انتقال اکسیژن از طریق صخره های ماه

این نتایج جدید نتیجه بازگشت نمونه هایی از ماه به زمین از ماموریت چینی Changhai 5 است.

دانشمندان دانشگاه نانجینگ معتقدند که می توانند از ترکیبات خاک ماه برای تولید اکسیژن و سوخت برای پشتیبانی از ماموریت های خدمه ماه استفاده کنند.

این تیم نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از ماه را که توسط فضاپیمای چینی Changhai 5 در اواخر سال 2020 جمع‌آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که مواد غنی از آهن و تیتانیوم در مواد ماه را می‌توان با استفاده از نور خورشید پردازش کرد و دی اکسید کربن به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند.

استراتژی فتوسنتز بیگانه از خاک ماه برای الکترولیز آب استخراج شده از ماه و تبدیل آن به اکسیژن و هیدروژن استفاده می کند. بر اساس یک مطالعه جدید، دی اکسید کربن حاصل از تنفس فضانوردان نیز می تواند با هیدروژن حاصل از الکترولیز آب ترکیب شود تا هیدروکربن هایی از جمله متان تولید کند. گازی که می توان از آن به عنوان سوخت استفاده کرد.

این تیم اکنون قصد دارد سیستمی برای استفاده از نور ماه و تابش خورشید طراحی کند. توانایی تولید منابع حیاتی به صورت محلی (در خود ماه) هزینه های حمل و نقل و وابستگی فضانوردان به زمین را کاهش می دهد.

میزبان پایگاه فضانوردان روسی-چینی قمری در دهه 2030

این مطالعه جدید می تواند برای چین که قصد دارد پایگاه مشترک ماه را با روسیه ایجاد کند، کاربردی باشد. ایستگاه بین المللی تحقیقات ماه (ILRS) ابتدا میزبان روبات ها خواهد بود، اما انتظار می رود تا اواسط دهه 2030 میزبان فضانوردان نیز باشد.

  ثبت نام برای آزمون بورسیه تحصیلی از 9 مارس آغاز می شود

ماموریت چانگهای 5 در نوامبر 2020 پرتاب شد و یک ماه بعد حدود 1731 کیلوگرم نمونه از ماه را به زمین تحویل داد. این اولین ماموریت نمونه برداری موفق لونا از زمان ماموریت لونا 24 در سال 1976 در اتحاد جماهیر شوروی بود.

از سوی دیگر، ناسا قصد دارد با برنامه Artemis خود از حضور طولانی مدت و پایدار انسان در ماه اطمینان حاصل کند. ناسا و آرتمیس قصد دارند انسان ها را در سال 2025 به ماه بازگردانند و طی چند سال آینده یک پایگاه تحقیقاتی در نزدیکی قطب جنوبی ماه ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید