اگر دو هفته دیگر دوربین ها خاموش باشند، دیگر نمی توانیم پشت میز بنشینیم

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مذاکرات ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در وین برگزار نخواهد شد. وی افزود: این گفتگوها احتمالا در جایی نزدیکتر به خلیج فارس و به ویژه در کشوری هم مرز با خلیج فارس انجام می شود.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری گفت که ایالات متحده و ایران – نه مستقیم – بلکه از طریق من و تیم من به عنوان هماهنگ کننده با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

بورل می گوید که مذاکرات بین ایالات متحده / ایران / اتحادیه اروپا در وین برگزار نخواهد شد، زیرا مذاکرات در قالب ایالات متحده + 1 + 1 نخواهد بود.

به گفته نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی، این مذاکرات احتمالا «در جایی نزدیک‌تر به خلیج فارس» انجام خواهد شد. وی به طور خاص در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس افزود.

وی افزود: مذاکرات به حالت تعلیق درآمده و هیچ چشم اندازی برای از سرگیری وجود نداشت. اما به لطف این مذاکرات، مذاکرات در روزهای آینده با تماس های نزدیک میان آمریکا و ایران از سر گرفته خواهد شد. این خبر خوبی است. و امیدوارم این موضوع برجام را به مسیر اصلی بازگرداند.

او می گوید آنچه باید حل شود «مسائل مربوط به اجرا، ضمانت ها، وضعیت سپاه پاسداران است».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: زمانی روسیه به شدت با این توافق مخالف بود، زیرا مسلماً ایران وارد بازار نفت می شد و منبع جایگزین نفت را عرضه می کرد. اما پس از تماس ایرانی ها و روس ها، روسیه مخالفت خود را با این توافق پس گرفت.

  هواشناسی ایران ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور / هشدار نسبت به بارش شدید باران و خسارت به کشاورزان

وی افزود: ببینید اگر جو به همین منوال پیش برود و دوربین های آژانس یکی دو هفته دیگر خاموش باشد، بازی تمام شده است. بنابراین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کنترل آنچه در برنامه هسته‌ای ایران رخ می‌دهد از دست خواهد داد و ما نمی‌توانیم دوباره پشت میز بنشینیم.

بورل گفت: «توافق نهایی چه زمانی حاصل خواهد شد؟ گفت نمی توانم تاریخ دقیق را به شما بگویم. بیایید ببینیم هفته آینده چه اتفاقی می افتد. باید از فضای جلسه بحث بعدی قدردانی کنم. “من نمی توانم پیش بینی کنم.”

وی افزود: از حسن نیت طرف ایرانی قدردانی می کنم. طرف آمریکایی نیز حسن نیت دارد، اما هنوز نمی دانم که آیا هر دو می توانند بر مشکلات سیاسی خود غلبه کنند یا خیر. چون الان صحبت از مشکلات سیاسی است.

دیدگاهتان را بنویسید