اکبر یادگاری درگذشت + رکورد

560541 خبر ناگهانی

«آقای یادگاری هفته گذشته در آلمان درگذشت و دیروز جمعه 16 آوریل در کلن به خاک سپرده شد.

وی درگذشت این هنرمند را بسیار تکان دهنده خواند و ادامه داد: آقای یادگاری بسیار پرانرژی و با انگیزه بود و درگذشت وی برای خانواده و دوستانش بسیار تکان دهنده بود. او ظاهراً بر اثر لخته شدن خون مرده است، اما هنوز مشخص نیست که چرا این لخته در بدنش ایجاد شده است.

این کارگردان تئاتر افزود: آقای یادگاری قبل از عید ایران بود و با حضور ایشان افتتاحیه نمایش من «پیک نیک در میدان جنگ» بود. امسال قرار بود نمایش مکبث را با بچه های تهران و سمنان کار کنیم. آنها در آلمان زندگی می کردند و قبل از عید به آلمان رفتند و من منتظر بودم تا برای شروع پروژه مکبث برگردند که ناگهان شنیدم آنها مرده اند.

وی از یادگاری به عنوان چهره ای هنری یاد کرد و افزود: وی از شاگردان رضا بابک، امین طرح و… نیز بوده است. و قبل از عید جلساتی با این دوستان برگزار شد و آنها علاقه زیادی به همکاری های جدید با دوستان قدیمی خود داشتند. .

اکبر یادگاری متولد 1330 است و در اواخر دهه 40 برای تحصیل در رشته تئاتر وارد دانشکده هنرهای زیبا شد. از دوستان و همکلاسی های او در تئاتر می توان به سعیدپور صمیمی، هرمز هدایت، خسرو شکیبای، جعفر والی، ایرج راد، رضا بابک، فردوس کاویانی، کاسم گلی پور، جمشید حیدری، عسگر همت، حمید مظبری و… اشاره کرد.

یادگاری که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به استخدام اداره تئاتر درآمد، از جمله بازیگرانی است که در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی آربی اونسیان در اجرای افتتاحیه مجموعه تئاتر شهر بازی کرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

او همچنین در تئاتر، سینما و تلویزیون و همچنین سرودن شعر و رمان و نقاشی فعالیت داشته است.

آثار مختلفی از او در کشورهای مختلف به چاپ رسیده است و نمایشگاه های متعددی از نقاشی در داخل و خارج از کشور برگزار می شود.

این هنرمند که در زمینه فلسفه هنر نیز صاحب نظر بود، تحولات نظری مختلفی در عرصه هنر و بازیگری دارد.

او در دهه 1960 برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کرد و اگرچه در آن کشور ماندگار شد، اما به ایران نیز سفر کرد و با دوستان قدیمی خود روابط دوستانه برقرار کرد. از جمله فعالیت های او در ایران، برگزاری نمایشگاه نقاشی «تروما» در گالری آتبین است. او با وجود اینکه در بسیاری از کشورها کار کرده است، اما همیشه خود را یک هنرمند ایرانی می دانسته و به کار در کشور خودش علاقه نشان داده است.

یادگاری کتاب «بازیگری نو» را نوشت و به گفته درویش قصد داشت جلد دوم همین کتاب را منتشر کند که درگذشتش از این فرصت استفاده کرد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید