ایجاد صندوق بین المللی مالی برای تضمین تعهدات ایالات متحده

549882 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه برای ادامه مذاکرات رفع تحریم ها در وین پایتخت اتریش به سر می برد. از امروز مذاکرات بین نمایندگان ایران و سایر کشورها در قالب های مختلف در حال انجام است.

پیش از این ناصر خانانی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این مذاکرات گفت: در این دور از مذاکرات که طبق روال گذشته با هماهنگی اتحادیه اروپا برگزار می شود، در خصوص نظرات مطرح شده از سوی طرفین از جمله ایده ها ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که در هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید مجدد بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافقی باثبات که تضمین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد، تاکید کرد: طرف های مقابل با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی مانده، ایجاد خواهند کرد. شرایط برای پیشرفت موثر اطمینان از گفتگو .

پروفسور نادر انتصار، رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما در آمریکا در اظهار نظری گفت: مطمئن نیستم که دور جدید مذاکرات با دورهای قبلی متفاوت باشد، امیدوارم که این مذاکرات انجام شود. این بار پیشرفت هایی حاصل شده است، اما در غیاب اطلاعات قابل راستی آزمایی، تعیین اینکه آیا پیشرفت واقعی در مذاکرات هسته ای در آیا انجام شده است یا نه دشوار است.

این استاد دانشگاه آمریکایی گفت: برخی افراد استدلال کرده‌اند که از سرگیری مذاکرات برجام پس از یک تاخیر پنج ماهه ممکن است نشان‌دهنده این باشد که مذاکرات غیررسمی در آن دوره فضا را برای پیشرفت باز کرده است و همه مذاکره‌کنندگان آماده سفر به وین هستند و او را در اختیار دارند. گفت: اگر همه مذاکره کنندگان از جمله آمریکا و ایران واقعاً به تعامل رو در رو توافق کرده باشند، دور جدید مذاکرات هسته ای می تواند فضای لازم را برای پیشرفت در مذاکرات باز کند. در نهایت، باید علناً اذعان کنیم که دو بازیگر اصلی مذاکرات هسته‌ای وین، ایران و آمریکا بودند. فکر می‌کنم مرحله میانجی‌گری مذاکرات به رهبری اروپا به پایان رسیده است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که تهران و واشنگتن رو در رو ملاقات کنند تا مشخص شود که آیا یک پیشرفت واقعی امکان پذیر است یا اینکه مذاکرات در مورد برنامه هسته ای باید پایان یابد.

  جمع آوری قطعات یدکی تقلبی از بازار

انتصار در پاسخ به اینکه بر اساس برخی اخبار غیررسمی، تیم مذاکره کننده ایران و آمریکا پیشرفت چشمگیری در پرداخت غرامت به ایران در صورت خروج آمریکا از برجام داشته است، گفت: معتقدم در مورد آمریکا، کشورهایی که مجدداً از برجام خارج می شوند، باید سازوکار قوی ایجاد شود. این مکانیسم می تواند به شکل یک حساب اعتماد بین المللی کنترل شده و تضمین شده بین المللی باشد که خارج از سیستم کنترل مالی ایالات متحده است و توسط مجموعه ای از بازیگران مستقل مدیریت می شود که نمی توانند توسط واشنگتن کنترل یا تهدید شوند. روش های چنین مکانیزم مالی را می توان در جریان مذاکرات جاری تعیین کرد. با این حال، برای ایران حیاتی است که یک مکانیسم آهنین قبل از نهایی شدن هر توافقی وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه آمریکایی در پاسخ به این سوال پروژه ای را برای خروج از بن بست قبل از آغاز مذاکرات اروپایی ارائه کرد. آیا همین پروژه در قلب مذاکرات قرار دارد، وی گفت: بدون اینکه بدانیم پروژه اروپایی شامل چه مواردی می شود، نمی توان گفت که نسخه فعلی پروژه تفاوت فاحشی با پیشنهادات قبلی اروپایی دارد یا خیر.

انتیسار همچنین درباره آینده برجام تصریح کرد: پیش بینی نتیجه مذاکرات بسیار بحث برانگیز و پیچیده دشوار است، چه رسد به مذاکرات طاقت فرسا مانند توافق هسته ای ایران که در طول سال ها تکرارهای زیادی را پشت سر گذاشته است. این بن بست تا زمانی که نگرانی های مشروع ایران در مورد دوام برجام تجدید شده برطرف نشود حل نخواهد شد.

  قطر از منافع ما در افغانستان دفاع می کند

منبع: آژانس بازار

دیدگاهتان را بنویسید