ایرانگردی / تابستان سوباتان گیلان

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، ییلاق سوباتان یکی از سرسبزترین و زیباترین ییلاقات کشور است که در 22 کیلومتری شهر لیسار تالش و 36 کیلومتری شمال غربی تالش قرار دارد. این ییلاق با طبیعتی زیبا و چشم نواز احاطه شده است به طوری که در شرق جنگل های تالش، از غرب ییلاق اردبیل و از شمال رودخانه لیسار قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این منطقه خوش آب و هوا، الی گشت را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید:

ییلاق سوباتان (تالش: ساتن) یکی از نقاط دیدنی تالش است و در شمال غربی تالش قرار دارد. تابستان امسال پوشیده از علفزار و گل است و مملو از چشمه های گوارا و گاوها و اسب هایی است که اینجا و آنجا قدم می زنند. خانه‌های قدیمی با پنجره‌های چوبی‌شان منظره‌ای بی‌نظیر ایجاد می‌کنند که شاید تصور وجود چنین منطقه بکری در ایران دور از ذهن باشد. روستایی که خبری از تیر برق و آنتن موبایل و آلودگی صوتی نیست. کجارو می خواهد شما را به سفری کوتاه به این تابستان دلپذیر که یکی از بهترین مقاصد گردشگری گیلان در بهار و تابستان است ببرد.

تابستان سوباتان گیلان

دمای هوا در اکثر شهرهای گیلان معمولاً به زیر خط نمی رسد، اما تابستان امسال که در ارتفاع 1900 تا 2500 متری از سطح دریا قرار دارد، در تابستان با وزش باد از سمت شمال خنک است. زمستان های سرد این مکان باعث می شود ساکنان چوپان آن اواخر پاییز از این محل به سمت دامنه های البرز و سواحل دریای خزر کوچ کنند. ویژگی های منحصر به فرد تابستان امسال گردشگران زیادی را در تابستان به این مکان می کشاند، هتل رسمی برای گردشگران وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان اقامت می کنند. تابستان امسال بسیار سنتی است و داخل آن گاز نیست و برای تامین برق به جای دکل های برق از موتورهای برقی استفاده می شود. چوپانان و عشایر در چادرها و خانه های کاهگلی زندگی می کنند و تعدادی از آنها برای تامین زندگی ساکنان و گردشگران به مغازه ها روی آورده اند.

  نتیجه مذاکرات باید لغو تحریم ها باشد

معرفی تابستان سوباتان تالش

سوباتان در ارتفاع 1900 تا 2500 متری از سطح دریا واقع شده است. به همین دلیل زمستان های بسیار سردی وجود دارد و حتی در تابستان همچنان لکه های برفی در برخی نقاط مرتفع دیده می شود. این روستا به دشت های شقایقش نیز معروف است.

تابستان سوباتان گیلان

نام سوباتان می گوید که «سو» در زبان تالی به معنای «گلپر» و «وتون» به معنای رشد کردن است و چون گلپر در تابستان امسال به نقاط مختلف می رود به آن «سوتون» می گویند که به مرور زمان سوباتان تغییر کرده است. در داستان دیگری آمده است که در زبان ترکی «سو» به معنای آب و «باتان» به معنای محل غرق شدن است، بنابراین سوباتان محل فرو رفتن می شود. در سوباتان چشمه ای بود که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره در زمین فرو رفت.

منطقه ییلاقی سوباتان برق و گاز ندارد و صدها پرورش دهنده سنتی و عشایر هنوز در سیاه چادرها و خانه های چوبی زندگی می کنند. خانه های چوبی بخش جذاب و مهمی از بافت سنتی شماست که زیبایی این طبیعت بی نظیر و کوه های سر به فلک کشیده و سرسبز را دو چندان می کند. در این منطقه چندین گورستان مربوط به هزاران سال پیش وجود دارد که گویای تاریخ و تمدن کهن این سرزمین است.

تابستان سوباتان گیلان

سوباتان کجاست؟

سوباتان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی کشور و استان گیلان است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار و ۳۶ کیلومتری شهر طالس و ۲۱ کیلومتری دریاچه نئور قرار دارد. تابستان امسال از شمال به رودخانه لیسار، از شرق به جنگل های تالش، از جنوب به ییلاق آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور منتهی می شود. سوباتان تا ییلاق اردبیل حدود 19 کیلومتر فاصله دارد.

  اساتید دانشگاه می خواهند مهاجرت کنند!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید