اولویت اصلی دولت معیشت مردم است

سخنگوی و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: یکی از اولویت های اصلی دولت مسائل اقتصادی است و به همین دلیل در سند تحول دولت 12 موضوع اقتصاد ذکر شده است.

علی بهادری درباره برنامه دولت برای حل مشکلات اقتصادی گفت: این دولت خود را دولت مردم می داند و مردمی بودن را شعار اصلی دولت می داند و معتقد است مردم باید از آنچه مربوط به حقوق مردم است آگاه شوند. مردم باید صادق باشند.» مردم صاحب دولت هستند و خودشان باید در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند و جامعه نخبگان باید به عنوان نمایندگان تخصصی همان مردم در حوزه های مختلف اظهار نظر کنند. دولت سیزدهم برنامه ها و ایده هایی را بیان کرد. در مسائل اقتصادی برای حل مشکلات مردم.

وی ادامه داد: کل اقتصاد ما بیمار است و سال هاست که مردم دست به این بیماری می زنند و این تبعیض را در عرصه اقتصادی تجربه می کنند و سال ها و همزمان با این هجمه اقتصادی دشمن و جنگ شاهد رانت و بیکاری هستند. مردم ناشی از تحریم های ظالمانه را مردم می بینند.

سخنگوی دولت افزود: یکی از اولویت های اصلی دولت مسائل اقتصادی است و به همین دلیل 12 موضوع اقتصاد در سند تحول دولت آمده است. در صحن دولت و جلسات فرعی آن شاید رایج ترین بحث در مدیریت اقتصادی باشد که به صورت تخصصی و کارشناسی برای ارائه دستور العملی برای درمان اقتصاد مد نظر قرار می گیرد.

بهادری می گوید: پایدارترین معضل اقتصادی کشور تورم است و متأسفانه تورم به یک بیماری مزمن در کشور تبدیل شده است و در حدود چهار سال است که کشور تورم 40 درصدی را تجربه کرده و وضعیت اقتصادی ما بحرانی شده و مردم با مشکل مواجه شده اند. تورم چند ساله … هستند.

  گام دوم دانشگاه، گام تغییر جهت و جستجوی چیز جدید است

وی ادامه داد: زمانی که دولت در شهریور سال گذشته روی کار آمد تورم به 60 درصد رسید که در تاریخ ایران بی سابقه بود و ما آن را تنها در روزهای جنگ جهانی دوم در کشورمان تجربه کردیم و در واقع دولت شروع به کار کرد. در چنین فضایی کار شود دولت تمرکز خود را بر کنترل تورم اقتصادی در کشور گذاشته است و به گفته کارشناسان اقتصادی یکی از منابع اصلی تورم خلق پول است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ارز 4200 تومانی را هدف قرار داده است، خاطرنشان کرد: پس از 9 ماه حکومت، دولت موظف به اصلاح نظام پرداخت یارانه ها شد. در قانون بودجه سال گذشته با روی کار آمدن دولت مردمی، منابع ارزی ترجیحی پیش بینی شده در قانون بودجه 1400 منقضی شد و منبعی برای تخصیص ارز ترجیحی وجود نداشت. اما دولت از طرق مختلف توانست منابع را تامین کند و 1400 هزینه کرد و در قانون بودجه امسال نیز موظف است تمام منابع ارزی را نصف محاسبه کند. یعنی منابعی برای یارانه دادن به ارز ترجیحی وجود نخواهد داشت.

بهادری تصریح کرد: برای تامین کالاهای اساسی با ارز یارانه ای به حدود 20 میلیارد دلار منابع نیاز داریم. اگرچه بودجه امسال حدود 9 میلیارد دلار برآورد شده است، اما این به این معنی است که شما فرصت تخصیص این منابع را در چارچوب بودجه ندارید و باید از راه دیگری تامین کنید. حالا چرا این برنامه ریزی شده است، زیرا این سقف منابع واقعی موجود بود.

وی در این زمینه مثالی می‌زند و می‌گوید: در سال‌های گذشته سیستم پرداخت ارز ترجیحی داشتیم که به برخی کالاها با این ارز داده می‌شد، اما با گذشت سال‌ها به این روند برمی‌گردیم و ارزیابی می‌کنیم، کالاهایی را که دریافت کرده‌ایم ببینید. ارز ترجیح داده شده و برای مصرف بهتر مردم در نظر گرفته شده است، برعکس اتفاق افتاده است.

