شود. یک فنجان از آن 6 گرم پروتئین به بدن می رساند.

دانههای چیا

این دانه ها منبع بهترین پروتئین گیاهی هستند. یک اونس دانه چیا 5 گرم پروتئین و 10 گرم فیبر دارد.

آجیل

آجیل منبع عالی پروتئین است. اگرچه این درست است که چربی بالایی دارند، اما چربی های سالمی هستند که وقتی خام مصرف شوند، مواد مغذی خود را بهتر حفظ می کنند.

  بهاره کیان افشار به عنوان کارخانه دار

آیا باید پروتئین های گیاهی بیشتری بخوریم؟

پروتئین های گیاهی مانند پروتئین های حیوانی در رژیم غذایی نقش دارند. علاوه بر این، آنها مواد نیتروژن دار هستند که مولکول ها و بافت ها را سنتز و ترمیم می کنند. توزیع کالری آنها به عنوان بخشی از دریافت روزانه آنها لزوما منجر به افزایش وزن نمی شود.

با این حال، اگر علاقه مند به گنجاندن پروتئین بیشتر در رژیم غذایی خود هستید، باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا هدف برنامه خود را به شکل اصولی تری مشخص کند. به یاد داشته باشید که اگر نیاز به کاهش وزن دارید، باید روی تمام مواد مغذی که منابع کالری هستند تمرکز کنید.

با این حال، اگر می خواهید با پروتئین های گیاهی وزن کم کنید، می توانید با تنظیم مقدار و نوع مواد به این مهم دست پیدا کنید. همچنین باید مجموعه ای از سبزیجات با کیفیت بالا را انتخاب کنید و آن را با چربی ها و کربوهیدرات های سالم متعادل کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید