انواع فوبیا و درمان آنها

فوبیا یا ترس یک واکنش بیش از حد و غیر منطقی است. اگر فوبیا دارید، وقتی با منبع ترس خود مواجه می شوید، ممکن است احساس عمیقی از اضطراب یا ناامیدی را تجربه کنید. این ترس می تواند مکان، موقعیت یا شی خاصی باشد. بر خلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیاها معمولاً در مورد چیزی خاص هستند.

فوبیا چیست؟

تأثیر فوبیا می تواند متفاوت باشد. این می تواند خفیف آزار دهنده باشد یا می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. افراد مبتلا به فوبیا اغلب متوجه می شوند که ترس آنها غیرمنطقی است، اما نمی توانند کاری برای آن انجام دهند. چنین ترس هایی می توانند در کار، مدرسه و روابط شخصی تداخل ایجاد کنند.

علل فوبیا

عوامل ژنتیکی و محیطی می توانند باعث ترس و اضطراب شوند. کودکانی که یک خویشاوند نزدیک مبتلا به اختلال اضطرابی دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند. تجربه وقایع ناگوار، مانند غرق شدن، می تواند باعث ایجاد فوبیا شود. قرار گرفتن در فضاهای بسته، ارتفاع بسیار زیاد و گزیده شدن توسط حشرات یا حیوانات می تواند منبع فوبیا باشد.

افرادی که دارای شرایط فیزیکی یا مشکلات سلامتی خاص هستند اغلب فوبیا دارند. افرادی که دچار تروما یا آسیب مغزی شده اند، بیشتر در معرض ابتلا به فوبیا هستند. سوء مصرف مواد و افسردگی نیز با فوبیا مرتبط است.

فوبیا دارای علائم خاصی از بیماری های روانی شدید مانند اسکیزوفرنی است. در اسکیزوفرنی، افراد دارای توهمات دیداری و شنیداری، هذیان، پارانویا، علائم منفی مانند ناتوانی در لذت بردن از لذت و علائم بی قراری یا سردرگمی هستند.

فوبیا ممکن است غیر منطقی باشد، اما افراد مبتلا به فوبیا در آزمایشات واقعی نشان داده اند که این بیماری را دارند.

آگروفوبیا

آگروفوبیا یا ترس از حضور در مکان های شلوغ؛ آگورافوبیا ترس از مکان ها یا موقعیت هایی است که نمی توانید از آنها فرار کنید. واژه آگروفوبیا به ترس از فضاهای باز اشاره دارد. افراد مبتلا به آگروفوبیا از جمعیت زیاد بیرون می ترسند. آنها اغلب از موقعیت های اجتماعی اجتناب می کنند و در خانه می مانند.

  نکاتی برای انتخاب اتاق خواب زیبا

بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبیا از حمله پانیک در مکانی که نمی توانند از آن فرار کنند، می ترسند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن ممکن است از نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی در یک مکان عمومی یا جایی که کمک در دسترس نیست، ترس داشته باشند.

فوبیای اجتماعی

به فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب اجتماعی نیز گفته می شود. این نوع فوبیا یک اضطراب شدید در مورد موقعیت های اجتماعی است و می تواند منجر به خود انزوا شود. اضطراب اجتماعی می تواند آنقدر شدید باشد که ساده ترین تعاملات، مانند سفارش در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن، باعث وحشت شود. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی اغلب به اجتناب از مواجهه با موقعیت های عمومی عادت می کنند.

انواع دیگر فوبیا

بسیاری از افراد از موقعیت‌ها یا اشیاء خاص متنفرند، اما در مورد فوبیای واقعی، ترس باید در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند. در اینجا برخی از رایج ترین فوبیاها آورده شده است:

ترس از سخنرانی در جمع: این نوع فوبیا به عنوان اضطراب عملکرد یا ترس از سخنرانی در جمع شناخته می شود. افراد مبتلا به این نوع فوبیا علائم جسمی شدیدی دارند. حتی زمانی که فکر می کنند در مقابل گروهی از مردم هستند. درمان ممکن است شامل صحبت درمانی یا دارو باشد.

ترس از ارتفاع: این نوع فوبیا ترس از ارتفاع است. افراد مبتلا به این نوع فوبیا از کوه، پل یا ساختمان های بلند اجتناب می کنند. علائم این فوبیا شامل سبکی سر، سرگیجه، تعریق و احساس ضعف یا ضعف است.

ترس از فضای بسته: این نوع فوبیا ترس از فضاهای بسته یا باریک است. اگر بیمار از رانندگی با ماشین یا آسانسور اجتناب کند، می تواند بسیار خسته کننده باشد.

ترس از شب و تاریکی: ترس از شب تقریباً همیشه به عنوان یک ترس عمومی در دوران کودکی شروع می شود. وقتی این ترس از سنین نوجوانی فراتر می رود، به عنوان یک فوبیا در نظر گرفته می شود.

  اینکه به مردم بگویید چه می خواهید و بعد عذرخواهی کنید که نمی شود!

ترس های اجتماعی: افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد اضطراب هستند ممکن است در معرض خطر ابتلا به فوبیا باشند. به نظر می رسد سن، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و جنسیت تنها از عوامل خطر برای انواع خاصی از فوبیا هستند. به عنوان مثال، زنان بیشتر در معرض فوبیای حیوانات هستند. کودکان یا افرادی که از وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایینی برخوردارند، بیشتر از فوبیای اجتماعی رنج می برند.

علائم فوبیا

شایع ترین و ناتوان کننده ترین علائم فوبیا عبارتند از:

تپش قلب و افزایش ضربان قلب

کمبود هوا

گفتار توسعه نیافته یا ناتوانی در صحبت کردن

دهان خشک

اختلالات گوارشی

حالت تهوع

فشار خون بالا

لرزیدن

درد یا سفتی قفسه سینه

خفگی

سرگیجه یا سیاهی چشم

عرق کردن زیاد

احساس تهدید قریب الوقوع

تکنیک های درمانی

درمان فوبیا ممکن است شامل تکنیک های درمانی، دارو یا ترکیبی از این دو باشد.

درمان شناختی رفتاری. درمان شناختی رفتاری رایج ترین درمان برای همه انواع فوبیا است. این نوع درمان شامل قرار گرفتن در معرض منبع ترس در یک محیط کنترل شده است. این درمان می تواند حساسیت فرد را نسبت به منبع ترس از بین ببرد و اضطراب را کاهش دهد.

این درمان بر شناسایی و تغییر افکار منفی، باورهای ناکارآمد و واکنش های منفی به موقعیت ترسناک متمرکز است.

دارودرمانی

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب می توانند به کاهش پاسخ های احساسی و فیزیکی به ترس کمک کنند. اغلب ترکیبی از دارو و روان درمانی مؤثرترین است. اگر فوبیا دارید، بسیار مهم است که به دنبال درمان باشید. غلبه بر فوبیا می تواند دشوار باشد، اما ممکن است. با درمان مناسب، می توانید یاد بگیرید که ترس خود را مدیریت کنید و زندگی سازنده و موفقی داشته باشید

ترس از یک عامل خاص فوبیا نامیده می شود

جمال شمس، استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره فوبیا گفت: وقتی فردی در موقعیتی قرار می گیرد و از عامل خاصی نگران و ترسیده است، آن را فوبیا یا ترس می نامیم. مثلاً شخصی با سگی مواجه می شود و می ترسد و ما به آن می گوییم ترس.

  رشته های سنجش معلمان اعلام شد

ترس از یک عامل ناشناخته اضطراب نامیده می شود

وی ادامه داد: گاهی اوقات این یک چیز نامشخص است که آن را اضطراب می نامیم. وقتی عامل تهدید کننده مشخص باشد به آن ترس و اگر عامل تهدید کننده مشخص نباشد به آن اضطراب می گویند.

استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: پانیک حمله شدید اضطراب است که به آن پانیک گفته می شود و در عین حال انسان احساس می کند که قلبش می خواهد بایستد، تپش قلب و علائم مختلف جسمی وجود دارد. .

شمس خاطرنشان می کند: فوبیا ترس از یک عامل تهدید کننده خاص است که انواع مختلفی دارد و ترس از عوامل محیطی مانند حیوانات، رعد و برق یا ترس از موقعیت های خاص مانند ترس از ارتفاع یا ترس از قرار گرفتن در آن. شرکت غریبه ها به آن اضطراب اجتماعی می گویند.

وی افزود: اینها معمولاً افرادی هستند که از خواندن مقاله، سخنرانی و کنفرانس خودداری می کنند و احساس می کنند مردم در حال بررسی و تماشای آن هستند.

استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برخی افراد ترس از خون و جراحت دارند که بسته به هر کدام عوامل ژنتیکی نیز می تواند نقش داشته باشد ترس از ارتفاع، ترس از محیط های اجتماعی در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی شروع می شود و ترس از رعد و برق و حیوانات می تواند مادام العمر باشد.

فوبیا قابل درمان هستند

شمس درباره قابل درمان بودن فوبیا گفت: فوبیا درمان دارد و بیشتر درمان غیردارویی و رفتاری است و توسط روانشناسان بالینی انجام می شود. گاهی اوقات می توان عوارض این مشکلات را کشف کرد. برای مثال ممکن است فردی به دلیل اضطراب اجتماعی افسرده شود و در موقعیت های مختلف دچار مشکل شود.

وی تصریح کرد: معمولاً بهتر است روانپزشک معاینه اولیه را انجام دهد و اگر دید فرد فوبیای محض دارد، او را به روانشناس بالینی معرفی کند.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید