ایران نباید مورد حمله عراق قرار گیرد

538243 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در گفت و گو با شبکه رودو درباره نشست «بغداد 2» که قرار است در امان، پایتخت اردن برگزار شود، گفت: زمانی که نام این نشست را انتخاب کردیم، گفتیم که این نشست صرف نظر از جایی که برگزار می شود، نام آن تغییر نخواهد کرد زیرا هدف آن حمایت از اقتصاد و حاکمیت عراق است و اساس آن بررسی وضعیت عراق و کشورهای همسایه یعنی ایران است. کشورهای حاشیه خلیج فارس که در او مشارکت دارند و ایران و ترکیه.

ادامه مطلب

وی گفت سوریه به دلیل شرایط خاص خود در این نشست شرکت نخواهد کرد اما این بار امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در آن شرکت خواهد کرد.

فواد حسین تاکید کرد: نمایندگان اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سفرای 20 ابرقدرت اقتصادی، سفرای 5 عضو دائم شورای امنیت و سفرای همه کشورهای عربی و اسلامی در این نشست حضور خواهند داشت. اردن نشست بغداد 2

وزیر امور خارجه عراق در خصوص حملات ایران به مواضع تروریست ها در اقلیم کردستان عراق و حضور یا عدم گفتگو و توافق تهران و بغداد برای توقف این حملات گفت: مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و هیئت بزرگی تشکیل شده است. در این رابطه قبل از سفر نخست وزیر عراق به ایران رفتم، سپس دوباره با او به آنجا سفر کردم و سپس یک هیئت سیاسی و امنیتی از تهران به بغداد آمدم.

وی تاکید کرد که حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه ایران در نشست «بغداد ۲» در اردن شرکت خواهد کرد و در آنجا با وی دیدار خواهد کرد و تلاش خواهیم کرد برای پایان دادن به این حملات به توافق برسیم.

  شکست در مذاکرات آغاز می شود

فواد حسین همچنین گفت که ما به قانون اساسی عراق پایبند هستیم و ایران نباید از خاک عراق مورد حمله قرار گیرد.

وی گفت: خواسته های ایران رسما اعلام شد، اعلام کردند که نیروهای سیاسی در خاک کردستان عراق مسلح نباشند و علیه ایران حمله کنند و از طریق مرزها وارد خاک ما (ایران) شوند. اکنون کمیسیون عالی تشکیل شده و اقلیم کردستان در آن مشارکت دارد. تهران رسما اعلام کرده است که گروه های کرد مخالف ایران باید خلع سلاح شوند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید