امیر عبدالاخیان: ما در جنگ اوکراین بی طرف هستیم

545677 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سومین مجمع گفتگوی تهران (TDF 2022) امروز دوشنبه 7 آذر 1401 برگزار شد.

حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه ایران نیز در این مجمع سخنرانی خواهد کرد. همچنین کمال حرازی و سید عباس عراقچی نیز در این نشست حضور دارند.

حرازی: ما به دنبال ساخت بمب هسته ای نیستیم

کمال حرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در آن جلسه گفت: ما به دنبال تولید بمب هسته ای نیستیم. زمانی که من وزیر امور خارجه بودم، نمایندگان برخی کشورهای عربی به ما گفتند که اگر فرصت دارید، چرا بمب نمی سازید؟ ما معتقدیم که ساخت بمب ممنوع است. از نظر راهبردی، تولید بمب را صلاح نمی‌دانیم، زیرا اگر جمهوری اسلامی به سمت بمب برود، مسابقه تسلیحاتی در منطقه ایجاد می‌کند، بنابراین ما منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای می‌خواهیم.

بیشتر بخوانید:

ایران آماده بازگشت به تعهدات خود در چارچوب برجام است

وی درباره مذاکرات هسته ای نیز گفت: ایران آماده بازگشت به تعهدات خود در برجام است، بسیاری از مسائل در جریان مذاکرات حل شده است. اکنون تنها مشکل حفاظت و مشکلات گذشته است. امیدواریم در سفر هیئت نمایندگی به ایران این موضوع حل شود.

منطقه ما نیاز به گفتگو دارد. ما همیشه از گفتگو استقبال کرده ایم و هرگز به کشور دیگری حمله نکرده ایم. این جدید نیست زیرا 200 سال پیش ایران به کشور دیگری حمله نکرد. ما به کشورهای دیگر کمک کرده ایم و این بخشی از برنامه ماست. طبیعی است که برای کمک به کشورهایی که می خواهند حقوق خود را احقاق کنند بشتابیم.

شرط موفقیت گفت و گو عدم تهاجم، عدم مداخله دیگران و ایجاد زمینه گفتگو است و ما آمادگی کامل برای این امر را داریم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

واکنش به سفر رئیس جمهور چین به ریاض

حرازی همچنین درباره سفر رئیس جمهور چین به ریاض گفت: اخیرا رئیس جمهور محترم چین به منطقه سفر کرده است. ما از این جلسات استقبال می کنیم تا سرمایه گذاری های بیشتری در این زمینه در راستای طرح کمربند و جاده انجام شود. اشتباهی که رخ داد ورود به مسائل سیاسی بود، اما آن اشتباه مانند اظهار نظر در مورد تایوان بود که بخشی از قلمرو آنهاست که چین را خوشایند نخواهد کرد. امیدواریم چنین اشتباهاتی تکرار نشود و جبران شود.

ما از ابتدا مخالف درگیری در اوکراین بودیم

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره جنگ اوکراین نیز گفت: ما از ابتدا با درگیری در اوکراین مخالف بودیم اما دیدیم کشورهای غربی روسیه را به سمت جنگ اوکراین سوق می دهند. تلاش برای انتقال ناتو به مرزهای روسیه بسیار تحریک آمیز بود و غربی ها با دقت خاصی سعی کردند روسیه را وارد چنین جنگی کنند.

طالبان باید از ورود نیروهای خارجی به افغانستان جلوگیری کند

وی در پایان گفت: توصیه ما به طالبانی که در حال حاضر بر افغانستان حکومت می کنند این است که باید با تروریسم به طور جدی مقابله کنند و از ورود نیروهای خارجی به افغانستان جلوگیری کنند. اجازه ندهید آمریکا به بهانه های مختلف وارد افغانستان شود. حکومتی ایجاد کنید که شامل همه اقوام و مذاهب باشد.

وزیر خارجه نیکاراگوئه: افول آمریکا نزدیک است

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه نیز در این نشست گفت: مسئله افغانستان مصداق افول است، آمریکا و هژمونی امپریالیستی آن به سمت افول می رود. در کنار آمریکا واگن های ناتو و کشورهای غربی به این دره تاریخی کشیده شده اند.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه درباره جنگ اوکراین نیز گفت: روسیه حق دارد در برابر گسترش ناتو به شرق به طور فعال از خود دفاع کند.

  سوپراستارهای سینما در یک نگاه + عکس

وی گفت: نیکاراگوئه از آرمان به حق ملت فلسطین و مردم صحرا حمایت می کند.

وزیر امور خارجه نیکاراگوئه نیز گفت: از لغو تحریم ها علیه ایران حمایت می کنیم.

امیر عبداللهیان: ایران در خط مقدم مبارزه با انواع تروریسم در منطقه و جهان است.

حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست گفت: مجمع گفتگوی تهران برای ایجاد فضای تفاهم تشکیل شد. دور سوم مجمع گفتگوی تهران; انجمنی که برای گفتگو، به اشتراک گذاشتن نظرات و ایجاد فضای تفاهم ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: ایران همواره در خط مقدم مبارزه با انواع تروریسم در منطقه و جهان بوده است. اینجا در آستانه سالگرد کشته شدن جنایتکاران آمریکایی شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهدی المهندس باید از آنها یاد کنم. رژیم صهیونیستی همچنان به سیاست وحشیانه خود در سکوت مدافعان حقوق بشر ادامه می دهد.

ما در جنگ اوکراین بی طرف هستیم

وی در خصوص جنگ اوکراین گفت: در موضوع اوکراین، سیاست جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران ادامه داشته است و سیاست اصلی ما تاکید بر حل مناقشه از طریق سیاسی است. از ابتدای این بحران، ما تاکید کرده‌ایم که نگرانی‌های امنیتی مشروع طرف‌ها باید در نظر گرفته شود و از طریق گفتگو حل شود. از سوی دیگر معتقدیم نگاه تک بعدی پاسخگوی این بحران نیست. بنابراین باید به ریشه های بحران و رفتار غیرمسئولانه برخی از بازیگران در ایجاد زمینه بحران، دامن زدن به آن و تحریک یک طرف بحران توجه شود. امروز اروپا تاوان سیاست های آمریکا را می پردازد.

ما بر لزوم حفظ خطوط ژئوپلیتیک فعلی در منطقه قفقاز تاکید می کنیم

امیر عبدالاخیان همچنین گفت: بر لزوم حفظ خطوط ژئوپلیتیک فعلی در منطقه قفقاز تاکید داریم.

  خبر مهم وزیر اقتصاد درباره یارانه بنزین

ما نسبت به مردم افغانستان مسئولانه عمل می کنیم

وزیر امور خارجه همچنین گفت: ما مردم افغانستان را مردم خود می دانیم، برخلاف مدعیان دروغین حقوق بشر، با آنها مسئولانه رفتار می کنیم.

تروریسم یک مشکل جهانی است

وی افزود: کشورهایی که میزبان تروریست ها هستند و خشونت را تشویق می کنند باید به خاطر داشته باشند که تروریسم یک معضل جهانی است، نمی توان در خانه شیشه ای نشست و به سوی دیگران سنگ پرتاب کرد و آسیبی نبیند.

آمریکا باید سیاست ریاکارانه خود را در قبال توافق متوقف کند و به برجام بازگردد

امیر عبدالخیان همچنین در خصوص بحث مذاکرات هسته ای گفت: آمریکا باید سیاست ریاکارانه خود را در خصوص توافق متوقف کند و به برجام بازگردد.

ضمن تاکید بر ادامه همکاری راهبردی با چین، هیچ اعتراضی به تمامیت ارضی ایران نداریم

وزیر امور خارجه در خصوص روابط ایران و چین گفت: تهران و پکن در سال های اخیر سطح همکاری ها را به سطح بالایی رسانده اند. در این فضای همکاری انتظار نداشتیم که بیانیه 2014 کشورهای منطقه کپی پیست و تکرار شود. ضمن تاکید بر ادامه همکاری راهبردی با چین، هیچ اعتراضی در خصوص تمامیت ارضی ایران نداریم.

مذاکرات با عربستان به روش خود ادامه خواهد یافت

وی درباره نشست اردن درباره عراق گفت: ما معتقدیم که نشست عراق می تواند گام بزرگی برای غلبه بر مشکلات باشد. مذاکرات ما با عربستان به روش خودش ادامه خواهد داشت. این طرف سعودی است که تصمیم می گیرد سازنده رفتار کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید