ایلان ماسک; مردی با هزار چهره

علی علیپور فلا پسند

تحلیلگر اقتصادی

به عنوان یک مدل موفق از کارآفرینی در آگاهی عمومی شناخته می شود. تعداد کمی از مردم می دانند که خودروهای خلاقانه تسلا و اینترنت ماهواره ای استاکسونت محصولات آقای ماسک هستند. ایلان با انتشار Zip2 کار خود را با برادرش آغاز کرد. او پس از سال ها کار در صنایع مختلف از جمله نرم افزار، فناوری مالی و خودروسازی، بیشترین ثروت را در سال 2022 به دست آورد. در کنار ثروت مالی قابل توجه، جایگاه یکی از ثروتمندترین افراد روی کره زمین در رابطه با جنگ، تاج گذاری، انتخابات، و غیره محبوب، دقیق و حساب شده هستند و گواه قدرت تحلیل و هوش بالای او در شناخت رفتار و سلیقه نسل جدید هستند. حمایت از قربانیان جنگ و حمایت از حقوق بشر از طریق اینترنت ماهواره ای، تولید خودروهای تمام الکتریکی تسلا برای حفاظت از محیط زیست، رونمایی از طرح های ساخت شهرک های فضایی برای نجات بشریت در آینده و به طور کلی معرفی، بازاریابی و ترویج محصولات نوآورانه ایلان. سیاست مشترک جهان از طریق مسائل جاری است. برخی از سخنان اخیر ایلان در مورد تاج و تخت، جنگ اوکراین و سیاست ملت ها متفکران حوزه های مختلف را متحیر کرده است و این پرسش را مطرح می کند که هدف از چنین اقدامات و سخنان فرزند نظام سرمایه داری چیست؟

++ ایلان و تولد تاج

اندکی پس از اعلام تولد تاج، بنیاد ایلان ماسک از اهدای 5 میلیون دلاری وی به محققان بوستون برای ساخت واکسنی علیه تاج خبر داد.

اسپیس ایکس ایلان ماسک در ماه مه 2020 تصمیم گرفت تا چند هفته قبل از ارسال فضانوردان ناسا به فضا، اقدامات احتیاطی را برای محافظت از آلوده شدن فضانوردان ناسا به ویروس کرونا انجام دهد.

  آخرین جزئیات تحویل اموال مسروقه به مشتریان بانک ملی

ایلان ماسک با آزمایش خون ماهانه حدود 4000 کارمند اسپیس ایکس برای کارهای پزشکی و تحقیقاتی مرتبط با ویروس کرونا موافقت کرد.

دستگیری تسلا متعلق به ایلان ماسک از مدترونیک در مواجهه با تنگی نفس.

++ ایلان و جنگ اوکراین

ایلان ماسک گفت: «این روزها چنین جنگی باورنکردنی است. ما نمی توانیم اجازه دهیم پوتین بر اوکراین مسلط شود.

وی با اشاره به افول پوتین و خودکفایی انرژی پوتین گفت: او نه تنها مخالف برچیده شدن نیروگاه های هسته ای است، بلکه معتقد است که تعطیلی نیروگاه ها باید از سر گرفته شود.

اسپیس ایکس در حمایت از شهروندان خود، هزاران کیت اینترنت Starlink را به اوکراین ارسال کرد. به این ترتیب ایلان از پوتین خواست برای مبارزه دست به دست هم ماسک بزند!

++ ایلان و دولت ها

ایلان ماسک در مورد نقش هوش مصنوعی و ربات ها در آینده جهان گفت: از آنجایی که جوامع از طریق روبات ها و سیستم های هوش مصنوعی تکامل می یابند، ادغام فیزیکی انسان و ماشین راهگشاست. وی گفت: آینده بشریت به ادغام ایالات متحده با ماشین ها بستگی دارد.

آیا آنها (اعضای طالبان) می دانند که نوع ویروس کورونا دلتا چیست؟

ایلان ماسک پس از سرنگونی رئیس جمهور بولیوی در سال 2020 گفت: علیه هرکس که بخواهیم کودتا خواهیم کرد! وی گفت: سرمایه داران می توانند هر دولتی را که بخواهند سرنگون کنند.

ایلان در صدمین سالگرد حزب کمونیست چین، شکوفایی اقتصادی این کشور را ستود.

وی گفت: «جلوگیری از دستیابی کره شمالی به بمب اتمی نمی تواند از جنگ جهانی جلوگیری کند. رقابت هوش مصنوعی بین روسیه و چین احتمالاً جنگ جهانی سوم را برانگیخته است.

  بازار سهام نزولی ماند/ شاخص کل 24 هزار واحد افت کرد

در پی پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فالکون 9، ایلان ماسک گفت: هدف بعدی او فرستادن همه کشورهای خاورمیانه به مریخ است. او گفت: «احمقانه و طنزآمیز به نظر می رسد، اما همه مردم خاورمیانه احمق هستند. “پس چه اهمیتی دارد؟”

++ ایلان چه فکری می کند؟

البته ایلان از تاثیر اظهارات متناقض خود بر رفتار فعالان بازار آگاه است. توییت ایلان در سال 2018، در طول دوره معاملات بازار سهام با عنوان «می‌خواهم دارایی‌های تسلا را به قیمت 420 دلار به ازای هر سهم بفروشم»، منجر به افزایش 11 درصدی قیمت روزانه سهم در زمان بسته شدن شرکت شد. او در توییت دیگری در سال 2021 برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، قیمت این دارایی دیجیتال را 20 درصد افزایش داد.

در اوایل سال جاری، ایلان ماسک افزایش 14 درصدی را در قیمت این ارز دیجیتال اضافه کرد و یک «هشتگ بیت کوین» به بیوگرافی خود در توییتر اضافه کرد. ایلان در درک نیازها و رفتار مخاطبان خود از هوش بالایی برخوردار است.

دانش عمیق، مشاهده و تحلیل عوامل اقتصادی مؤثر بر رفتار افراد در ساختارهای سرمایه جهانی، او را به ایفای نقش مهم و تأثیرگذاری در موفقیت صنایع مختلف از جمله خودروسازی، هوافضا، حواله‌ها، فناوری و ارزهای دیجیتال سوق داده است.

نکته جالب دیگر واکنش ها و اظهار نظرهای جهانی و متنوع او در مورد رویدادهای مهم جهان است. تأثیر نظرات ایلان ماسک بر رفتار مخاطب بر اساس ابزارها و اصول خاصی است. اقدامات و تبلیغات او نشان از تسهیل جریان نقدینگی از طریق تأسیس بانک ها و مؤسسات مالی دارد. حرکت متناسب با سلایق و رفتار افراد جامعه؛ پیشرو در زمینه های نوآورانه و فناوری محور؛ حمایت بی چون و چرا از حقوق بشر و محیط زیست، شعارها در حمایت از حقوق مستضعفان و تلاش برای تسخیر شبکه های اجتماعی گواه بر این واقعیت است که ایلان حفظ قدرت را در استفاده از ابزار و روش های مردمی می داند و برای خود به ارمغان می آورد. اعتماد عمومی به نظام سرمایه داری از این منظر، دور از انتظار نیست که آقای ماسک برای حفظ موقعیت خود به زودی وارد عرصه سیاست شود.

  فواید دارچین برای بیماران دیابتی

به نظر می رسد ایلان به دنبال ادامه روند موفقیت آمیز خود در قالب رویای تبدیل شدن به یک فعال اقتصادی موفق، سیاستمدار محبوب و سرمایه دار است. با این فرض، تحلیل اظهارات و اقدامات تحریک‌آمیز او نشان‌دهنده جاه‌طلبی او برای کسب یک پست سیاسی در آینده نزدیک آمریکاست.

دیدگاهتان را بنویسید