اگر نرخ سود تسهیلات بیشتر از این مبلغ باشد تخلف است

چند روز پیش یکی از فعالان رسانه ای خبری در فضای مجازی مبنی بر احتمال افزایش نرخ سود وام های قرض الحسنه به 25 درصد منتشر کرد که بلافاصله از سوی بانک مرکزی تکذیب شد. موضوع را از کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی پیگیری کردیم.

سود سپرده 20 درصد و سود وام بانکی 18 درصد است.

انور حبیب زاده بوخانی، عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار دیده بان ایران گفت: برخی بانک ها به ویژه بانک های خصوصی اخیرا برای سپرده گذاری بالای 23 درصد برای تسهیلات بیشتری که نهادهای نظارتی دارند، نرخ سود سپرده های بالای 23 درصد ارائه کرده اند. متذکر شد که سود سپرده گذاران نباید بیش از 20 درصد باشد که در صورت ادامه این روند تخلف محسوب می شود و باید پاسخگو باشند.

وی گفت: در حال حاضر سودی که بانک ها به متقاضیان می پردازند 18 درصد است و این رقم نباید افزایش یابد، در صورت وجود تخلف، مراجع کنترلی وارد عمل شوند.

یکی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید با حساسیت بیشتری به مسائل و مشکلات اقتصادی رسیدگی شود، به دیده بان ایران گفت: این موضوع در کمیسیون نیز مطرح شد و مقرر شد سود تسهیلات، صرف نظر از بزرگ یا کوچک بودن آن نباید از 18 درصد بیشتر باشد و سود سپرده های بانکی بیش از 20 درصد باشد.

ورود مجلس با افزایش نرخ بهره شی

حبیب زاده در پایان به وظیفه نظارتی مجلس اشاره کرد و افزود: اگر بانک مرکزی تصمیم به افزایش نرخ سود وام بانکی بگیرد قطعا مجلس اجازه چنین کاری را نخواهد داد و با توجه به شرایط معیشتی جامعه، کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مخالف افزایش سود تسهیلات است.

  فروش ویژه 6 خودرو پرفروش; تحویل پژو 207 اتوماتیک پژو 207 دستی تارا دستی شاهین کارا دو کابین و فیدلیتی + قیمت و شرایط

دیدگاهتان را بنویسید