ایران و چین شرکای جدید هستند

575526 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، چانگوا سفیر جمهوری خلق چین در مراسم افتتاحیه سرکنسولگری این کشور در بندرعباس گفت: امروز شاهد افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس در همین محل هستیم. زمان به عنوان آیین شب یلد در ایران که مصادف با دگرگونی زمستان در چین است.

وی با اشاره به آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا افزود: در ایران مرسوم است که در شب یلدا ابیات حافظ را می خوانند. او در یکی از شعرهایش مضمون دوستی دارد که «درخت دوستی بکار که به دلت آرد بیاورد» یعنی فقط با دوستی می توانیم میوه های پربار درو کنیم.

سفیر چین در ایران گفت: ایران و چین دوستان قدیمی و شرکای جدید هستند بسیاری از بذرهای دوستی در کمک های متقابل همیشگی دو کشور رشد می کند و همراه با عزم راسخ به ثمر می نشیند.

وی تصریح کرد: دو کشور از سال 1971 تاکنون با وجود تحولات بین المللی، توسعه پایدار و سالم خود را حفظ کرده اند و از سال 2016 دو کشور با ایجاد مشارکت راهبردی، فصل جدیدی از همکاری های دوجانبه را آغاز کرده اند.

سفیر چین گفت: سران دو کشور در ماه ژوئیه طی گفتگوی تلفنی و دیدار روسای جمهور چین و رئیس جمهور ایران به توافقات مهمی برای تعمیق روابط دوجانبه دست یافتند.

وی با اشاره به سفر معاون نخست وزیر چین به ایران گفت: چین به روابط با ایران از منظر استراتژیک می نگرد و از عزم خود برای توسعه مشارکت همه جانبه و راهبردی با ایران دست نخواهد کشید.

چانگوا گفت: چین قاطعانه از ایران در برابر مداخلات خارجی و حفظ حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و عزت ملی حمایت می کند و چین آماده همکاری با ایران برای اجرای جدی اجماع مهم سران دو کشور برای پیشبرد اجرای برجام است. برنامه جامع همکاری های دوجانبه

  روند صعودی قیمت نفت در حال کاهش است

وی افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس را نشانه گسترش دوستی دو کشور دانست و افزود: افتتاح سرکنسولگری باعث تقویت روابط مردمی دو کشور ایران و چین می شود زیرا در گذشته مردم چین برای گردشگری به شهرهای جنوبی ایران سفر می کردند.

سفیر چین با اشاره به ظرفیت های جنوب ایران گفت: جنوب ایران دارای فرصت های توسعه عالی و پتانسیل های فراوانی است و در سال های اخیر شرکت های مختلف چینی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار به اینجا آمده اند که این امر باعث افزایش اشتغال و توسعه اقتصادی محلی نیز می شود. باید از فرصت برای تقویت همکاری و اجرای تفاهم موجود استفاده کرد.

انتهای پیام/864

دیدگاهتان را بنویسید