  افسر چینی می گوید زمان بازگشت تایوان به خانه فرا رسیده است

سخنگوی دولت در پایان این بخش از سخنان خود افزود: سیستم پرداخت ترجیحی ارز بسیار اشتباه بود زیرا قشر ثروتمند جامعه منابع بیشتری برای تامین نیازهای خود داشتند و طبقه ضعیف توان مالی نداشت و باعث افزایش تورم شد. فشارها.” دلیل دوم قاچاق بود. به جای اینکه این منابع توسط مردم برای سفر استفاده شود، در کشورهای دیگر به دلیل حفره هایی که وجود دارد استفاده شده است و این مدل معیوب باید اصلاح شود تا تورم و مشکلات دیگر ایجاد شود، بنابراین بیماری باید درمان شود.

بهادری می گوید: یکی از رسالت های دولت تحقق عدالت و پرداخت یارانه و مقابله با قاچاق در کشور است و باید ریشه فساد خشکانده شود.

سخنگوی دولت درباره امنیت غذایی مردم گفت: دولت در این زمینه با هیچکس چه در داخل و چه در خارج شوخی نمی کند. مثلا در حوزه واکسیناسیون دولت سیزدهم جدی گرفت و امروز به 7 کشته رسیدیم در حالی که در کشورهای غربی آمار فوتی ها به 1500 نفر رسیده است پس وقتی دولت در نهایت روی یک موضوع تمرکز می کند کالاهای اساسی هم همینطور است.

بهادری می گوید دولت کالاهای اساسی زیادی را تامین کرده است و امروز در کشور کمبود کالاهای اساسی نداریم. البته کشورهای دنیا با کمبود کالاهای اساسی مواجه هستند که یکی از دلایل جنگ روسیه و اوکراین است اما این مشکل خللی در تامین کالاهای اساسی دولت ایجاد نکرده و همچنان ادامه دارد.

وی گفت: یکی از برنامه های دولت برای ریشه کنی فقر مطلق اصلاح نظام یارانه های نقدی است و هر چه هدفمندی یارانه ها بیشتر باشد، فقیرتر خواهد بود.

  اختیار برگزاری آزمون + فیلم به دانشگاه ها داده شد

دولت شبانه روز مشکلات اقتصادی مردم را رصد می کند

سخنگوی دولت گفت: امروز کالاهای اساسی ما در سطح قابل قبولی موجود است و خریدهای آتی پیش‌بینی می‌شود و منابع آن توسط کشورهایی که قرار است تامین شود، تامین می‌شود. شهرسازی و سایر وزارتخانه های مرتبط وجود دارد و دولت حتی در روزهای تعطیل شبانه روز مشکلات اقتصادی مردم را رصد می کند، به عبارتی تعطیل نیست و دولت نگران آن نیست.

دولت با واردات خودروهای لوکس موافق نیست

سخنگوی دولت از واردات خودرو پرهیز کرد و گفت: اصلاح وضعیت فعلی صنعت خودرو کشور از اولویت های دولت است و رئیس جمهور 8 دستور اصلاح خودرو را صادر کرده و به صورت مستمر بر موضوع نظارت دارد. یکی از راه ها افزایش تولید است اما چند سالی است که به دلیل مدیریت ضعیف با کاهش عرضه مواجه هستیم و اکنون افزایش تولید در این مرحله پاسخگوی نیازها نیست. بهادری جهرمی ادامه داد: وزیر صمت نیز پیشنهاد اخذ مجوز واردات خودرو را به دولت داد که مطرح شد اما دولت با واردات خودروهای لوکس موافق نیست و آن را لازمه روز نمی داند. اما با کلیت این طرح موافقت شد که البته در کمیسیون دولت در حال بررسی است. بهادری جهرمی در تشریح اقدامات دولت در حوزه دانش گفت: دولت کارگروهی را به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل داده است.

بهادری جهرمی در پایان این گفتگو تاکید کرد: قیمت نان تا پایان سال برای مردم تغییر نمی کند و رئیس جمهور اجازه گران شدن نان را نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید