اینترنت قطع شده، شاید کسب و کارها نابود شوند!

به گزارش مستقل آنلاین؛ کسب‌وکارها از قطع اینترنت و ناآرامی در کشور متحمل خسارات قابل توجهی شدند. این مشکل به حدی جدی است که به جز مشاغل قدیمی که به نوعی توانسته اند زیان های اقتصادی خود را کاهش دهند، مشاغل کوچکتر و خانگی به طور کلی در حال از بین رفتن هستند.

کارشناسان اقتصادی و فعالان تجاری پیش از این با جدی شدن زمزمه های طرح حفاظتی نسبت به ملی شدن اینترنت ابراز نگرانی کرده بودند. اکنون فعالان از 30 سپتامبر به طور ناگهانی با محدودیت های شدید در بخش اینترنت مواجه شده اند. به گفته حسین سله ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، این محدودیت ها هر ساعت یک میلیون و 500 هزار دلار ضرر اقتصادی وارد می کند. البته پیش از آن دولت ابزارهای جایگزینی مانند روبیک را معرفی کرد و از مردم خواست به جای استفاده از اینستاگرام و تلگرام از ابزارهای داخلی استفاده کنند. این در حالی است که به گفته رئیس کمیسیون قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران، مردم آمادگی ورود به شبکه های داخلی را ندارند و کسب و کارها باید متحمل ضرر و زیان زیادی شوند. به گفته فروزان فرد، در این مدت بیشترین آسیب، مشاغل خانگی و متعلق به زنان بوده است. از سوی دیگر فضای ناامیدی منجر به زیان در بازارها شد.

وی به بهانه بررسی اینترنت با حسن فروزان فرد، رئیس کمیته قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران گفت وگو کرد.

در کدام حوزه از کسب و کار بیشتر به اینترنت متکی هستید؟

اینترنت در بسیاری از زمینه های کسب و کار ما استفاده می شود. بخش های بازاریابی، ارتباطات درون تیمی، روابط با مشتری، تحقیق و توسعه، و حتی بخش هایی که شبیه تولید و تجارت نیستند. قطع گسترده اینترنت مشکلات زیادی را در تمام بخش های تجاری ایجاد می کند و در نهایت به اقتصاد کشور آسیب می رساند. محدودیت اینترنت و ملی شدن آن در نهایت کل کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  احیای کرسی های آزاد اندیشی اصل مدیریت فضای فرهنگی در دانشگاه است

آیا این اختلال باعث ضرر مالی شده است؟ اگر امکان درج خسارت مالی وجود دارد لطفاً توضیح دهید که آن خسارت چه بوده است؟

با قطعیت نمی توان گفت در این مدت چقدر خسارت وارد شده است. زیان ها و زیان ها در هر یک از بخش ها باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرد. ما فقط می دانیم که آسیب به کسب و کار قابل توجه است. این زیان ممکن است آسیب کمتری به بنگاه‌های قدیمی وارد کرده باشد و این بنگاه‌های اقتصادی در این مدت راهی برای ارتباط داخلی و خارجی پیدا کرده‌اند، اما باید بنگاه‌های کوچک‌تر را هم در نظر بگیریم. به خصوص از آنجایی که کسب و کارهای کوچک، به ویژه آنهایی که صرفاً در رسانه های اجتماعی مستقر هستند، معمولاً به مشاغل خانگی کمک نمی کنند. صاحبان این مشاغل معمولاً زنان خانه دار مجردی هستند که سال ها صفحه خاصی را تبلیغ کرده اند و اکنون که این تبلیغات موفقیت آمیز است مجبور به ترک این شبکه ها می شوند زیرا دسترسی آنها محدود است و راه دیگری برای ارتباط با آنها وجود ندارد. مشتریان خود را نداشتند

من از سخنان شما اجتناب می کنم؛ شما گفتید که در حال حاضر امکان بررسی دقیق خسارت وارده وجود ندارد، اما آیا می توانید میزان خسارت ناشی از تجربه کسب و کار خود را در آن بازه زمانی تخمین بزنید؟

نمی توان یک گزاره مطلق یا منطق کلی برای سوال خود تعیین کرد. در حالی که صحبت می کنیم، برخی از مشاغل ما کمتر از 30 درصد خسارت دیده اند، برخی بین 30 تا 50 درصد زیان دیده اند و برخی دیگر با زیان بیش از 50 درصد روبرو هستند. ضرر و زیان ناشی از قطع اینترنت متحمل همه مشاغل می شود اما میزان آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید همه آنها را در نظر گرفت. همانطور که قبلاً گفتم، صاحبان مشاغل خانگی کوچک بیشتر از مشاغل بزرگتر در چنین شرایطی آسیب می بینند. در یکی از این کسب و کارها، سرمایه گذاری هنگفتی را در مدت زمان طولانی در یک حساب کاربری اینستاگرام انجام دادیم که به طور کامل حذف شد. تا زمانی که کاربران این شبکه اجتماعی به این پلتفرم برنگردند، این سرمایه گذاری برنمی گردد. در عین حال، برخی از سرمایه گذاران به طور کلی اعتماد خود را از دست داده اند و دیگر تمایلی به انجام اقدامات نوآورانه در بازار ندارند.

  وضعیت پرتفوی سهام عدالت شنبه 20 اردیبهشت 1401

وقتی می گویید برخی از سرمایه گذاران اعتماد خود را از دست داده اند و تمایلی به نوآوری مجدد ندارند، منظورتان چیست؟ قطعی اینترنت عملی نیست.

قطعی اینترنت به دلیل ناآرامی های اخیر رخ داده است که خود باعث گسترش ناامیدی در سراسر کشور شده است. وقتی فضای جامعه تا این حد ناآرام است و از طرفی اینترنت هم قطع می شود و همزمان با خطرات جدی تری از قطع اینترنت مواجه هستیم، برخورد با آنها و ملتهب کردن فضا بسیار مهم است. از جامعه

آیا ممکن است برخی از مشاغل به طور کلی ناپدید شوند؟

این فرصت برای مشاغل کوچک چندان دور از ذهن نیست. این افراد قبلا فقط در این شبکه های اجتماعی کالاهای خانگی خود را تبلیغ می کردند و به فروش می رساندند، اما اکنون این بستر به کلی از بین رفته است. از سوی دیگر، حتی اگر به شبکه های مجاز داخلی مانند روبیکا مراجعه کنند، چندان مفید نیست، زیرا مردم تمایلی به نصب این برنامه ندارند و تولیدکنندگان عملا بدون مشتری می مانند.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید