ایران آمادگی خود را برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین اعلام کرده است

561558 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه امروز (پنجشنبه) تلفنی گفتگو کردند. مسائل دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی و آخرین وضعیت مذاکرات وین از جمله موضوعات مورد بحث وزرای خارجه دو کشور بود.

ادامه مطلب

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این گفتگو با اشاره به مصوبه اخیر هیئت دولت در خصوص تفاهم نامه های فرهنگی و امنیت اطلاعات دو کشور و ارسال آن برای تصویب به مجلس شورای اسلامی .

* آمادگی ایران برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین

امیر عبداللهیان با تشریح موضع جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با استفاده از ابزار جنگ و تحریم، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از آتش بس و بازگشت به میز مذاکره در مناقشه اوکراین تاکید کرد و اوکراین آمادگی دارد تا میانجیگری و کمک به حل این بحران.

حسین امیرعبدالهیان اخیرا در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه لهستان گفت که مخالف جنگ در اوکراین و سراسر جهان است. وی همچنین به مکالمات تلفنی خود با وزیر امور خارجه اوکراین اشاره کرد و افزود: سه تماس تلفنی با وزیر امور خارجه اوکراین درباره حوادث این کشور داشتم و در دو مرحله در حاشیه نشست افغانستان با آقای لاوروف دیدار کردم. وزرای امور خارجه در تونس، چین و در سفرم به مسکو پیام وزیر خارجه اوکراین را که خواستار آتش بس و آمادگی برای گفت وگو و توافق شد، ابلاغ کردم و ما به تلاش های خود در این راستا ادامه خواهیم داد و امیدواریم شاهد صلح باشیم. ثبات و امنیت در تمام نقاط جهان است.

  مرگ دلخراش دختر 12 ساله در مسابقات قهرمانی شطرنج روسیه

* اگر آمریکایی ها عقلانی عمل کنند، توافق حاصل می شود

وی گفت: اگر آمریکایی ها منطقی عمل کنند، توافق حاصل می شود و از همه طرف ها خواست در این زمینه اقدام کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین بر اراده جدی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار و البته رعایت خطوط قرمز تاکید کرد و از موضع مثبت روسیه در حمایت از توافق مورد تایید ایران قدردانی کرد.

لازم به ذکر است که اخیرا انریکه مورا، معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین به تهران آمد و رایزنی های مفصلی را با علی بهاگری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران انجام داد. پس از این سفر، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار از سرگیری مذاکرات برای رفع تحریم ها در آینده نزدیک شد و سفر مورا به تهران را مثبت خواند. سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه 26 اردیبهشت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این سفر بسیار جدی و با تمرکز بر نتایج و با ابتکارات ویژه از سوی ایران انجام شد، افزود: راه حل هایی پیشنهاد شده است و اگر آمریکا پاسخ دهد، می توانیم به وین برگردیم. “

تاکید لاوروف بر دستیابی به توافقی عادلانه برای تامین منافع و خواسته های ایران

وزرای خارجه ایران و روسیه امروز در گفت وگوی تلفنی آخرین تحولات مسائل دوجانبه را بررسی کردند و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روابط دو کشور را مهم خواند.

لاوروف با تاکید بر اینکه اولویت روسیه اجرای اسناد امضا شده بین دو کشور است، گفت که شخصا بر هماهنگی بین آژانس ها تا حصول نتیجه نظارت خواهد کرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی بر ادامه حمایت روسیه از این توافق و تلاش های این کشور برای دستیابی به یک توافق عادلانه به منظور تامین منافع و خواسته های طرف ایرانی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از مواضع غیرسازنده آمریکا و غرب به تشریح تحولات اخیر اوکراین پرداخت و از هرگونه ابتکار اوکراین برای جلب توجه به مذاکرات استقبال کرد و نقش ایران را در این زمینه سازنده خواند.

گفتنی است وزارت امور خارجه روسیه پیش از این از گفت و گوی تلفنی وزیران خارجه دو کشور خبر داده بود و گفته بود که در این گفت وگوی تلفنی که به ابتکار طرف ایرانی انجام شد، موضوعات کلیدی روابط دوجانبه و چشم انداز از سرگیری اجرای کامل مورد بحث قرار نگرفت. شورا و وضعیت اوکراین

بر اساس این گزارش، وزرای امور خارجه ایران و روسیه ۱۰ فروردین در حاشیه سومین نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان در تونس پایتخت چین دیدار کردند. او گفت: «به من اطلاع داده شد که پیشرفت در رویدادهای اوکراین به سمت گفتگوهای سیاسی صورت گرفته است.

امیر عبداللهیان پیش از این اواخر اسفند سال گذشته هزینه سفر چند ساعته خود به مسکو را پرداخت و با لاوروف دیدار کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید