ایران در سال 1411 گاز و نفت وارد خواهد کرد

555837 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، وجیه الله جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست اعضای کارگروه بهینه سازی انرژی و محیط زیست شورا در صورت اقتضا اظهار داشت: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت راهبردی، اگرچه حداکثر از ظرفیت خود را اختصاص داده است. 10 درصد مصرف انرژی به خودی خود اما در تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز و به دنبال آن کاهش تولید مواجه است.

ادامه مطلب

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت صنعت فولاد بالغ بر 40 میلیون تن در سال است و طرح های توسعه 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 تکمیل می شود، اما به دلیل کمبود انرژی تولید سالانه از حدود 30 میلیون تن بیشتر نخواهد شد. صنعت تولید، اشتغال و صادرات خوبی دارد و در شرایط تحریم درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور به ارمغان آورد.

ساخت 24 نیروگاه با ظرفیت 11000 مگاوات

جعفری آمادگی خود را برای مذاکره با نمایندگان وزارت نیرو و نفت برای اجرای طرح های کاهش مصرف برق خانگی و صنعتی (استفاده از فناوری های نوین) اعلام کرد و گفت: پیشنهاد ما این است که قبل از فصل زمستان برنامه داشته باشیم. عملیاتی را در این منطقه شروع کنیم و آن را به پایان برسانیم. انتظار داریم وزارتخانه های ذیربط کاهش هزینه های گاز و برق را برای صنعت فراهم کنند و برق و گاز توسط این واحدها قطع نشود. این علاوه بر کاهش تولید و کاهش صادرات و گران شدن ارز است که خسارات قابل توجهی به کوره ها وارد می کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی با بیان اینکه ایمیدرو با مشارکت شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی طرح احداث نیروگاه 11 هزار مگاواتی را در مهر ماه 1400 اجرا کرده است، گفت: بر اساس تفاهم نامه، 24 نیروگاه با سرمایه گذاری حدود 7 میلیارد دلاری بالغ بر 7 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. سه سال ساخته شده است. اولین نیروگاه 380 مگاواتی با 130 میلیون سرمایه گذاری تابستان امسال به بهره برداری می رسد.

ایران دارای بدترین شاخص شدت انرژی در جهان است

در ادامه این نشست، کاظم کاشفی، دبیر ستاد شناسایی بهینه سازی انرژی و محیط زیست شورا – نیز با بیان اینکه بدترین شاخص شدت انرژی جهان متعلق به ایران است، گفت: ارز زیان می کنیم، گاز و نفت وارد می کنیم. در سال 77 معادل 540 هزار بشکه نفت مصرف کردیم که در سال 1397 به 6.5 میلیون بشکه رسید. این مصرف در سال 1412 به 12 میلیون بشکه و در سال 1420 به 20 میلیون بشکه خواهد رسید.

وی افزود: با وجود اینکه قوانین خوبی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی تدوین شده اما به درستی اجرا نشده است. برای بهبود رفتار مصرف انرژی نیازمند اجرای مقرراتی هستیم تا بتوانیم با همکاری نهادهای پرمصرف این مقررات را توسعه دهیم.

مصرف برق و گاز فولاد مبارکه چقدر است؟

عباس اکبری محمدی – معاون بهره برداری فولاد مبارکه – با اشاره به سهم مصرف برق در کشور گفت: از کل برق مصرفی کشور سهم بخش داخلی 32.9 درصد، صنعت 30.3 درصد، کل برق است. مصرف 17.5 درصد، کشاورزی 14.7 درصد، صادرات 2.3 درصد و مجتمع فولاد مبارکه 2.3 درصد. کل مصرف گاز طبیعی در صنعت فولاد 4 تا 6 درصد است. سهم صنعت بومی، تجاری و غیر هسته ای 34 درصد، نیروگاه ها 28.3 درصد، صنایع بزرگ 16 درصد، صادرات 5.8 درصد، تزریق گاز سبک به میادین نفتی 5.1 درصد، تلفات انتقال و توزیع 4.2 درصد، حمل و نقل 3.2 درصد است. مصرف داخلی (عملیاتی) 1.8 درصد، کشاورزی 1.1 درصد و فولاد مبارکه نیم درصد است.

  رتبه ایران در شاخص جهانی کارآفرینی چگونه است؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید