انجماد تخم مرغ در جوانی؛ بچه دار شدن در سنین بالاتر

573028 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر صدیقه حسینی با اشاره به اینکه اصطلاح ذخیره تخمدان به این معناست که در زمان انجام آزمایش چه تعداد تخمک در تخمدان زن وجود دارد، گفت: جنین دختر در مادر دارای تعداد مشخصی تخمک است. که با گذشت زمان، این تعداد کاهش می یابد و در هنگام تولد، نوزاد ماده معمولاً حدود یک میلیون تخمک دارد.

بیشتر بخوانید:

وی خاطرنشان کرد: هر دختری با تعداد مشخصی فولیکول در تخمدان متولد می شود که دوره باروری او را در سن بلوغ مشخص می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه زمانی که دختر به سن بلوغ و تخمک گذاری می رسد، هر ماه یک فولیکول به شکل تخمک آزاد می شود، گفت: با گذشت زمان و افزایش سن ذخیره تخمدان کاهش می یابد و این روند کاهشی ادامه می یابد. تا زمانی که فرد به یائسگی برسد و ذخایر تخمدانش تمام شود ادامه می یابد.

حسینی عملکرد سلول های زاینده را برای ذخیره تخمدان مهم عنوان کرد و گفت: زنان در زمان تولید مثل دارای سلول های جنسی هستند.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی می تواند روند ذخیره گامت را کاهش دهد.

حسینی در پاسخ به این سوال که علائم و نشانه های کاهش ذخیره تخمدان چیست؟ وی خاطرنشان کرد: شروع کاهش ذخیره تخمدان با علائم و نشانه های خاصی همراه نیست و در بیشتر موارد تنها از طریق معاینات و معاینات جامع قابل بررسی است. پریودهای نامنظم، دیررس یا عدم قاعدگی در طی چندین سیکل، و تاخیر در بارداری و چرخه های قاعدگی کوتاه (معمولاً کمتر از 28 روز) یا طولانی ممکن است نشانه کاهش ذخیره تخمدان باشد.

  هشدار/ اقیانوس منجمد شمالی در حال یخ زدن است!

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تعداد گامت ها بر دوره باروری زنان تأثیر می گذارد، خاطرنشان کرد: با افزایش سن تعداد گامت ها نیز کاهش می یابد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه شایع ترین دلایل کاهش ذخیره تخمدان را برشمرد و گفت: ابتلا به آندومتریوز، ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی مانند سندرم X شکننده، عفونت لگن، رادیوتراپی و شیمی درمانی، برخی بیماری های خودایمنی و استعمال دخانیات از اصلی ترین دلایل آن است. علل کاهش ذخیره تخمدان

حسینی به روش های ارزیابی تخمدان اشاره کرد و گفت: روش های آزمایشگاهی و سونوگرافی از جمله این روش هاست.

وی ادامه داد: استفاده از تست های بیوشیمیایی، سونوگرافی تخصصی و ارزیابی های بالینی نیز در بررسی وضعیت تخمدان ها حائز اهمیت است.

حسینی با بیان اینکه سونوگرافی انجام شده در دوران قاعدگی اندازه تخمدان ها را بررسی می کند، گفت: ممکن است علائم بالینی غیرعادی وجود نداشته باشد اما آزمایشات تکمیلی وضعیت تخمدان ها و لزوم نگهداری آن ها را مشخص می کند، بنابراین در افرادی که دچار مشکل هستند. روند تخمک گذاری بله، حفظ تخمدان مهم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ذخیره تخمدان مربوط به افزایش سن و کاهش اندازه تخمدان ها است و این روند تا زمان یائسگی که ذخیره تخمدان به صفر می رسد ادامه دارد.

حسینی به روش های بررسی کیفیت تخمک نیز اشاره کرد و گفت: کیفیت تخمک به سن فرد بستگی دارد، معمولا در سنین بالای 40 سال کیفیت تخمک کاهش می یابد و احتمال موفقیت IVF را کمتر می کند، بنابراین با سن فرد آشنا شوید بهترین راه برای حدس زدن کیفیت تخم مرغ از طرف دکتر است

  نمایشگاه بین المللی معدن و صنایع معدنی

وی به روش های درمان کم ذخیره تخمدان اشاره کرد و ادامه داد: باید گفت که روش خاصی برای درمان کاهش ذخیره تخمدانی یا جلوگیری از پیشرفت آن وجود ندارد. اما برخی از روش ها می توانند شانس بارداری را در زنان با ذخیره تخمدان پایین افزایش دهند.متداول ترین راه برای غلبه بر ناباروری ناشی از کاهش ذخیره تخمدان، تحریک تخمک گذاری و استفاده از روش های کمک باروری مانند IVF است.از دیگر روش های درمان ذخیره تخمدان کم می توان به تخمک اشاره کرد. و جنین اشاره کرد.

شهيد بهشتي، متخصص زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشكي افزود: در مورد افرادي كه در خانواده خود دچار يائسگي زودرس شده اند و يا تحت عمل تخمدان قرار گرفته اند و يا كانديد شيمي درماني و راديوتراپي هستند، آزمايش ها بايد با حساسيت بيشتري انجام شود.

حسینی با اشاره به اینکه انجماد تخمک برای افرادی که می خواهند بارداری را به تعویق بیندازند مناسب است، ادامه داد: با استفاده از داروهای تحریک تخمدان برای رشد تخمک می توان تعدادی تخمک مناسب را با استفاده از سوراخ بیرون آورد و از همه یا برخی از آنها برای رشد تخمک استفاده کرد. بارداری های آینده را منجمد کنید.

وی از روند انجماد تخمک در مراکز تخصصی زنان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تعرفه دولتی خبر داد و خاطرنشان کرد: با انجام این روش در سنین پایین می توان تخم مرغ های مرغوب را منجمد کرد که در صورت ابتلا به آن قابل استفاده است. تمایل به باردار شدن در سنین بالاتر او همچنین گفت که می توان چندین بار از تخمک و جنین منجمد استفاده کرد.

  آخرین آمار تاج در ایران/ 114 نفر در 24 ساعت گذشته جان باختند

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید