اگر تیغ ماهی در گلویمان گیر کند چه؟

551934 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، استخوان ماهی شکل حادی دارد که می تواند باعث آسیب شود. به همین دلیل است که آشپزها معمولاً هنگام پختن ماهی سعی می کنند استخوان ها را از بین ببرند، اما برخی از این استخوان ها هنوز آنقدر کوچک هستند که به راحتی دیده نمی شوند.

بیشتر بخوانید:

به دام انداختن استخوان ماهی در کودکان، به ویژه کودکان و افراد کم توان ذهنی، رایج است. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که این استخوان ها می توانند به بافت های دیگر منتقل شده و در اندام های خاصی مانند غده تیروئید جاسازی شوند.

در این مقاله همه چیز را یاد خواهید گرفت که اگر تیغ ماهی در گلوی شما گیر کرد چه کاری باید انجام دهید.

علائم تیغ برای ماهی گیر کرده در گلو

فردی که جسم خارجی در گلو گیر کرده است بلافاصله علائم را تجربه می کند، بنابراین فرد معمولا از همان لحظه اول احساس ناراحتی می کند.

در واقع، شدت علائم زمانی افزایش می یابد که بدن بی تحرک به طور قابل توجهی بزرگتر شود.

برخی از علائم گیرکردن تیغ ​​ماهی در گلو عبارتند از:

دیسفاژی و اودیوفی، که به معنای دشواری و درد هنگام بلع است

احساس جسم خارجی در گلو

– سرفه های شدید

بی حسی یا خارش در گلو

اگر استخوان بافت را سوراخ کند باعث درد شدید در گردن می شود

– تولید بیش از حد بزاق

هموپتیزی یا سرفه همراه با خون

عواقب احتمالی گرفتن تیغ ​​ماهی

امکان پایین آمدن تیغ ​​بدون گیرکردن در مری وجود دارد. اما به دلیل لبه های تیز می تواند باعث آسیب در جاده شود. یکی از شایع ترین عوارض، بریدگی یا ساییدگی در گلو یا مری است.

  برگزاری آزمون پاره وقت در دانشگاه های علوم پزشکی غیرقانونی است

افراد مبتلا به این نوع آسیب ممکن است جسم خارجی در گلو و درد هنگام بلع را گزارش کنند. در شدیدترین موارد، خونریزی و دیسترس تنفسی رخ می دهد، این یک مراقبت پزشکی اورژانسی است.

سایر عوارض ناشی از گیرکردن تیغ ​​در گلو

– خونریزی شدید

التهاب و هماتوم

ناتوانی در بلع

عفونت یا آبسه مری
تیغ در گلو گیر کرده عوارض تیغ در گلو می ماند تیغ در گلوی نوزاد

راه هایی برای بیرون آوردن تیغ ​​ماهی از گلو

سه راه برای خلاص شدن از شر تیغ ماهی که در گلو گیر کرده است

تیغ‌های تیغ معمولاً کوچک هستند و بدن می‌تواند آن‌ها را بدون آسیب رساندن به سمت پایین فشار دهد. آب معده آنها را برای هضم مناسب تجزیه می کند و سپس بدن آنها را از طریق مدفوع دفع می کند. مشکل واقعی زمانی بزرگتر می شود که استخوان ها بزرگتر شوند.

به طور کلی، همیشه پس از خوردن یک جسم خارجی با پزشک خود مشورت کنید. در همین حال، تکنیک های خاصی وجود دارد که می توانید برای خلاص شدن از شر استخوان های ماهی که در گلو گیر کرده اند، استفاده کنید.

1. سرفه

یکی از مکانیسم های دفاعی طبیعی بدن است و برای بیرون راندن اجسام خارجی از مجاری هوایی و مری مفید است. وقتی فردی برای دور انداختن شی گیر کرده در آن ناحیه سرفه می کند، فشار ناگهانی افزایش می یابد.

اولین غریزه این است که هر بار که انسان یک شاه ماهی یا چیزی را می بلعد سرفه کند. در این مواقع باید سعی کنید این کار را با نیرویی بیشتر از حد معمول انجام دهید تا جسم خارج شود. با این حال، اگر خون یا درد قفسه سینه دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

2. آب یا روغن زیتون بنوشید

بر اساس مطالعات متعدد، استخوان های ماهی اغلب در لوزه ها و در پایه زبان گیر می کنند. این مناطق به راحتی قابل دسترسی هستند و غذا هنگام عبور از آنها فشار خاصی وارد می کند.

در این زمینه، متخصصان نوشیدن یک لیوان آب یا 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را برای حذف استخوان از بدن توصیه می کنند. آب فشار کوچک و ثابتی ایجاد می کند و آن را به معده فشار می دهد.

به همین ترتیب روغن روان کننده ای است که باعث می شود جسم خارجی روی سطح سر بخورد و با سرفه آن را دفع کند.

3. غذاهای چسبناک بخورید

وقتی استخوان ماهی در گلو گیر می کند، غذاهای چسبنده می توانند بهترین متحدان باشند. هنگامی که بلعیده می شوند، توده ای همگن تشکیل می دهند که می تواند استخوان شاه ماهی را بپوشاند و به معده منتقل کند.

برخی از غذاها عبارتند از:

“مارشملو.”

– موز

– نان با کره بادام زمینی

– نان خیس شده در آب

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، اگر فکر می کنید استخوان ماهی را قورت داده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. این به این دلیل است که تنها راه تشخیص آسیب مری است. گاهی اوقات استخوان بدون هیچ مشکلی پایین می‌رود، اما می‌تواند چیزی را در مسیر خود بریده و برش آن عفونی شود و باعث آبسه شود.

در ضمن اگر بعد از چند دقیقه استخوان گیر کرد باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. این می تواند منجر به عوارض جدی شود، اگرچه به ندرت کشنده هستند.

  تجمع مسافران کامیون در اعتراض به افزایش غیرقانونی تعرفه + هزینه فیلم

همچنین علائم زیر را در نظر داشته باشید:

– کمبود هوا

درد قفسه سینه یا گردن

سرفه یا استفراغ خونی

ناتوانی در بلع مایعات یا غذا

– تورم در منطقه

گزینه های پزشکی برای برداشتن تیغ ​​ماهی

اگر شاه ماهی به خودی خود بیرون نیامد، این تنها گزینه موجود است. اگر در ناحیه قابل دسترسی گلو باشد، متخصص می تواند جسم خارجی را با موچین خارج کند. برای انجام این کار، زمانی که دهان باز می شود، استخوان شاه ماهی باید قابل مشاهده باشد.

اما اگر قبلاً وارد مری شده باشد، پزشک باید آن را با آندوسکوپی خارج کند. این روشی است که در آن یک لوله انعطاف پذیر کوچک به داخل حفره بدن وارد می شود تا آنچه در آنجا اتفاق می افتد بررسی شود.

یکی از مزایای مهم آن این است که یک روش کم تهاجمی است و بهبودی فوری دارد. علاوه بر این، امکان درمان هر گونه عارضه موجود مانند پارگی، خونریزی یا زخم را نیز فراهم می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید