اهدای خون در چه شرایطی برای سلامتی بدن مضر است؟

519344 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، اگر باردار هستید به شما تبریک می گویم! در این مرحله، ممکن است فکر کنید که این خودخواهی است که فقط به سلامت خود و فرزندم فکر کنم. به همین دلیل است که می خواهید خون اهدا کنید.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از زنان در طول زندگی خود به طور منظم خون اهدا می کنند و هیچ جایگزینی برای آرامش پس از اهدای خون وجود ندارد، مگر زمانی که باردار هستید. اول باید به خودت کمک کنی اگر فکر می کنید که نیاز به اهدای خون دارید، حتما تا پایان زایمان صبر کنید و سپس اقدام کنید.

چرا زنان باردار نمی توانند خون اهدا کنند؟

بدن در دوران بارداری خون زیادی تولید می کند زیرا بدن می خواهد جنین را از این طریق تغذیه کند، بنابراین اگر برای اهدای خون به دلیل خونی که در بدن تولید می شود مراجعه کنید؛ این بدان معناست که شما به خود و فرزندتان فشار می آورید.

دلیل واضحی وجود ندارد که چرا زنان نباید خون اهدا کنند، اما کم خونی یک مشکل بزرگ در دوران بارداری است و اهدای خون می تواند وضعیت را بدتر کند.

ممکن است پزشک تا پایان شیردهی به شما اجازه اهدای خون را ندهد. زنان باید 9 ماه دیگر پس از زایمان صبر کنند تا مجاز به اهدای خون باشند.

اگر بعد از این مدت همچنان شیر می دهید، پزشک از شما می خواهد که دوباره صبر کنید تا دوره شیردهی به پایان برسد و احتمالاً بعد از آن به شما اجازه اهدای خون می دهد، زیرا کودک شما فقط به شیر مادر بستگی دارد و همه مواد مغذی از آن دریافت می کند. اهدای خون می تواند در روند رشد کودک اختلال ایجاد کند، اما کسانی که شیر نمی دهند و آهن کافی در بدنشان وجود دارد، می توانند پس از گذشت 9 ماه پس از تولد، با اجازه پزشک از طریق جریان خون اهدا کنند.

  حداد عادل به من گفت کشور را بخر

در برخی کشورها، مادر شش ماه پس از زایمان حق اهدای خون را دارد، اما وضعیت مادر باید تحت نظر باشد. برخی از زنان حتی برای زایمان نیاز به خون دارند و برخی نیز زودتر از موعد تزریق خون می شوند.

البته ممکن است اهدای خون آسیب جدی به مادر و نوزاد وارد نکند، اما از آنجایی که هدف ما حفظ سلامت مادر و نوزاد است، توصیه می کنیم در دوران بارداری اقدام به اهدای خون کنید.

چه زنان دیگری در این لیست هستند؟

اگر احساس سلامتی می کنید و می توانید خون اهدا کنید، صبر کنید. در این بخش لیستی را ارائه می کنیم که شامل افرادی است که نمی توانند خون اهدا کنند. بنابراین در صورت داشتن شرایط زیر از اهدای خون خودداری کنید:

اگر باردار هستید.
اگر سرماخوردگی یا سرفه دارید.
اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید.
اگر در دو هفته گذشته عفونت داشته اید.
اگر در چهار ماه گذشته خالکوبی یا عمل زیبایی روی بدن خود انجام داده اید.
اگر شما یا اعضای خانواده سابقه CJD دارید.
اگر برای بارداری یا باروری درمان داشته اید.
اگر هموفیلی یا مشکلات لخته شدن خون دارید.
لیست افرادی که نمی توانند خون اهدا کنند بسیار طولانی تر است، اما برخی از آنها را می توان نادیده گرفت. از آنجایی که اهدای خون نیز موضوع مهمی است اما نه برای زنان باردار، باید گفت از آنجایی که بعد از بارداری می توانند خون اهدا کنند، توصیه می شود در این دوران دست در دست هم بگیرند.

منبع: نمناک

انتهای پیام/

  زنگ خطر برای ظهور مجدد سرخک در جهان

دیدگاهتان را بنویسید